Jiuquan (Ťiou-čchüan)

Jiuquan (Ťiou-čchüan)

Město Jiuquan, jehož jméno se dá přeložit do češtiny jako „pramen vína“, se nachází 50 km západně od města Jiayuguan (Ťia-jü-kuan). Město bylo založeno již v 1. století př.n.l. za dynastie Han (Chan), kdy byly do této oblasti hromadně přemístěny tisíce zemědělců z poloostrova Shandong (Šan-tchung), který byl postižen obrovskými povodněmi.

K názvu města se vztahuje několik legend. Jedna z nich připomíná slavné vítězství generála Huo (Chuo) nad západními barbary Xiongnu (Siung-nu), za něž byl obdarován hanským císařem Wudi (Wu-ti) sudem vína. Jelikož však vína nebylo dostatek pro všechny, generál nechal víno nalít do místního pramene, aby ho zředil a dostalo se na všechny. Jako upomínku na tuto událost nalezneme ve městě park Pramene se studnou, do které generál nechal údajně víno vylít.

Asi patnáct kilometrů na jihozápad od města je na hoře Wenshu (Wen-šu) rozeseto několik buddhistických skalních chrámů nazývaných podobně jako jiné jeskyně tohoto typu v Číně – jeskyně Desetitisíců Buddhů.

K zajímavostem této oblasti patří bezesporu i to, že se nedaleko od města nachází čínský kosmodrom, odkud byla vyslána v r. 2003 do vesmíru první čínská raketa s lidskou posádkou pod názvem Shenzhou (Šen-čou) – Božské plavidlo.

Zpracováno ve spolupráci s China Tours.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: