George Chaworth Musters – křížem krážem Patagonií

George Chaworth Musters – křížem krážem Patagonií

Sám i smístními kočovnými Indiány procestoval Patagonii, své poznatky o krajině a místním obyvatelstvu shrnul v knize Doma u Patagonců.

MUSTERS George Chaworth (* 13. 2. 1841, Neapol, Itálie, † 25. 1. 1879, Londýn, Anglie) – britský námořní důstojník, cestovatel po Jižní Americe

Nepřívětivé oblasti Patagonie cestovatele příliš nelákaly. Ve druhé polovině 18. století je navštívil irský misionář (bývalý lodní lékař) Thomas Falkner, ale teprve koncem 60. let 19. století se do pustin Patagonie vydal britský námořní důstojník George Ch. Musters.

Bývalý účastník krymské války se usadil na východním pobřeží Jižní Ameriky a v roce 1866 se stal majitelem ovčí farmy v blízkosti Montevidea. Cestovatelská touha jej zavedla na samý jih kontinentu a v dubnu 1869 vyšel z Punta Arenas v Magalhãesově průlivu, kde bývala trestanecká kolonie, a zamířil k východnímu pobřeží, do Santa Cruz. Odtud pokračoval s kočujícími Indiány Tehuelči proti proudu řeky Chico del Sur a dostal se téměř k jejím pramenům v podhůří And. Opustil své průvodce a obrátil se k severu, až doputoval do osady Manzanares, kde žili Araukánci. Došel až k řece Río Negro a po jejím toku se vrátil na pobřeží Atlantiku. Poznal a v knize Doma u Patagonců (1871) popsal krajinný charakter jižní části kontinentu, od pustých kamenitých končin až po severní pampy. Ve svém díle zachytil podobu a způsob života obyvatel nejjižnější oblasti Ameriky.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Zkušenosti čtenářů

viera

leden by mi vyhovoval , napíš

Ivon

Ahoj Petre,
lakava dovolena 🙂 Cestovani mam moc rada, ale jsem posera a sama se bojim a taky vim, ze bych si to sama neuzila. Potrebuji sdilet zazitky, krasu, pohodu a taky vedet, ze mam po boku partaka, na ktereho se muzu spolehnout (a samozrejme i on na me).
vice via email

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: