Großglockner – jak poprvé vystoupat na nejvyšší horu Rakouska?

Großglockner – jak poprvé vystoupat na nejvyšší horu Rakouska?

Großglockner je nejvyšší hora Rakouska měří 3798 metrů. Leží ve Vysokých Taurech na hranicích Korutan a Tyrolska. Pokud uvažujete o tom, že se vydáte zdolat tuto horu, vězte, že rozhodně nebudete jedinými Čechy na tomto výstupu. Ale stojí to za to!

Jako první vystoupil na vrchol Großglockneru 28. července 1800 pětičlenný tým z početné expedice, která byla zorganizována na popud biskupa Franz-Xavera Salm-Reifferscheida z korutanské diecéze Gurk. Členy vrcholové skupiny byli bratři Martin a Sepp Klotzovi, farář Horasch a dva tesaři. Dnes vede na Großglockner řada horolezeckých výstupů.

Pokud nepatříte mezi zkušené horolezce, rozhodně neuvažujte o výstupu bez horského vůdce. Na zdolání Großglockneru je potřeba bezpečně zvládat chůzi po ledovci, jištění i pohyb na skalách. Žádná z cest na vrchol není možná bez patřičného horolezeckého vybavení. Nahoru vede asi 30 různých tras, které se liší svou obtížností – od „normálky“ vhodné pro začátečníky po těžký lezecký terén.

Základní údaje o nejvyšší hoře Rakouska

Do skupiny Glockner spadá několik dalších zajímavých a vysokých vrcholů jako Kleinglockner (3 770 m), Glocknerwand (3 721 m), Teufelshorn (3 680 m), Großes Wiesbachhorn (3 564 m), Teufelskamp (3 511 m), Romariswandköpfe (3 511 m).

Ročně je na Großglockneru zaznamenáno na 5000 úspěšných výstupů. V oblasti se nachází také 169 ledovců. Masív Grossglockneru je tvořen z ruly, na povrchu je však rula doprovázena místy i poměrně mocnými vrstvami břidlice.

Výstup od chaty Lucknerhaus

Pokud se chcete vydat nahoru tou nejjednodušší trasou, zvolte tu z městečka Kals od chaty Lucknerhaus. Odtud vede nahoru pěšina k chatě Stüdlhütte. Zde můžete poobědvat, odpočinout si nebo také strávit noc. Často se zde návštěvníci také setkávají se svými horskými vůdci. Stráví zde zbytek dne a nacvičují si pohyb na ledovci, bezpečnost a jisticí techniky.

Místní ale doporučují jiný plán. Vystoupejte noc před plánovaným zdoláním vrcholu až na chatu Erzherzog Johann Hütte ležící ve výšce 3454 metrů nad mořem. Jde o nejvýše položenou horskou chatu v Rakousku. Zde můžete přenocovat a brzy ráno vyrazit na vrchol. Většina ostatních plánuje ranní výstup až ze Stüdlhütte, která leží o více než 600 výškových metrů níže. Díky tomu získáte slušný náskok a vyhnete se davům na vrcholu Großglockneru. V době, kdy se to tam bude jen hemžit turisty, vy už budete na sestupu.

Chata Erzherzog Johann Hütte

Chata bývá otevřena v letní sezóně a je hojně navštěvovaná. Rozhodně nepodceňte situaci a rezervujte si místo předem. Mimo dobu, kdy je chata otevřená a osazená personálem, je zde nocleh také možný v takzvaném winterraumu, který slouží pouze k přespání a platí se zde za nocleh do kasičky.

Tato chata je nejvýše položenou horskou chatou v Rakousku. Bohužel, její nevýhodou je nedostupnost přirozeného vodního zdroje. Vodu je tudíž nutné dovážet a kupovat. Jak už jste možná v Rakousku zvyklí, není zde problém (samozřejmě za poplatek) objednat si polopenzi.

Pokud patříte ke zkušenějším lezcům, od chaty Stüdlhütte můžete zvolit i jinou výstupovou trasu. Vede přes exponovaný jihozápadní hřeben Stüdlgrat a ledovec Teischnitz Kees. Großglockner patří také k jedné z nejdostupnějších „nej“ hor od nás z Česka. Díky hluboce zakořeněné tradici českého horolezení (i zakladatel Stüdlhütte byl Čech!) sem stále proudí zástupy českých horalů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí