Jaké jsou nejabsurdnější výluky z pojištění? Na co si dát pozor při uzavírání smlouvy

Jaké jsou nejabsurdnější výluky z pojištění? Na co si dát pozor při uzavírání smlouvy

Přemýšlíte zrovna teď nad pojištěním? Sjednat si ho například před cestou do zahraničí je dobrý nápad, ale i tak si dávejte před uzavřením pozor.

Některé výluky a formulace v podmínkách plnění sází na nepozornost a neznalost pojištěného. Díky následujícím radám se nenachytáte.

Co je to výluka z pojištění?

Pokud jste se s výlukou do teď potkali maximálně tak při jízdě vlakem, vyplatí se tento pojem před hledáním vhodného produktu představit. Výluky z pojištění představují seznam rizik a událostí, které nejsou součástí pojistného krytí. Jinými slovy vám škodu v takových případech pojišťovna neuhradí. Některé věci jako rizikové sporty lze pochopitelně připojistit. Než si vyberete pojišťovnu, je důležité všechny výluky ve smlouvě zkontrolovat a připravit se na ně. V opačném případě vás mohou nemile překvapit. Nemluvě o tom, že některé jsou opravdu absurdní.

Aby si člověk dával neustále pozor

Mezi jednu z nejméně populárních výluk v případě pojištění patří zanedbání povinnosti pojištěného. Jedná se o situaci, kdy vám pojišťovna odmítá uhradit škodu, protože za jejího viníka považuje vás. Do této role se dostanete u některých pojišťoven zcela nevědomky. Stačí vybrat špatný visací zámek, který neodpovídá bezpečnostní třídě požadované pojišťovnou. Podobnou situací je ponechání mobilu v šatně nebo opuštění vozidla s mírně otevřeným okénkem.

Malé zanedbání vás může stát opravdu hodně peněz, a proto si dávejte na všechny situace pozor a mějte o výlukách přehled. Zároveň informujte pojišťovnu vždy jasně a srozumitelně. Eliminujete tím prostor pro vznik možných výhrad k povinnosti pojištěného.

V zahraničí to zabolí dvojnásob

Nesympatikou výlukou je nejednoznačná identifikace. Toto označení představuje v praxi obyčejné slovíčkaření a vágní formulace, pod kterými si pojišťovna představuje něco zcela jiného, než má na mysli její klient. Tento typ výluky se často vyskytuje u cestovního pojištění.

Co je to nadměrné pití alkoholu? Jaké sporty jsou rizikové a jaké jenom nebezpečné? Lze za účast na sportovní soutěži považovat už jen její sledování z tribuny? Neváhejte se na podmínky pojištění znovu zeptat. Způsobení škody na majetku či zdraví za hranicemi naší republiky není otázkou pár korun. Při výběru je vhodné vycházet z předpokladu, že nejlevnější cestovní pojištění nemusí být to nejvýhodnější. Promyslete všechny parametry a soustřeďte se na to, aby produkt zahrnoval reálná rizika.

Na jaké hrozby myslet?

S pravděpodobností rizik souvisí další z výluk, kterou je odlišné pojištění pro pojištění stejné či obdobné věci. Že vám to zní složitě? Nic komplikovaného na tom nehledejte. Skvělým příkladem je pojištění střechy. Pod ním se ukrývá celá řada případů a u některých pojišťověn jsou právě tyto případy rozděleny na samostatná připojištění od poničení střechy vichrem až po tornádo. Vy raději počítejte s hrozbami, které vás mohou potkat. Když vše dobře promyslíte společně s nastudováním podmínek, nepřijdou si na vás ani ty nejabsurdnější výluky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: