Jamnická dolina

Jamnická dolina

  Jamnická dolina, autor: Jerzy Opioła  

Poloha a popis:

Je to dolina, která se rozprostírá na jižních svazích Západních Tater. Převýšením skoro jeden kilometr patří k těm největším. Její délka je 7 kilometrů.

Dalo by se říct, že je to levá větev Úzké doliny (pravá větev je Račkova dolina). Začátek Jamnické doliny je u rozcestníku Nižná lúka. Odtud dolina „obchází“ z levé strany hřeben Otrhance s vrcholy Ostredok (1 674 m), Nižná Magura (1 919 m), Ostredok II (2 049 m), Vyšna Magura (2 095 m), Jakubina (2 193 m). Z druhé strany ji kryje masív s vrcholem Baranec (2 184 m). Čelo doliny (severní strana) je součástí hlavního hřebenu Západních Tater. Ten je v tomto místě osazen vrcholy Plačlivá
(2 125 m), Ostrý Roháč (2 087 m), Volovec (2 063 m) a Hrubý vrch (2 137 m).

Z předešlého výčtu můžete sami tušit, že se jedná o jednu z nejimpozantnějších dolin v Západních Tatrách.

Závěrečný kotel doliny se dělí na tři části. První z nich se nazývá Kokavské zahrady, které jsou obklopeny vrcholy Plačlivé a Ostrého Roháče. Druhá část má také dvě dominanty. Je to nádherný vrchol Volovec, který leží na hranicích s Polskem a kouzelná Jamnická plesa (1 835 m a 1 732 m). Třetí část je položena ve východní straně kotle, pod vrcholem Jakubina. Toto místo je extrémně rizikové, co se týče sesuvu lavin.

Zajímavosti:

Asi 10 minut pod rozcestníkem Zahrádky byla opravena horská salaš, ve které kdysi přespávali pastevci. Dnes je tady možno rovněž nouzově přenocovat.

V únoru roku 2000 byla dolina zdevastována obrovskými lavinami.

Dolina je známá výskytem medvědů hnědých.

Dolina je pojmenována podle obce Jamník.

Svahy Barance a Jakubiny vytvářejí největší prostor pro vznik lavin v Západních Tatrách.

Tato dolina je považována za nejbohatší oblast na srážky (v Západních Tatrách).

Trasy:

  • modrá značka Dolinou vás provede modrá turistická značka, která končí v Jamnickém sedle (1 908 m).
  • modrá značka/zelená značka Po modré k rozcestníku Zahrádky, tady přejít na zelenou trasu, která vede na vrchol Jakubina (východní směr, 2 193 m), nebo do Žiarského sedla (západní směr, 1 917 m).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí