HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Hernando de Soto – hledač Sedmi měst

Hernando de Soto – hledač Sedmi měst

Po stopách bájné země Ciboli se vydal dobyvatel H. de Soto. V průběhu jeho bádání musel se svou výpravou překonat plno nesnází, stejně tak i tvrdý odpor místních obyvatel. Expedice se mu ale stala osudnou a jeho výprava ho pochovala u řeky Mississippi.

SOTO Hernando de (* mezi 1486 a 1500, Villanueva de la Serena, Extremadura, Španělsko, † červen 1542, u břehů Mississippi) – španělský conquistador

Neúspěch Narváezovy výpravy z let 1528–29 a zprávy, které z její cesty přivezl Cabeza de Vaca, podnítily španělského dobyvatele Hernanda de Sota pustit se do hledání říše Sedmi měst (Cibola). Zkušený voják, který pomáhal Pedrovi Ariasovi de Ávila dobývat Nikaraguu (1514) a s F. Pizarrem bojoval v Peru, se obratně vyhnul sporům mezi novými vládci nad vyvrácenou říší Inků a odplul načas do Španělska. U dvora získal podporu pro novou výpravu, která koncem května 1539 zakotvila u pobřeží Floridy (v blízkosti dnešní Tampy).

Hledání bájné země Sedmi měst

S mimořádně velkou ozbrojenou skupinou se de Soto vydal na obtížnou cestu lesnatým a močálovitým terénem podél pobřeží. Přezimoval se svými vojáky u Apalačského zálivu a v březnu 1540 se obrátil na severovýchod, kde hledal bájnou zemi Sedmi měst. Dostal se k řece Suwannee a od ní dále na sever až k Apalačskému pohoří. Nepřekročil však jeho hřbety a za pomoci indiánských průvodců se dostal k velké řece, kterou byla zřejmě Alabama. Přes početní ztráty, které Španělé měli v obtížném terénu, nezvyklém podnebí a při rozhořčeném odporu Indiánů, se de Soto nevzdával dalšího hledání Ciboly.

Přezimoval v opuštěných osadách, za neustálého nebezpečí indiánských přepadů, a v květnu 1541 došel k Mississippi, kterou jeho předchůdci nazvali řekou Svatého Ducha. Sotovi vojáci se přepravili na druhý břeh vodnatého veletoku, kde vůdce výpravy očekával končiny bohaté na ložiska drahých kovů. Postupovali na sever k ústí Arkansasu. Proti jeho proudu se Španělé dostali do údolí Ozark, kde se do Alabamy vlévá Canadian. De Soto těžce onemocněl a v květnu 1542 zemřel. Jeho hrobem se stalo jedno z ramen Mississippi.

Konec zubožené výpravy

Po de Sotově smrti se vedení výpravy ujal Luis Moscoso de Alvarado. Španělé si postavili lodi a po nich spluli dolní tok Mississippi na jih. Snažili se po souši dostat do Mexika. Vrátili se k řece Red River a od ní zpátky na jihozápad. Přicházející zima s plnou silou odkryla potíže zuboženého zbytku hrdé španělské výpravy, která ztratila několik stovek mužů. Moscoso se proto rozhodl vystavět nové čluny, které vypluly podél severního pobřeží Mexického zálivu a 13. září 1543 se dostaly do mexického Pánuka.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: