Kailás – Sněžný klenot (Gang Ringpočhe)

Kailás – Sněžný klenot (Gang Ringpočhe)

Posvátná hora Kailás se nachází v západním Tibetu a může být směle nazvána nejposvátnější horou světa.

Nepřetržitě k ní proudí zástupy buddhistických a hinduistických poutníků, stoupenců dvou velkých světových náboženství. Posvátná je však také pro indické džinisty a tibetské bönisty, příslušníky tradičního tibetského náboženství. Všichni tito věřící ji považují za sídlo svých bohů, za trůn, odkud vykonávají svou božskou vůli.

V celkovém počtu věřících jsou nejpočetněji zastoupeni hinduisté, proto bývá Kailás nejčastěji spojován s bohem Šivou, jak sedí na sněžné koruně zdobící dokonale souměrnou skalní pyramidu hory Kailás. Buddhisté naproti tomu zasvěcují vrchol hory Demčhogovi, tantrickému božstvu v ženské podobě. Kailás je kromě sídla bohů také považován za zhmotnění hory Meru (Sumeru), mystický středobod vesmíru.

Přicházející poutníci vykonávají po směru hodinových ručiček (kromě bönistů, kteří chodí naopak) 53 km dlouhý poutní okruh, tzv. „koru“, která má očistit jejich karmu pro příští znovuzrození. Místní obyvatelé, přivyklí nadmořské výšce, obcházejí poutní okruh většinou během jediného dne a snaží se jej absolvovat nejméně třikrát. Pro dokonalé očištění karmy je však potřeba okruhů třináct. K úplnému se vymanění z koloběhu převtělovaní je potřeba dosažení magické buddhistické číslice 108. Nejortodoxnější věřící přitom odměřují délku kory délkou svého vlastního těla a pouť jim trvá i několik týdnů.

Nedaleko od úpatí hory ve výšce 4556 m n.m. se rozkládají dvě posvátná jezera Rakšastal a Manasarovar, to druhé je považováno za nejvýše položené sladkovodní jezero na světě. Jezero je posvátné zejména pro hinduisty, kteří je považují za manifestaci boha Brahmy. Okolí hory je také zdrojnicí několika posvátných řek – Indu, Satladže, Karnali, Brahmaputry a zejména nejposvátnější z řek – Gangy.

Zpracováno ve spolupráci s China Tours.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: