Jak se sbalit na trek pod 7 kilo

Jak se sbalit na trek pod 7 kilo

Tahat do hor dvacetikilový nebo ještě těžší batoh může být pro někoho výzva, pro jiného zbytečná zátěž. S lehkým batohem se jde rychleji, člověk urazí víc kilometrů s menší námahou, snáz zvládne technicky náročnější terén a šetří klouby. Patříte-li mezi ty, kdo by rádi odlehčili, pak je tenhle článek určen právě vám.

Tahat do hor dvacetikilový nebo ještě těžší těžší batoh může být pro někoho výzva, pro jiného zbytečná zátěž. S lehkým batohem se jde rychleji, člověk urazí víc kilometrů s menší námahou, snáz zvládne technicky náročnější terén a šetří klouby. Patříte-li mezi ty, kdo by rádi odlehčili, pak je tenhle článek určen právě vám.

Jak sestavit gear list

Při odlehčování výrazně pomůže sepsat si předem seznam vybavení, tzv. gear list – díky němu se snáz zorientujete v tom, co z plánovaného vybavení budete opravdu potřebovat, a co naopak můžete nechat doma. Při sestavování gear listu je dobré rozepsat si jednotlivé kusy výbavy do menších sekcí podle účelu použití (spaní, vaření, oblečení…) a ke každé položce připsat její hmotnost. To vám pomůže zorientovat se v tom, kde by se dalo odlehčit. Hmotnost vybavení udávaná výrobci bývá často nepřesná a proto, chcete-li mít o hmotnosti svých věcí jasnou představu, zvažte si je sami. Inspirací pro sestavování gear listu může posloužit třeba seznam vybavení, který jsem vytvořila pro svůj letní trek v Alpách.

Základní tipy k odlehčení

Snažit se o co nejlehčí výbavu za každou cenu může mít fatální následky –  je proto třeba svůj gear list pečlivě promyslet. Existuje totiž rozdíl mezi ultralightem, kdy jde člověk nalehko a má přitom s sebou vše potřebné a stupidlightem, kdy nedostatečnou výbavou ohrožuje bezpečnost vlastní nebo druhých. Vybavení je třeba přizpůsobit délce treku, jeho náročnosti a podnebným podmínkám. I na náročnou expedici lze odlehčit a má to smysl. V balení nalehko vám může pomoci několik základních tipů:

1) Cestujete-li v páru nebo ve skupině, můžete některé věci sdílet. Nejvíce hmotnosti ušetříte na společném stanu pro více osob, společné ale můžete mít také věci na vaření nebo hygienické přípravky.

2) Neberte s sebou zbytečnosti. Věci pro všechny případy může pojmout KPZ (krabička poslední záchrany) – menší balíček se základními věcmi pro přežití a k opravě poškozené výbavy. K tomu je třeba neopomenout lékárničku. Všechno, co máte v lékárničce, byste měli umět správně použít – dobře zvládnutý alespoň základní kurz první pomoci je pro hikery základ.

Titanové nádobí je odolné a lehké. Lehký vařič na tekutý líh si můžete vyrobit například z plechovky od piva.

3) Používejte víceúčelové vybavení, jako např. odepínací kalhoty, díky nimž můžete kraťasy nechat doma nebo pončo/tarp, který poslouží jako pláštěnka, přístřešek či plachta pod karimatku, spíte-li pod širákem.

4) Omezte počet kusů stejného oblečení na potřebné minimum. Je dobré spoléhat na rychleschnoucí a funkční materiály, jako je např. merino, které dobře tepelně izoluje i navlhlé dlouho odolává zápachu. Vydrží proto bez praní déle, a tím pádem vystačíte s méně kusy oděvu. Nezapomínejte správně vrstvit.

5) Hygienické přípravky přelijte do malých lahviček. Vhod přijdou tuhé šampony nebo koncentrované výrobky jako univerzální mýdla a zubní pasty.

6) Trekové hole sice něco váží, ale rozhodně to nejsou zbytečné gramy navíc. Pomůžou vám narovnat držení těla, které má tendenci se pod batohem nezdravě ohýbat. Díky nim rozložíte zátěž na celé tělo a ulevíte zádům a zejména kloubům v nohách, takže pocitově si odlehčíte.

7) Jídlo vybírejte výživné, neobsahující vodu. Sušit si můžete v troubě nebo v sušičce doma vařené pokrmy. Nechcete-li přípravou trávit moc času, můžete kvalitní dehydrovaná jídla koupit hotová.

Dehydrované jídlo si lze připravit doma v troubě nebo v sušičce potravin. Kdo nerad vaří, tomu přijdou vhod chutná a výživná jídla například od Summit to Eat.

8) S ohledem na kvalitu upřednostňujte lehké vybavení před těžkým.

9) Jste-li šikovní, můžete si některé kusy výbavy vyrobit sami. Oblíbeným materiálem pro výrobu DIY vybavení je tyvek – různé návody najdete např. na YouTube.

Na čem lze nejvíce ušetřit hmotnost

Nemusíte být nutně specialista na lehké zubní kartáčky ani ustřihávat každou cedulku. Na detailech nikdy neuspoříte takovou hmotnost, jako na velkých a nezbytných věcech. Proto je dobré zaměřit se především na to, jakou hmotnost má váš:

1) Stan – nechystáte-li se na expedici v extrémních podmínkách, možná zjistíte, že vystačíte s jednoplášťovým přístřeškem nebo plachtou. Ale i pohodlný stan pro dvě osoby může vážit kolem 1 kg.

2) Batoh – při výběru lehkého batohu věnujte pozornost doporučené nosnosti a používejte jej k účelům, k nimž je určen. Využíváním trekového batohu např. k horolezeckým aktivitám, snižujete jeho životnost. Pocitově nejlépe ušetříte váhu správným rozložením věcí uvnitř, nikoli složitým zádovým systémem.

3) Spací pytel – v poměru k tepelnému komfortu jsou péřové spacáky nejlehčí, syntetické náplně je v tomto ohledu dosud nepředčily. U peří sledujte údaj o plnivosti – čím více cuin, tím tepleji vám ve spacáku bude při stejné hmotnosti náplně. Třísezónní spacáky mohou vážit i pod půl kila.

Do batohu o objemu 36 litrů se lze pohodlně sbalit i s týdenními zásobami potravin.

Tip na konec

Zdaleka ne všechno, co bývá označeno pojmem ultralight, jím opravdu je. Někteří výrobci využívají popularity lehkého stylu cestování a tímto termínem označují ledacos – třeba tříkilové stany pro dvě osoby. Jiní vybírají levné a lehké materiály pochybné kvality, což zejména ve spojení s levnou výrobou na treku radost neudělá. Je proto dobré udělat si základní představu o tom, kolik  co může vážit a spoléhat na ty výrobce, kteří se na lehkou výbavu specializují. Protože kvalitní výrobky obvykle nepatří mezi ty nejlevnější, stojí za to si před nákupem přečíst vícero uživatelských recenzí.

Za Tým Pod 7 kilo vám přeju lehký krok a šťastné cesty!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: