K vietnamské kultuře neodmyslitelně patří vodní loutky, které vypráví o místním životě

K vietnamské kultuře neodmyslitelně patří vodní loutky, které vypráví o místním životě

Důležitost vody pro vietnamské zemědělství se odráží i v tradici vodního loutkařství.  Pojďte se podívat, jak vzniklo umění, které už tisíc let vypráví o každodenním životě Vietnamců.

Tradice loutkářství vstala z vody

Voda hraje v historii Vietnamu ústřední roli. V této zemi pěstitelů rýže se podílela na vzniku legend i umění. Vodní loutkářství („mua roi nuoc“) vzniklo v oblasti delty Rudé řeky a střední části severního Vietnamu. Mělo přímou souvislost s materiálním a duchovním životem pěstitelů rýže a obděláváním zatopených ploch. Bylo pravidlem, pokud se ozvalo víření bubnů nebo bouchání ohňostrojů, sbíhali se všichni z okolí před jeviště a nadšeně očekávali zajímavé a zábavné představení.

Hrávalo se v rybnících a zatopených rýžových polích, loutkáři stáli po pás ve vodě za závěsem z ratanových rohoží a loutkami z lehkého dřeva pohybovali pomocí bambusových tyček, což vytvářelo dojem, že loutky plují. Diváci nesměli vidět loutkáře, jen představení. Vzhled a oblečení loutek ukazoval jejich pohlaví, vlastnosti, věk a sociální postavení. Děj představení nezávisel ani tak na loutkářích, jako na výtvarných umělcích a jejich zručnosti. Když autor nebo režisér vymysleli obsah nebo poselství představení, byli to právě výtvarníci, kdo jej vyjádřili a předali divákům.

Voda je posvátná

Obklopeni rybníky a řekami uctívali středověcí Vietnamci vodu jako jeden ze živlů, společně s Nebesy, Zemí a Lesem. Ještě dřívější obyvatelé této oblasti dělili svět na Nebesa, Pozemní svět a Podvodní svět. Uctívali i všechny úkazy s vodou spojené: Bouři, Blesk, Vítr, Mraky a Déšť.

Divadlo Thang Long

V Hanojském Thang Long Water Puppet Theatre se hraje několik představení denně, úvodem zazní několik ukázek tradiční hudby skupiny, která představení živě doprovází a uslyšíte i pár slov anglicky o historii. Během třičtvrtě hodiny se stihne ještě sedmnáct krátkých, na sebe nenavazujících výstupů, které jsou komentovány vietnamsky.

Vše je dějově a konverzačně zjednodušeno, jde hlavně o pobavení publika, ne o poselství nebo dějové zápletky, jde přece o umění, které se rozvíjelo mezi prostým lidem na venkově. V představeních se objeví asi 20 různých lidských, zvířecích a pohádkových postav – ryby, kachny, jednorožci, víly, vodní buvoli, draci apod., které vám předvedou kraťoučké příběhy o rybaření, závody člunů, hrající si děti, chytání žab, ale i tanec víl nebo fénixů.

Divadlo se svými představeními navštívilo i umělecké festivaly v Japonsku, Švýcarsku, Austrálii, Thajsku, Španělsku, Portugalsku, Hongkongu, Dánsku…

Nejširší nabídku průvodců a map Vietnamu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Zkušenosti čtenářů

Honza

Loutkove divadlo můžete navštívit v rámci cesty po severním a středním Vietnamu od dubna do září. Severní a Střední Vietnam v tuto dobu nabízí nejkrásnější počasí v roce. Vše kvete, je to překrásné. Vietnam za to stojí!
http://www.CestyAsie.cz

Loutkové vodní divadlo se hraje i v etnologickém muzeu v Hanoi,ale ne každý den.Představení v Thang Long Water Puppet Theatre bývá často vyprodané-jezdí tam hromadné zájezdy.martin

Petr

Obvykle se dají lístky sehnat i v den představení (těch je cca 6 každý den) a cena za jeden lísek je v přepočtu něco málo přes 100Kč.

Renáta

my tam byli v dubnu, šli jsme, koupili lístky a koukali. Plno nebylo. Asi jsme měli štěstí.

Zdeněk

Vodní divadlo v Hanoi stojí za to. Je to na nábřeží u jezera divadlo Hanoi

Petr

Divadlo navstivite i snami pri ceste Vietnamem ze severu na jih.
http://www.vietnamck.cz/package-list/item/32-canada-tour

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí