Jdi a zabíjej: Výstava fotografií dětských vojáků v Africe

Jdi a zabíjej: Výstava fotografií dětských vojáků v Africe

Příběhy bývalých dětských vojáků a vojaček přibližuje charitativní fotografická výstava Jdi a Zabíjej!, kterou můžete navštívit ve dnech 21. 9. až 16. 10 na Staroměstské radnici. Své fotografie představí dvě významné české novinářky, Lenka Klicperová a Líba Taylor.

V březnu 2012 strhla pozornost světových médií iniciativa nazvaná Kony 2012.Video nasdílené neziskovou organizací Invisible Children se stalo nejrychleji rostoucí kampaní na sociálních sítích všech dob. Během jednoho týdne jej zhlédlo rekordních 74 milionů lidí. Kampaň rozvířila debatu o palčivém problému dětských vojáků v Africe. Konyho Lord’s Resistance Army operuje přes čtvrtstoletí v prostoru států Uganda – DR Kongo – Súdán a Středoafrická rebublika. V Africe dále operují další jednotky – vzbouřenecké, ale i vládní, které používají dětské vojáky.

Projekt výstavy Jdi a zabíjej! přibližuje příběhy bývalých dětských vojáků a vojaček, jejich osudy a těžkosti při opětovném začlenění do společnosti. Název vystihuje naprosto přesně osudy dětí unesených Konyho LRA. Ty nejprve musely absolvovat i několikatýdenní pochody, než se dostaly do táborů LRA, kde se z nich postupně stali zabijáci.

„Když tě chytí a donutí bojovat, chvíli zkoušíš myslet na to, že utečeš. Pak to ale vzdáš a přizpůsobíš se, abys přežil,“ shrnuje obvyklé osudy dětských vojáků dnes pětadvacetiletá Sunday Adyeer. Než porodila svoje první dítě, bojovala se zbraní. Neví, jestli někoho zabila, stejně jako to většinou neví nikdo z dětských vojáků LRA. „Do útoku prostě běžíš a střílíš, většinou to není boj zblízka,“ říká Sunday.

Autorky výstavyLíba Taylor a Lenka Klicperováse s problematikou dětských vojáků setkaly na svých četných cestách po africkém kontinentě. Líba Taylor problematiku ugandské LRA monitoruje více než 20 let.Výtěžek z výstavy půjde na konto nemocnice v keňském Itibu, kterou dlouhodobě provozuje ADRA pod vedením Aleše Bárty.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: