HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

GHADAMES

GHADAMES

Město Ghadames (Perla pouště) patří mezi místa uvedená na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Ghadames se nalézá na hranici Libye, Tuniska a Alžíru. Nachází se v oáze, která je obydlená již od Římských dob.

Vedla tudy důležitá transsaharská karavanní cesta a město sloužilo jako překladiště pro velbloudí karavany před průchodem nejsuššími částmi pouště. Bývala tu nejjižnější hranice římského impéria.
Téměř všichni obyvatelé dnes žijí v novém městě. Naštěstí staré město je výborně zachované a patří k nejsilnějším zážitkům v Africe! Je to labyrint 2-3 patrových jasně bíle hlíněných domů, mešit a nádvoříček. Mnoho uzounkých uliček je shora krytých, aby stín udržoval přijatelnou teplotu. Pod domy protéká voda a z jejich střech je hezký výhled na okolní palmové háje. Některé domy jsou otevřeny cestovatelům k prohlídce.
Žijí zde Arabové, Afričané, Berbeři a Tuaregové. Asi 30 km před městem se nacházejí v poušti malá jezírka. Kousek za Ghadamesem je několik velkých dun, oblíbené piknikoviště místních i cestovatelů. Cesta k němu vede pouští se zvláštní bílou křídovou krustou na povrchu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: