Jak Řízek ke štěstí v Indonésii přišel…

Jak Řízek ke štěstí v Indonésii přišel…

Asi vás nepřekvapí, že zde nebudu psát o vepřovém řízku se salátem. Nebudu psát o tradičním jídle, ale povím vám něco o venkovském chlapci s populárním indonéským jménem Rizky a jeho patáliích. Osudy tohoto chlapce jsou velmi zajímavé a zároveň inspirující nejen pro naše dobrovolníky ze Školy v ráji, ale také pro dospělé a děti z jeho vesnice na ostrově Lombok v Indonésii.

Posel z Mekky

Jak a kde se „Řízek” Rizky doopravdy narodil se asi nikdy nedozvíme, máme tu dvě verze. Držme se té neoficiální. Maminka Rizkyho pochází z vesnice Kidang. Na Lomboku je celkem obvyklé odjíždět za prací do ciziny. A tak se i slečna Robi vypravila do Saudské Arábie, aby tu dva nebo tři roky pracovala jako au-pair a zároveň vykonala posvátnou pouť do Mekky.

Během pobytu v zahraničí pravděpodobně došlo k „milostné nehodě“ a slečna otěhotněla s exotickým cizincem. Ztratit ctnost před svatbou, nedej bože mít nemanželské dítě, by byl velký problém nejen pro mladou ženu na ostrově Lombok, ale i pro celou její rodinu. A tak si vymyslela sice nepravděpodobnou, ale zato přijatelnější verzi příběhu.

Vynechala část s mladým, exotickým, pravděpodobně indickým princem, a skočila rovnou na konec svého dobrodružství, tedy do okamžiku, kdy letěla zpět z Mekky na Lombok. Na letišti k ní, dle její verze, přiběhl neznámý cizinec a vrazil jí do náruče malého chlapce. Dívce se Rizkyho, dle jejich vlastních slov, zželelo a vzala ho proto s sebou domů. Rodina ho přijala za svého. Po nějaké době se ale tatínek Wati, Rizkyho dědeček, rozvedl a našel si novou manželku, se kterou měl další dvě děti. Jeho mladší „strýček a tetička” se rázem stali Rizkyho největšími kamarády.

Chtěš se zapojit do příběhů dětí jako je Rizky a pomoct jim v jejich cestě za vzděláním? Staň se dobrovolníkem a aktivně se účastni výuky angličtiny na Lomboku!Chceš se zapojit do příběhů dětí jako je Rizky a pomoct jim v jejich cestě za vzděláním? Staň se dobrovolníkem a aktivně se účastni výuky angličtiny na Lomboku!

Nepodstatná odbočka, indonéská jména, kterým nebudete věřit

Teď s dovolením trošičku odbočím od tématu, ale věděli jste, že Indonésani nemusí mít pouze jedno jméno a příjmení? Místní velmi rádi přijímají hned několik různých jmen. Například ve vesnici Kuta, kam jezdí lidé z celého světa nejen za odpočinkem, ale také se naučit surfovat, naleznete hned několik chlapců a děvčat s ještě zajímavějším jménem má náš řízek Rizky.

Mezi ty nejbizarnější určitě patří chlapec jménem Barrel, jehož tatínek je zkušený surfař. Sjíždí vlny a čas od času se mu povede sjet i vlnu ve tvaru trubky, které se říká barel – a tak tatínka nenapadlo nic lepšího, než tak pojmenovat svého syna.

Barel si velmi rád hraje s Googlem. Ne nebojte, nemám na mysli ten na počítači. Je to pouze další bizarní jméno jeho staršího kamaráda, se kterým prodává turistům náramky a šátky. Máme tu i malého Radara s nadpozemskými schopnostmi všechno najít. Jeho sestřička se jmenuje Angelina a je přinejmenším stejně tak krásná jako ta slavná herečka. Další rodina je zřejmě nadšená do japonské kultury, protože jejich potomek se jmenuje Tokyo.

Jak se z otloukánka Rizkyho stal chlapec roku.

Ale zpátky k našemu příběhu. Jak šel čas, Rizky začal navštěvovat místní základní školu a také zájmový kurz angličtiny, který provozuje naše partnerská organizace Intensive English Course paní Intan. Rizky začal pilně studovat a brzy bylo jasné, že nám tu roste nejen silná osobnost, ale i velmi talentované dítko.

Slovo dalo slovo a spolu s několika dalšími studenty jsme se vydali do prestižní privátní školy Sayang Ibu v hlavním městě ostrova na přijímací zkoušky. Škola je proslulá po celé Indonésii a je velmi těžké se na ni dostat. Nám se povedly hned tři zářezy.

„Řízek“ Rizky se svým kamarádem Rajou a holčička Lia byli v únoru 2018 přijati do prvního ročníku. Po zaplacení školného ve výši 36 milionu rupií (cca 60 tis. CZK) mohly děti začít studovat.

V současnosti (únor 2019) dokončují první ročník s výbornými výsledky. Patří mezi premianty třídy a staly se prozatimními All Stars týmu v místní vesnici. Příběhy Rizkyho, Lia a Raji.

Rizky, Lia a Raj patří mezi premianty třídy a staly se prozatimními All Stars týmu v místní vesniciRizky, Lia a Raj patří mezi premianty třídy a staly se prozatimními All Stars týmu v místní vesnici

Odměna pro učitele

Co se bude dít dál, to samozřejmě nemůže nikdo vědět. Jisté však je, že naším cílem je dále pomáhat vybraným dětem a vést kurzy angličtiny, na kterých se musí všichni opravdu snažit a na práci a vzdělání nemůžou kašlat. Vidět, že to má stále smysl, je po osmileté práci lidí z organizace Škola v ráji jednou z hlavních odměn.

Velkou radost máme i z pomoci a působení dobrovolníků na našich kurzech na Lomboku.

Chtěl by ses zapojit do příběhů dětí jako je Rizky a pomoct jim v jejich cestě za vzděláním? Hledáme dobrovolníky, kteří se chtějí aktivně účastnit výuky angličtiny na Lomboku, kde spoluorganizujeme 2 kurzy pro desítky studentů ročně. Jako dobrovolní učitelé z České republiky máte možnost poznat opravdovou Indonésii a během kurzu je i dostatek času na výlety a odpočinek na ostrově Lombok.

A pozor, co je na tom nejlepší: když dobrovolníci studují na vysoké škole, pomáháme jim zajistit příspěvek na pobyt a letenku. Pokud chcete vědět víc, třeba dozvědět se novinky z našich kurzů, sledujte nás na Instangramu a Facebooku.

Informace o Škole v ráji

Škola v ráji funguje od roku 2008 a pomáhá s výstavbou škol a organizací a výukou angličtiny na Lomboku. Finančně, materiálně a personálně vybavujeme vybrané kurzy, které pak také pomáháme koordinovat a vést.

Momentálně hledáme další dobrovolníky, kteří by u nás chtěli učit. Hledáme nadšené lidi, kteří mají trpělivost a jsou otevření novým zkušenostem. Za to Vám nabízíme neuvěřitelné zážitky, nové zkušenosti a třeba i otevření nových obzorů, které se Vám v životě budou hodit.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: