Green school na Bali: nejzelenější škola na Zemi

Green school na Bali: nejzelenější škola na Zemi

Co lze vytvořit pokud máte bohulibý záměr a lásku k dětem? Bambusový sen. To, co vidíte na obrázku není 3D model ani ilustrativní maketa, je to realita. Tato atraktivní stavba je škola, a ne jen tak ledajaká, honosí se titulem „Nejzelenější škola na Zemi”!

Green School je mezinárodní vzdělávací instituce, ve které se snoubí tradiční školní osnovy s naukami o životním prostředí (green studies) a uměleckými předměty. Je zapuštěná v zeleni a poháněná sluneční energií. Je exemplárním příkladem dokonalé symbiózy životního prostředí a lidí. Tento architektonický skvost vybudovaný pouze z přírodních materiálů uprostřed tropické džungle, jehož domovem je slunečný ostrov Bali, láká pozornost světové veřejnosti už sedm let.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Inspirace pro ekologické nadšence

Unikátní klenot mezi školními institucemi si za pár let své existence vydobyl skvělou reputaci mezi vzdělanostní elitou, rodiči i světovými ekologickými lídry. Dokonalé sepětí s přírodou umocňuje fakt, že jednotlivá stavení i třídy nemají zdi, okna ani dveře. Jsou přirozeným vzdušným open air spacem!

Nejpůsobivější ze všech je bambusová katedrála, atrium školy nazvané Heart of School (Srdce školy). Veškeré vybavení (stoly, lavice, židle, skříňky) má specificky přátelský design, je vyrobeno rovněž z bambusu, což podtrhuje skutečnost, že vše, co děti obklopuje, je zcela přírodní.

Učebnami neustále profukuje svěží vánek a žáci jsou permanentně na čerstvém vzduchu. Všude kolem školních staveb rozmanitých tvarů (velbloud, želva, loď) jsou zahrádky se záhonky, na nichž žáci pěstují zeleninu, bylinky, ovoce, rýži. Od raného věku jsou začleněni do reprodukčního procesu, jsou součástí produkce – sázejí, pěstují, zalévají a sklízejí.

Téměř soběstačná

Speciální předností jsou solární panely na výrobu a zabezpečení vlastního zdroje energie, při výroběelektřiny je v  současnosti škola soběstačnáze 70 %. Vyrobená elektřina se využívá především na chod počítačů a ventilátorů. Zdejší prostředí je fantastickým inkubátorem pro různé bizarní ekologické vymoženosti, poslouží vám nejen kompostované toalety, ale i bankomat poháněný sluneční energií.

Dosavadní popis místního školního prostředí vyznívá neuvěřitelně krásně, svobodomyslně až volnomyšlenkářsky, ale nemyslete si, tady děti rovněž vstávají do školy brzy ráno. I zde vládne řád a disciplína, vyučování probíhá od pondělí do pátku od 8:15 do 15:15.

Nejširší nabídku průvodců a map Indonésie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Škola snů z bambusu

Najdeme ji na jednom z nejúžasnějších míst naší zeměkoule – na indonéském ostrově Bali. V současnosti školu navštěvuje 331 dětí ve věku od 6 do 18 let z 38 zemí světa. V červnu 2013 se konal slavnostní ceremoniál pro prvních 17 maturantů školy. Součástí areálu je i školka pro děti od 2,5 do 5 let.

Primárně se vyučuje v angličtině, druhým povinným jazykem je místní mluva indonéština – Bahasa Indonesia. Pedagogem se zde můžete stát jedině, pokud je vaším rodným jazykem angličtina. V současné chvíli mezinárodní fakulta disponuje 42 učiteli a indonéská jich má 17.

Ruku v ruce s tradičními předměty (matematika, literatura, cizí jazyky, historie, biologie, zeměpis, výtvarná a hudební výchova atd.) se žáci učí o životním prostředí, obnovitelných zdrojích energie, zemědělství i organickém farmaření. Ve výuce je kladen důraz na hluboké sepětí s přírodou a uměním. Ve vyšších ročnících se klade důraz na rozvíjení podnikatelských i vůdčích schopností, osvojení si tradičních lidských hodnot, jako je úcta k druhým, osobní odpovědnost, ohleduplnost k okolí, respekt k přírodě i jejím tvorům.

Pokud se zajímáte o vzdělávání, ekologii i inovátorské novinky světové úrovně, pak právě pro vás je určena publikace:Autenticképojednánío Nejzelenějšíškole na Zemi a vědomépomoci, jež obsahuje detailní představení atraktivního exempláře „Zelené školy”, doplněné vlastními zážitky z dobrovolnických aktivit v zdejším prostředí včetně poznatků o vědomé pomoci a ekonomice daru. V případě, že máte zájem o tuto exluzivní e-foto knihu  můžete si ji objednat prostřednictvím emailu: [email protected]. Zakoupením této knihy rovněž přispějete na vzdělání nemajetným rodinám.

V pojmosloví školy se velice často objevuje výraz holistické vzdělávání, jenž upřednostňuje nauky o lidech samotných, zdravých vzájemných vztazích, přívětivém společenském chování. Vyzdvihuje význam sociálního i emocionálního rozvoje včetně psychické odolnosti jedince.

Komu se nelení, tomu se zelení

Moudré přísloví říká, komu se nelení, tomu se zelení. Úsměvné, jak dokonale sedí pro tento exemplární příklad! Nutno podotknout či lépe řečeno parafrázovat tuto moudrost: „Komu se nelení, tomu se dostane světového zeleného ocenění.“ Díky všem činnostem, především uplatňováním principů green studies a jejich pravidel, získala Green School ocenění „2012 Greenest School on Earth“(„Nejzelenější škola na Zemi za rok 2012”). Vyhlášení se konalo 20. dubna 2012 u příležitosti Dne Země přímo v areálu školy. Cenu každoročně uděluje The U.S. Green Building Council’s Center for Green Schools.

Naděje pro buducí generaci

Škola je místem, kde děti tráví mnoho hodin ročně a kde prožijí poměrně značnou část svého života, proto má být neobyčejným místem plným energie, radosti, spokojenosti a úsměvů dětí, učitelů i rodičů. Prostorem vedoucím k osobnímu rozvoji, autentické tvořivosti, plným respektu k individualitám i jejich myšlení, včetně ohleduplného chování ke všem a zacházení se vším, co náš život utváří. Všechna tato kritéria „Zelená škola“ splňuje do puntíku. Jedná se o ukázkový, zářný příklad pro lidstvo, že školní léta mohou být veselá, naplněná i smysluplná.

Je úsměvné, že tady se děti netěší na prázdniny či dny volna. Raději by byly ve škole! Je to vůbec možné? Pro mnohé z nás je to jistě nepředstavitelné a nepochopitelné s ohledem na vlastní zkušenosti z let strávených v klasické škole. Ale zároveň si toužebně přejeme, aby to tak měly i naše děti.

Zkušenosti čtenářů

Max

Byl jsem tam…a musím říct že je to velice hezká a zajímavě řešená škola…mají vlastní vodní elektrárnu…pěstují zeleninu a ovoce…škola je v podstatě vsazená do pralesa kousek od turisticky oblíbeného města Ubud.  Myšlenka byla vznešenější…mělo se tam vzdělávat hodně místních dětí…dnes je to spíš komerční projekt pro děti z bohatých rodin…většinou lidí ze západu kteří na Bali žijí a podnikají.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí