Jak cestovat po Sydney a okolí téměř zadarmo, a to vlakem, lodí i autobusem

Jak cestovat po Sydney a okolí téměř zadarmo, a to vlakem, lodí i autobusem

Austrálie nepatří mezi nejlevnější destinace a její hlavní město Sydney je jedním z nejdražších turistických míst. Nemusí to tak být ale stoprocentně.

Obsáhnout tuto metropoli spolu s rozlehlými národními parky, zátokami, řekami a slavnými plážemi v jejím okolí proto nemusí být na první pohled vůbec snadné. Osobně pobývám v Austrálii již patnáct let a působím zde i jako turistický průvodce. Díky tomu vím, že i přes drahé ceny je v Austrálii možné navštívit řadu zajímavých míst za rozumné peníze.

S Opal kartou po zemi i po vodě

Centrum Sydney je nejsnazší poznat pěšky. K dalšímu cestování po městě a širším okolí s městskou hromadnou dopravou už ale potřebujete tzv. Opal Card. Tu lze zakoupit v jakékoliv trafice nebo přímo v dopravním středisku v Circular Quay, což je hlavní přístav ve městě blízko Sydney Opera House. Odtud se pak můžete dopravit lodí do 11 kilometrů vzdáleného zálivu Watsons Bay na východním předměstí nebo do západní části města Darling Harbour, která zasahuje až do čínské čtvrti. Lístky na loď se tu prodávají v automatech před nástupištěm od 4,5 AUD za jednu cestu. Pokud chcete cestovat metrem, autobusy a trajekty neomezeně, stačí si koupit lístek za 15 AUD, který je platný i na lince do Modrých hor.

Nedávno zde také vznikla nová linka Watsons Bay – Circular Quay Ferry – Darling Harbour Ferry, která odplouvá každou půl hodinu z Watsons Bay, pokračuje podél Opery až do zmíněného přístavu v Darling Harbour. Tato trasa umožňuje návštěvníkům Sydney spatřit to nejlepší z celého města a jedná se o jednu z nejhezčích plaveb vůbec. Pro pohyb v centru je zajímavá také linka 441, která Vás dopraví na vyhlídku Mrs. Macquarie Chair.

Nejširší nabídku průvodců a map Austrálie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Autobusem k Bondi Beach a na levný oběd v centru

Máte-li chuť toho vidět více, je možné se vypravit lodí z Watsons Bay, kde si každý může dopřát o něco dražší, ale chutné Fish & Chips v mém oblíbeném stánku Doleys, pokračovat přes centrální kotviště Circular Quay až do moderní zátoky Darling Harbour, a to díky nové lince F4.

K cestě zpět můžete využít autobus číslo 324 nebo 325 na trase Watsons Bay-Wynyard, odkud jste za 10 minut u Opery. Další možností je autobus číslo 380, který staví na pláži Bondi, oblíbeném místu surfařů a rekreantů. Tato pláž proslula mimo jiné jako oblast, kam ve 20. století proudily vlny přistěhovalců, včetně těch z Československa. Vede tudy také pěší stezka po pobřežních útesech do nedaleké Bronte Beach, kam lze dojít za třicet minut.

Trasa lodi F4 pokračuje do Darling Harbour, kde vás čeká působivý výhled na gigantickou ocelovou konstrukci Harbour Bridge, která přemosťuje přístav Port Jackson. Vystoupit můžete buď na zastávce Barangaroo poblíž Aquaria nebo na zastávce Pyrmont Bay, odkud je to velmi blízko k Australian National Maritime Museum a kde se můžete zastavit v Pyrmont Bridge Hotelu na adrese 96 Union Street. Ten se nachází 100 metrů jižně od stanice Pyrmont Bay vedle Muzea námořnictví. Každou středu se tu podává steak s bramborovou kaší jen za 10 AUD. Rád tu sedávám v druhém patře, na terase s výhledem do ulice.

Do Modrých hor po kolejích

Vlakem se do Modrých hor vzdálených 100 kilometrů od centra dostanete za pár dolarů. Využijte linku T1 Western Emu Plains and Blue Mountains Line (pokud nechcete přestupovat, využijte stanice Wynyard, Town Hall a Central). Vlak jezdí buď do stanice Katoomba, Leura nebo Wentworth Falls.

V Katoombě se nachází skalní útvar Three Sisters, který je součástí dlouhého pásma pískovcových náhorních plošin. Z této stanice pak můžete pokračovat pěšky do oblasti Scenic World, odkud jezdí vyhlídková lanovka nad korunami deštného pralesa plného vzácných druhů eukalyptů. Právě oleje z eukalyptových listů vytváří ve vzduchu modrý opar, který dal horám své jméno. Na jízdu lanovkou poskytuje CK Go2 slevu 25 %. Ze stanice Katoomba lze dojít také pěšky po dvou až tříhodinových pěších trasách k Giant Stairway, vstupu do Jamison Valley, nebo do další stanice Leura. Za návštěvu stojí také Grand Canyon u městečka Blackheath. Vlakem se tu dostanete všude.

A s vyhlídkovým autobusem namísto bedekru

Pokud vyrazíte do Austrálie s Go2, poskytneme vám slevu 20 % také na populární dvoupatrový autobus Hop On Hop Off, který působí v různých destinacích po celém světě. S ním můžete absolvovat vyhlídkové okruhy doprovázené anglickým komentářem. Nejedná se sice o nejlevnější variantu, ale pokud vám schází čas a chcete vidět to nejdůležitější, je to dobré řešení se zajímavými informacemi navíc.

Snad Vám budou mé rady pro pobyt v Sydney k užitku. Rádi vám pomůžeme s plánováním Vaší cesty společně s nabídkou dalších výhod, ať už v podobě individuální slevy na vybrané aktivity po celé Austrálii do výše úspory 20 % z původní ceny, díky které ušetříte za výlet na Velký bariérový útes, vnitrostátní letenky na Uluru (spolu s možností získat GPS navigaci zdarma či auto s připojištěním) nebo mnoha dalších. Pro více informací kontaktujte CK Go2, specialisty na Austrálii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí