Jezero Manasarovar a jezero Nam

Jezero Manasarovar a jezero Nam

Jezero Manasarovar

(4560 m n.m.)

Tibetsky Mapham Jum Co, neboli Vítězné jezero, je nejposvátnější mezi všemi jezery v Tibetu a patří také se svou tyrkysově modrou vodou a nádhernými zasněženými horami v pozadí k  těm nekrásnějším. Jezero je po staletí cílem tibetských a buddhistických poutníků. Zatímco ti hinduističtí vykonávají v jezeře rituální očistnou koupel, tibetští poutníci „jen“ obcházejí 110 km dlouhý poutní okruh (koru) okolo jezera. Podle legendy se v jezeře vykoupala před narozením syna i Buddhova matka, královna Maja.

K jezeru Manasarovar přiléhá menší jezero Rakšas Tal (tibetsky Lhanag Co), které je s ním spojeno kanálem, jímž by podle tibetské tradice měla protékat voda směrem z Manasarovaru do Rakšas Talu. Na břehu jezera se na menším kopečku nachází malý buddhistický klášter Čchiu, odkud je pěkný výhled na jezero. V klášteře se nachází meditační jeskyně, v níž podle legendy opustil pozemský život indický mudrc Guru Rinpočche (Padmasambhava).

Jezero Nam (Nam Co)

(4718 m n.m.)

Nam je druhé největší slanovodní jezero v Tibetu a nalézá se 190 km severozápadně od Lhasy. (Největší slanovodní tibetské jezero Koko Nor se nachází v provincii Qinghai (Čching-chaj) mimo Tibetskou AO.) Jezero má asi 70 km na délku a 40 km na šířku a díky jeho velikosti je na březích patrná pohyblivá linie odlivu a přílivu.

V jihovýchodním cípu jezera se ukrývá pod skalním převisem malý klášter Taši Dor zasvěcený božstvu místních hor, které se podle nich jmenuje. Vzdálenější břehy jezera lemuje zasněžený pás sedmitisícových vrcholů pohoří Ňänčhenthanglha (nejvyšší vrchol dosahuje výše 7111 m n.m.).

K nejoblíbenějším aktivitám u jezera Nam patří pozorování východu a západu slunce nad jezerem, v jehož temně modré hladině se zrcadlí bílé vrcholky zmíněného pohoří. Za úsilí určitě stojí poutní okruh kora, po němž krouží poutníci kolem jednoho ze dvou kopečků tyčícího se nad klášterem Taši Dor. Ti zdatnější mohou i vylézt na jeden z nich, odkud jsou výhledy na jezero a protilehlé hory ještě úžasnější.

Zpracováno ve spolupráci s China Tours.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: