Jak připravit vybavení na skialpovou sezónu?

Jak připravit vybavení na skialpovou sezónu?

Jak připravit výbavu na skialpy? Je to celkem jednoduché a téměř identické jako s vybavením sjezdovým.

Kontrola vybavení

Hlavně včas a dobře zkontrolujte jednotlivé prvky vybavení. Skialpové lyže nesmí mít podřené skluznice a tupé hrany. Pokud jsou, rychle s nimi do servisu, kde je na dobrém stroji upraví podobně jako sjezdovky a zkontrolují i vázání.

Podívejte se i na skialpové lyžáky. Zda nejsou už moc staré nebo někde poškozené. Jak dlouho by měly skialp boty vydržet, se nikde nepíše, záleží i na tom, jak často a intenzivně je používáte. Řekněme ale, že po takových 7 letech byste už měli zpozornět a zvažovat výměnu.

Samostatnou a důležitou kapitolou jsou stoupací pásy. Neměly by být poškozené a hlavně by měla dobře fungovat lepící vrstva. Pokud si nejste jistí. Vezměte je spolu s lyžemi do servisu, kde je zkontrolují, případně lepící vrstvu obnoví.

Připravte si na hory i širokou pracovní lepicí pásku, která může například zachránit situaci, když se stoupací pásy poškodí.

Zkontrolujte také hole, zda mají v pořádku košíčky a zda funguje skládací/zasouvací systém.

Zvláštní pozornost věnujte bezpečnostnímu vybavení. Speciální skialpová helma (je lehčí, ne tak masivní jako ta sjezdová) nesmí být poškozená. A potom zkontrolujte pípák a lavinový batoh. V pípáku vyměňte baterie a zkontrolujte, zda funguje. Batoh by neměl být poškozený a musí v něm být skládací lavinová sonda a lopata na vyhrabání zasypaného. Pokud máte batoh airbagový, můžete ho vzít také do servisu, kde ho zkontrolují.

Konečně si prohlédněte, zda máte v pořádku brýle. Někdo vozí klasické lyžařské na sjezd, často ale skialpinisté mají brýle menší sluneční. Měli byste mít i nějaké druhé, náhradní.

Jak se obléknout na skialpy

Pak by měla přijít na řadu kontrola oblečení. Nejlepší je mít speciální skialpové oblečení, ale často jde různé prvky kombinovat s oblečením outdoorovým, zimním cyklistickým a běžkařským.

Určitě si nestačí vzít na hory jen jedno spodní tričko, mikinu, kalhoty a bundu. Skialpinistická výbava musí být flexibilní, abyste mohli střídat různé prvky podle venkovních podmínek (větru, teploty, vlhkosti) i podle délky a náročnosti výletu. Nezapomeňte, že při dlouhém sjezdu si musíte vzít pod tenčí svrchní bundičku nějaký zateplený prvek – například lehčí péřovku nebo aspoň vestu.

A konečně připravte i dobré rukavice (lepší je mít dvoje), čelenku a také tenčí čepičku.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: