Island: Exkurze dovnitř sopky Thrihnukagigur

Island: Exkurze dovnitř sopky Thrihnukagigur

Unikátní exkurze do nitra spící sopky mají do 20. srpna všichni zájemci starší dvanácti let, kteří využijí služby islandské cestovní kanceláře 3H.

Thrihnukagigur leží asi 20 km jihojihovýchodně od hlavního města Reykjavíku, na chráněném území přírodního parku Bláfjöll a naposledy chrlila oheň před 4 000 lety. Její dlouhá nečinnost a nezasypaný přístup dává možnost prozkoumat nitro hory. Sopka má rovnou tři magmatické rezervoáry – podle nich ostatně získala i své jméno: Thrihnukagigur znamená Kráter tří vrcholků. Většina kdysi činných sopek má nitro zaplněné lávou, která následně ztvrdne, takže zablokuje vstup. Magma na Thrihnukagiguru se ale chovalo jinak, stékalo po vnitřní straně kráteru a jednoduše odteklo pryč, než se vytvořila krusta, a přístup do nitra zůstal volný.

Nejširší nabídku průvodců a map Islandu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Zájem o exkurzi je obrovský, původně měla být dopka zpřístupněna pouze do konce července, ale pro veliký zájem se akce prodlužuje do 20. srpna. Nejprve je nutné absolvovat zhruba hodinovou cestu po kráteru a po ztvrdlé lávě se dostat ke vstupu do sopky. Do nitra se návštěvníci dostanou speciálním výtahem, který je sveze do 120 m hlubokého dna. Exkurze trvá 5 až 6 hodin, pokračuje přednáškou o sopkách a končí cestou zpět opět přes lávové pole. Za výjimečný zážitek v nitru sopky zaplatíte 37 tisíc ISK, což je v přepočtu asi 5 846 korun.

Podívejte se na vieoochutnávku nevšední exkurze.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí