Javorová dolina

Javorová dolina

  Javorová dolina, autor: Rafik k

Poloha a popis:

Jedná se o dolinu situovanou do severní části Vysokých Tater. Stejně jako dolina Zadné Meďodoly tvoří hranici mezi Vysokými a Belianskymi Tatrami. Je to mohutná dolina a s délkou 8 kilometrů patří mezi ty největší. Začátkem můžeme nazvat bod Tatranská Javorina (1 000 m), dolina dále pokračuje až do výšky 2 372 metrů, kde ji rázně utne sedlo s příhodným názvem Sedielko.

Pro Javorovou dolinu je typické několikanásobné větvení. Hned ve svém začátku z ní vystupuje Široká dolina (5 km). Dále na jih v místě Poľana pod Muraňom se z doliny odděluje její největší odnož s názvem Zadné Meďodoly (4,5 km).

Ve střední části z ní vystupuje Zelená Javorová dolina, která v sobě ukrývá krásné Zelené Javorové pleso (0,75 ha, hloubka až 8 m). Další v pořadí je Čierna Javorová dolina, ve které je rovněž pleso. V závěru této doliny se tyčí Kolový (2 418 m) a Čierný štít (2 429 m).

Ve svém závěru plynule přechází do Zadné Javorové doliny, která se pyšní Žabím Javorovým plesem ve výšce 1 878 metrů. V této části už jsou všude kolem dominantní Tatranské štíty jako Ľadový štít (2 627 m), Predná Javorová veža (2 216 m), Malý Javorový štít (2 380 m), Javorový štít (2 417 m), Ostrý štít (2 367 m). Konec doliny uzavírá impozantní brána v podobě dvou vrcholů Široká veža (2 466 m) a Malý Ľadový štít (2 603 m). Mezi těmito dvěma velikány je jen pár metrů široký chodníček, který přelézá přes již zmíněné Sedielko, ze kterého můžete přejít do Studené doliny. V této části se naskýtají opravdu nezapomenutelné pohledy.

Celou dolinou protéká horská řeka Javorinka, která ve výšce kolem 1 300 metrů vytváří vodopád.

Zajímavosti:

Sedielko je nejvýše položené, turistický přístupné sedlo v Tatrách (2 372 m).

Javorová dolina je státní přírodní rezervace o rozloze 2451 hektarů.

Převýšení doliny je úctyhodných 1 300 metrů.

Kdysi v této oblasti hojně rostl javor, odtud tedy pochází název doliny.

Žabie Javorové pleso, ležící ve výšce 1704 metrů, je pomalu, ale jistě odsouzeno k zániku v důsledku sesuvu kamení z roku 1940. Tehdy bylo zasýpáno asi 70 % této vodní plochy. Sesuvy pokračují i nadále.

Trasy:

  • zelená značka Z Tatrasnké Javoriny vede zelená turistická značka až do Sedielka.
  • modrá značka/zelená značka Možné je se napojit i ze sousední doliny Zadné Meďodoly a to modrou značkou do místa zvaného Pod Muraňom.
  • žlutá značka/zelená značka Ze Zbojnické chaty po žluté a před Sedielkem přejít na zelenou značku, odtud dolů do údolí.
  • červená značka/zelená značka Další možností je vystoupit Z Hrebienka po červené k Zamkovského chatě, tady se napojit na zelenou a Malou Studenou dolinou vystoupit až do Sedielka. Odtud opět po zelená celou Javorovou dolinou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí