HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Ivan Stěpanovič Unkovskij – ruský posel v Tobolsku

Ivan Stěpanovič Unkovskij – ruský posel v Tobolsku

I.S. Unkovskij byl vedoucí diplomatického poselstva do Střední Asie.

UNKOVSKIJ Ivan Stěpanovič (18. století) – ruský důstojník

Koncem dubna 1722 přijelo do Tobolska poselstvo, které Petr Veliký vyslal k džungarskému chánovi. Vedl je dělostřelecký kapitán Ivan Unkovskij. Kromě vojáků a diplomatů v něm byli odborníci, jejichž úkolem bylo hledat zlato v píscích pouště. Proti proudu Irtyše se výprava pustila do Semipalatinska a odtud na jihovýchod údolím řeky Čar přes zasněžené hřbety Tarbagataje k jezeru Alakoľ.

Poselstvo pokračovalo dál na východ k průsmyku Džungarskije vorota a v listopadu 1722 dospělo k jezerům Ebi-núr a Sajran. Překročilo pohoří Borochoro a obrátilo se k řece Ili, kde se zdržoval džungarský chán. V blízkosti jeho sídla výprava přezimovala a od jara do podzimu 1723 provázeli vyslanci ruského cara džungarského chána údolím Ili a jejích přítoků. Dostali se do blízkosti jezera Issyk-kul, nepodařilo se však přimět džungarského vládce, aby přijal dobrovolnou ruskou „ochranu“.

Koncem září 1723 se Unkovskij vydal na zpáteční cestu – přes Džungarskije vorota a kolem jezera Alakoľ se v prosinci 1723 dostal k Irtyši. Mapa, kterou nakreslili Ivan Unkovskij a Grigorij Putilov, vytvářela obraz o východním Turkestánu a západních oblastech Číny (Kašgarsko).

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: