HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT 2011

HELP CAMP RUMUNSKO – BANÁT 2011

Pojeďte s námi na cestu do české historie, poznat život krajanů a nádherný kus země u srbských hranic.

Místo:

Rumunsko- Banát, česká krajanská vesnice Gerník (Garnic)

Informace o Banátu:

Český Banát v Rumunsku je místo, kam před 200 lety odešli krajané z Čech za příslibem lepšího živobytí a kde založili několik ryze českých vesnic. Díky své izolovanosti se zde česká komunita udržela až do současnosti a udržela si nejen původní český jazyk ale i ostatní tradice a zvyky, které si přinesli ze své staré vlasti. Tyto věci se však díky vlivům globalizace rychle mění, proto neváhejte.
Více informací o oblasti např. na www.banat.cz

Popis projektu a potřebných prací:

Základní obživou místních je zemědělství, proto většinu času tráví prací v hospodářství, často ještě tradičními způsoby za použití základních nástrojů, jednoduché mechanizace a zvířecí síly. Banát bohužel v posledních letech trpí vylidňováním, kdy zejména mladí lidé odcházejí hromadně za prací do Čech a na hospodářství tak zůstávají rodiče a příbuzní sami. Jelikož starost o hospodářství zahrnuje často fyzicky náročné činnosti, rádi přijmou dobrovolnou pomoc. Do pomoci Banátu jsou zapojeny různé organizace, především Člověk v tísni, Duhový skřítek aj., které realizují dlouhodobé projekty, zaměřené na vznik nových pracovních míst pro krajany. Snažíme se tyto projekty doplnit také o přímou dobrovolnickou pomoc obcím a rodinám, které o ni projeví zájem. Tato pomoc může být přínosem pro obě strany, místním se aspoň zčásti ulehčí a aktivní lidé z Čech mají možnost poznat tradiční život krajanů pomocí bezprostředního zážitku, ne pouze zpovzdálí jako obyčejní turisté.

Odměnou dobrovolníkům tak může být upřímná vděčnost místních, nahlédnutí do zákulisí tradičních krajanské domácností, možnost být při tradičních činnostech jako výroba sýra, pečení chleba, mlácení obilí, mletí mouky, práce s koňmi apod., pozvání na společné jídlo (výborná domácí strava), možnost si popovídat o všem co vás zajímá, …

Termín:

HELP-CAMP se bude konat 18.6.-1.7.2011

Konkrétní činnosti :

V období června jsou nejčastějšími pracemi sklizeň trávy, sušení sena a sklizeň a mlácení obilí (banátsky „vršení“). Tyto činnosti, které u nás zvládne jeden člověk s kombajnem, jsou zde kombinací náročných úkonů za použití jednoduché mechanizace (mlátička, fofr). V poslední době se právě kvůli náročnosti objevují pomalu ale jistě i kombajny a sekačky. Objem a druh těchto prací bude hodně záviset na počasí a zájmu místních.

Další možné činnosti se budou týkat například pomoci při budování muzea krajanů v Banátu, případně při rekonstrukci objektů v obci, revitalizaci veřejných prostranství, rozličných dalších polních pracech apod.

Ubytování a strava:

Ubytování bude zajištěno společné ve škole, spaní na dřevěných podlahách ve vlastním spacáku, či v zahradním altánu. Stravu si zajišťuje každý sám, možné je vytvoření stravovacích skupin, rozdělení služeb apod. Měl by být k dispozici plynový vařič (bude upřesněno). Potraviny je možno bez problémů dokoupit přímo na místě, buď od místních (mléko, sýry), je zde i obchod a pekárna. Při práci v rodinách dostanete většinou stravu odměnou přímo tam. V případě zájmu bude možno zajistit také výbornou stravu za rozumný peníz u místního pana pekaře.

Doprava:

Dopravu si zajišťují účastníci sami. Možností je mnoho- vlakem/autobusem, autem, stopem, na kole, na kanoi po Dunaji …;-)  Nejlépe vychází cesta vlakem a místním autobusem (cca 1800 Kč zpáteční cesta, při více lidech ještě méně). Spoje jezdí do městečka Nová Moldava (Moldova Noua), odtud buď pěšky cca 14 km, nebo mikrobusem odjezd cca 14:30 z Nové Moldavy.  Jezdí sem i přímý autobus z Čech do Sv.Heleny (cca 2600 Kč zpáteční cesta). Autem je to cca 800 km jedna cesta, po Rumunsku je potřeba počítat s horšími cestami i značením. Více info je na www.banat.cz , případně poradíme konkrétní možnosti, aktuální odjezdy apod. Doporučujeme zformovat skupinky 1-5 lidí, dá se výrazněji ušetřit při cestě vlakem.

Další možnosti:

Banát je malebnou a málo osídlenou podhorskou krajinou pokrytou hustými listnatými lesy, pastvinami a prořízlou hlubokými karpatskými údolími. Kromě toho je to i zčásti krasová oblast, kde se nacházejí stovky jeskyní, závrtů, vyvěračky, vápencové skály a krasová údolí. Vše je ohraničeno tokem Dunaje sevřeným soutěskou na hranicích se Srbskem. Je zde tedy mnoho možností k výletům, toulat se dá po dalších českých vesnicích, stopách lesních železnic, na okraji oblasti jsou bývalé římské termální lázně apod. Návštěva Banátu se dá samozřejmě výhodně propojit i s další cestou po Rumunsku či okolí.

Nebudeme organizovat speciální doprovodný program, nicméně podle situace a zájmu bude možnost realizovat výlety po vsi i zajímavostech okolí s případným komentářem, návštěvu u místních řemeslníků apod.

Banát, Rumunsko

Podmínky účasti:

Viz záložka „Podmínky účasti“.

Nejsou potřeba žádné specifické znalosti, zkušenosti nebo dovednosti. Požadujeme jen ochotu pracovat a přiložit ruku k dílu podle aktuální potřeby. Pobyt může být zajímavý pro všechny, které zajímá česká historie a zvyky, tradiční způsoby hospodaření i prosté romantiky, kteří rádi objevují zapadlé kouty karpatských krajin. Ve vesnicích se domluvíte česky, v okolí se bude hodit několik základních rumunských slovíček…

Počet účastníků :

Předpoklad je do 15 lidí

Bezpečnost a zdraví:

Účastníci se HELP-CAMPU účastní na své riziko. Oblast českých vesnic je zcela bezpečná a pohodová, s běžnými cestovatelskými riziky se můžete setkat v okolí. V horách se vyskytují větší zvířata jako vlci, medvědi, ovčáčtí psi (podobně jako kdekoli jinde v Karpatech). Není třeba žádné speciální očkování. Kriminalita i zdravotní rizika jsou minimální.

Co si vzít sebou:

Nezapomeňte lékárničku, pracovní oděv a pracovní rukavice, je třeba také počítat s intenzivním balkánským sluncem.

Jak dále postupovat?

Máte-li zájem zúčastnit se HELP-CAMPU v Banátu, napište nám na mkoudy[zavináč]centrum.cz. Budeme vás kontaktovat s podrobnějšími informacemi. Akci organizuje Martin Koudelka, (tel. 604 189 765), organizátor dobrovolnického tábora Hnutí Brontosaurus v Banátu v roce 2009. Přečtěte si také informace v záložce „Podmínky účasti“. Případné dotazy můžete také napsat do diskuse pod tímto článkem.

Banát, Rumunsko

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: