Kalkata – město městských paláců

Kalkata – město městských paláců

Třetí největší indické město, metropole Západního Bengálska, se rozkládá v deltě Gangy na řece Huglí. Kalkata je jedním z nejdůležitějších obchodních a kulturních středisek Indie. Byla založena Angličany teprve v r. 1690 účelným spojením tří vesnic – Kalikat, Sutanutí a Góbindapur, jež se proměnily na strategický přístav a jeden z výchozích bodů obchodu Východoindické společnosti. V l. 1773–1911 byla Kalkata sídlem britské koloniální správy, než byla administrativa přesunuta do vznikajícího Nového Dillí.

„Město městských paláců“, jak je Kalkata často nazývaná, je poseto množstvím koloniálních staveb vyznačujících se prvky gotiky, baroka, románského a indo-islámského slohu.

Památník královny Viktorie

Byl navržen architektem Sirem W. Emersonem po vzoru radnice v Belfastu a obohacen prvky mughalské architektury. Stavba památníku probíhala mezi l. 1906–1921 za dozoru architekta lorda Redasdalea.

Howrah Bridge

Oficiálním názvem Rabindra Sétu, podle slavného bengálského spisovatele Rabíndranátha Tagora (Thákura), je neodmyslitelným symbolem Kalkaty. Most byl postaven mezi l. 1937–1943, měří 705 m a každodenně poslouží překlenout vody Huglí 150 tisícům automobilů a více než 4 milionům chodců.

Katedrála St. Paul

Byla dokončena po osmi letech prací v r. 1847, vysvěcena pak r. 1874, kdy se stala i sídlem biskupa. Katedrála je postavena v gotickém stylu, zatímco chrámová okna v renezančním.

Chrám bohyně Kálí

Chrám zasvěcený krvelačné bohyni Kálí patří mezi 51 posvátných míst, tzv. šakti píth, jež se podle hinduistů vyznačují vysokou koncentrací energie.

Zpraováno ve spolupráci s China Tours.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: