I kat má srdce. Je poprava ponižující a krutý trest?

I kat má srdce. Je poprava ponižující a krutý trest?

Počet odsouzených k trestu smrti na Srí Lance mnohonásobně stoupl, místní věznice nejsou žádný med, a tak není divu, že se vězni bouří a kati vzdávají svou práci.

Srí Lanka je pro turisty v pravdě bezpečnou zemí. Spáchaný násilný trestný čin na zahraničních turistech, mimo sebevražedných útoků v době občanské války, tu neznají. Daleko horší nebezpečí může potkat člověka, když podcení své síly, které chce vyzkoušet v „souboji“ s teplým oceánem. Silné spodní proudy, nejsou všude, ale vždy je dobré být na pozoru.

Sedím na lavičce v samém středu Kandy, které je baštou hlavně buddhistů. Za mými zády mám umělé jezero Kiri Muhuda, „Mléčné jezero“ a přede mnou vidím šedobílou pět metrů vysokou oprýskanou zeď, nad kterou ostnatý drát není, jenže co je z druhé strany před ní se mohu jen domnívat.

V každém rohu, jsou hlídkové věže s „bachaři“. Na opačné straně, je železná brána, kterou když člověk projde, bude mít dostatek času uvažovat o životě, jaký byl krásný a křehký. Za přečin, který ho zde přivedl, si nyní ponese zodpovědnost. Málo kdo si jí všimne a už vůbec ho napadne, že za onou vysokou zdí přímo v centru města, kde o čtyři sta metrů dále, stojí věhlasný Chrám Buddhova zubu, je nápravné zařízení. Hned naproti stojí tržiště, policejní stanice i policie turistická. Ani se mi nechce věřit, že malinký ostrov v Indickém oceánu schovává lidi páchající zločiny. Vždyť každý, koho potkáte, je věřící.

Vězení praská ve švech

V současné době se z pobytu na svobodě v tamní přísně střežené věznici netěší 2100 odsouzených a 400 vězeňkyň, které střeží 125 zaměstnanců. Stopadesátileté vězení Bogambara v Kandy je druhé největší vězení ostrova. Jenže za tu dobu zchátralo tak, že není možné, aby přijímalo další trestance. V malých celách se tísní i pět odsouzených. Není divu, že trestanci se bouří a cestu na svobodu, případně snížení trestu, řeší protestními stávkami. Při té poslední se třiatřiceti vězňům podařilo dostat na střechu, kde se po dobu pěti dnů snažili domoci své pravdy.

V tutéž dobu 195 odsouzených na doživotí či trest smrti drželo hladovku. Veškeré jejich počínání nakonec dopadlo špatně. Ti „střešní“ čelí další obžalobě, a to za poškozování státního majetku, a ti, kteří drželi hladovku,  zase za tzv. plýtvání veřejnými prostředky. Jenže oni doufají i přesto, že vláda jasně řekla, že stávkami a protesty se nic nezmění. Dostat se na svobodu? Na to nemyslí, ale chtějí mít jasno, co můžou očekávat v dalších dnech a měsících. Bude jim jejich trest zmírněn třeba „jen“ na doživotí, když v Kolombu a Kandy čeká na popravu v celách smrti 339 trestanců, zatímco před devíti lety to bylo jen dvaadvacet? Nic není jisté. Kdykoli se může vše vrátit, do „starých kolejí.“

Slova bývalého kata

O práci kata moc lidí zájem neprojevuje, přesto trest smrti schvaluje. Současný či spíše bývalý kat, který měl popravy vykonávat po dobu dlouhých devíti let ani jednu neprovedl. Přeřadili jej na místo vězeňského strážného. Jeho jméno je utajeno a nebude nikdy zveřejněno, mimo jeho slova při přeřazení.

„Přijal jsem tuto práci, po svém otci. Byla hodně žalostná a doslova mi rvala srdce z těla. Bylo by zlé myslet si, že člověk, který je kat, nemá srdce. Den co den jsem byl nervózní, nespal jsem, málo jedl a jen donekonečna čekal a čekal. Vím, že někdy nastane situace zlá a přichází to nejhorší. Musíte přežít a to znamená lhát, krást nebo podvádět. Dostat se poté do přísně střeženého prostoru je otázka krátkého času. Díky víry v Buddhovi jsem vše přečkal a na šibenici mi nakonec nikoho nepřivedli. Jediné co si přeji je, aby se o tom nikdy mé děti nedozvěděly.“

Nová věznice otevře brány letos

Nová věznice v Pallekele za 2 100 milionů rupií bude na konci tohoto roku připravena trestance přijmout. Vyloučit možnost, že přemístění trestanců přinese klid a dobu bez protestů, ovšem nelze vyloučit, i přes posílení vnitřní bezpečnosti o další zaměstnance. Expanze nově odsouzených neklesá a mluvit o klidu odsouzených, bez protestů, nelze vyloučit. Sinhálská vláda od trestu smrti, který tu má dlouhou historií ustoupit nehodlá. Na práci „Alusogawa“ – kata, je vypsán požadavek. Šest už jich Velitelství věznic v Colombu má a na další čeká.

Nejširší nabídku průvodců a map Srí Lanky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí