Kdo se rozhodne poznat Island na vlastní kůži, zažije neskutečnou, ale drsnou krásu severské přírody

Kdo se rozhodne poznat Island na vlastní kůži, zažije neskutečnou, ale drsnou krásu severské přírody

Země ohně a ledu, ve které ucitíte sílu přírody, elfy a skřítky. Cestovatelské kino se ve čtvrtek 17. ledna v brněnském Kině Scala vydá na magický ostrov Island. S návštěvníky bude objevovat jeho pobřeží, vydá se na jeden z nejkrásnějších treků světa a bude poznávat, jaké je to kráčet po ledovci anebo zdolat aktivní sopku Katla na sněžném skútru.

Publikum se v průvodu cestovatele a fotografa Roberta Taraby naladí na životní rytmus, který určují nekonečná lávová pole, nezbedné sopky, stovky vodopádů a tisíce ovcí.

Island se u nás těší popularitě, hlavně ve spojitosti s hudbou a přírodou. Co je na Islandu podle vás tak zajímavé anebo přitažlivé, a přitom pro nás stále neznámé?

Rozhodně největším lákadlem je příroda a Island si mnoho lidí spájí i s hudbou, která tento ostrov proslavila. Pro mě osobně je to nejbližší možná exotika, kterou může Evropan navštívit. Procestoval jsem toho poměrně dost a na Islandu jsem našel to, co nikde jinde ve světě. Kdo se rozhodne poznat Island na vlastní kůži, zažije neskutečnou, ale drsnou krásu severské přírody. Ale překvapí ho i samotní Islanďané, které bych označil za trochu „exoty“ mezi všemi skandinávskými národy. V nejsevernějším hlavním městě světa, Reykjavíku, si užijete tu nejlepší páteční party na světě. Překvapí vás i islandské pivo a gastronomie. Pokud víte kam jít, určitě nebudete litovat. Těch věcí, které vás překvapí a nadchnou, bude opravdu hodně.

Nejširší nabídku průvodců a map Islandu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Kolik času jste strávil na Islandu?

Island jsem poprvé navštívil zhruba před pěti lety. Tehdy ještě jako cestovatel a fotograf, kterého lákal tento ostrov po mnoha jeho stránkách. Odtehdy se na Island vracím každý rok, a nejen jedenkrát ročně. Trávím tu čas, buď pracovně jako průvodce, anebo soukromě fotografováním, turistikou a jinými aktivitami.

Co je potřeba na Islandu vidět? Jaká místa, pokud byste měl poradit turistům?

Vracím se na Island léta a stále jsem neviděl úplně všechno. Ale rozhodně tu jsou místa, které se nedají při vaší návštěvě vynechat. Hlavní město Reykjavík vás dostane svou atmosférou a nespoutaným nočním životem. Jednou z povinných atrakcí je zlatý okruh, respektive v angličtině golden circle. Do něj patří národní park Thingvellir, kde je nejlepší k vidění trhlina mezi Eurasijskou a Americkou deskou, a taktéž je to místo založení jednoho z nejstarších parlamentů světa – Althing. Dalším místem je gejzír Geysit, který dal pojmenování tomuto přírodnímu jevu a jeho mladší bratr Strokkur, jehož erupci zažijete na vlastní oči. Poslední atrakcí této trojky je vodopád Gullfoss, který patří k jedněm z nejmohutnějších a nejkrásnějších vodopádů Islandu. Jelikož je Island kromě jiného i ostrov vodopádů, tak by návštěvníci neměli vynechat ani vodopády jako Skógafoss, Seljalandsfoss, Svartifoss, Detifoss a Goðafoss. Islandské vnitrozemí je nespoutané a pro mě osobně je jeho nejkrásnější částí Landmannalaugar, často nazývaný jako duhové hory.

Ti nejdobrodružnější si troufnou na rozšířenou verzi Laugavegur trailu, který začíná v Landmannalaugar a končí až na pobřeží u vodopádu Skógafoss. Černá pláž Reynisfjara a útesy Dyrhólaey nedaleko od vesničky Vík ve vás zanechají pocit mystičnosti. A jestli se návštěvník rozhodne zajezdit si na sněžném skútru a zdolá tak aktivní sopku, anebo se projde po ledovci, je už jen a jen na něm. Velmi populární je i ledovcová laguna Jökulsárlón s plovoucími krami. Ale jedním ze zážitků, na který se rozhodně nezapomíná, je návštěva modré laguny, kde si užijete opravdový luxus. Více prozradím na svém promítání. Je toho opravdu hodně, co se oplatí vidět a zažít a záleží jen na vás, kolik času chcete poznáváním Islandu strávit.

Cestovatelské kino: Island, 17. 1. 2019 od 20:30

Cestovatelské kino: Island, 17. 1. 2019 od 20:30

S Islandem se pojí i různé bajky anebo magické příběhy. Které jsou podle vás ty nejzajímavější?

Island je opředený příběhy, které pocházejí z jeho lidových tradicí, kultury a bohaté historie. Ke každému místu se váže nějaký magický příběh, přičemž mnoho Islanďanů se ani netají tím, že na ně skutečně věří. Jakou odpověď dostanete, když se jich na to zeptáte přímo, prozradím na promítání později. Podle pověstí žijí elfové na celém Islandu a obyvatelé tohoto ostrovního státu je znají pod jménem Huldufolk, v překladu skrytí lidé. Islanďané považují elfy za dobrosrdečné bytosti, ale můžou je vidět pouze děti. Obyvatelé Islandu, ale i islandské úřady, se proto snaží s elfy vycházet co nejlépe. V opačném případě můžou nastat velké problémy, o čem se už mnozí Islanďané několikrát mohli přesvědčit. Pokud totiž lidé ničí přirozené prostředí těchto bytostí, kterými jsou hlavně skály, stromy anebo vodopády, elfové se potom lidem pomstí. Zdá se vám to neuvěřitelné? Pro Islanďany je to běžná věc a příkladů z minulosti najdeme opravdu hodně. Bývalý prezident Ólafur Ragnar Grímsson se netajil tím, že v tyto bytosti opravdu věří. Taktéž se tím netají mnozí islandští historici a vědci. A proto jsou pro Islanďany tyto opravdu surreální příběhy každodenní realitou. Při výstavbě svých cest a komunikací proto berou ohled i na tyto skryté bytosti.

Island je malá země. Jak vypadá běžný život běžných Islanďanů? Co je jejich hobby, jaké mají zvyky?

Pro Islanďany je charakteristický jejich vztah k přírodě, kterou si opravdu nesmírně váží a milují. Dalo by se ale říct, že vzhledem k přírodním katastrofám, které je postihovaly a z času na čas jim vzaly všechno, co měli, se u nich vyvinula jistá nezodpovědnost dělat věci z dlouhodobého hlediska. Ta se projevila i v podobě bankovní krize, která Island v minulosti zasáhla. Taktéž v islandské společnosti jde vidět prvky amerického konzumního způsobu života, který jistým způsobem přímo milují. Ale na druhé straně neznám přímější demokracii na světě, jak na Islandu. To všechno formovalo a formuje Islanďany a dělá z nich unikátní národ. Společným črtem se zbytkem Skandinávie jsou bouřlivé páteční a sobotní večery, u kterých každý správný Islanďan pije, jak tomu s oblibou říkám, až na podlahu. Právě tehdy se z odměřenějších Seveřanů stanou velmi přátelští Vikingové, kteří potom s těžkostmi hledají cestu domů.

Robert Taraba už během vysoké školy odešel studovat do norského Trondheimu, kde si zamiloval celou Skandinávii. I proto se do severských zemí vrací každý rok a neustále objevuje nová místa. Cestování není pouze jeho vášní, ale i prací, jelikož už více jak čtyři roky provází lidi po celém světě. Bez svého fotoaparátu se nepohne ani na krok, aby na svých fotografiích uchoval kouzlo výjimečných míst.

Cestovatelské kino: Island proběhne ve čtvrtek 17. 1. 2019 od 20:30 hod v Kině Scala. Vstupenky můžete zakoupit zde. Pro aktuální informace sledujte Facebook.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí