Kapok – rostlinné peří, které vás udrží nad hladinou

Kapok – rostlinné peří, které vás udrží nad hladinou

Přírodní hedvábí nebo rostlinné peří. Kapok je duté vlákno ze semen stromu Ceiba pentandra, které díky svým jedinečným vlastnostem odpuzují hmyz a ve vodě se nepotápí.

Kapok nebo také Vlnovec pětimužný je tropický strom až 70 m vysoký, který pochází ze Střední Ameriky. V současnosti se mu však nejvíce daří v Indonésii, na Filipínách a v Ekvádoru. Tento majestátný strom považovali Maorové i američtí Indiáni za posvátný.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Podlouhlé, světlezelené plody po dozrání puknou a objeví se malá semena obalená dlouhými vlákny. Právě kvůli nim se Kapok dnes pěstuje. Jeho vlákna se totiž velice podobají bavlně. Kromě toho se však kapok pyšní několika vlastnostmi, jež ocení především cestovatelé. Kapok díky své špatné smáčivosti (slisovaný kapok udrží nad vodou až 36 násobek své hmotnosti) a schopnosti odpuzovat hmyz, se stal vhodným materiálem pro outdoorové oblečení.

Zcela přírodní, eko přátelský s úžasnými funkčními vlastnostmi

Kapok patří mezi eco-friendly materiály. Na dotek je hebké jako hedvábí, zároven výborně izoluje teplo, v létě chladí, v zimě hřeje. Je hydrofobní, izoluje vodu a současně také rychle schne. Kombinuje tak několik vlastností, které jsou textilním materiálům dodávány uměle. Právě jeho přírodnost je jeho největší devizou. Je také antibakteriální (bez zápachu).

V ten správný čas

Jelikož vlákna Kapoku jsou velmi lehká a jemná, bylo obtížné je zpracovávat. Až díky rozvoji techniky je jej možné efektivně spřádat a díky tomu se stává v současné době nedílnou složkou outdoorového oblečení. V náročnějších podmínkách tak najdou využití veškeré jeho specifické vlastnosti. V průběhu zpracování není třeba provádět žádné další chemické úpravy.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: