HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

George Anson – britský mořeplavec

George Anson – britský mořeplavec

Anglický mořeplavec se spíše než svými cestami proslavil uloupením pokladů patřících Španělům. Až ty napomohly k dalším objevným výpravám.

ANSON George (* 23. 4. 1697, Shugborough, Staffordshire, Anglie, † 6. 6. 1762, usedlost Moor Park, Herfordshire, Anglie) – anglický mořeplavec

V září 1740 vyplula flotila osmi lodí, které velel kapitán Anson, a zamířila přes Atlantik. Jejím cílem byly španělské přístavy na pacifickém pobřeží, po jejichž bohatství toužila britská koruna. Na lodi Centurion se plavil i pozdější objevitel řady ostrovů v Oceánii J. Byron. Jeho koráb ztroskotal u západního pobřeží Patagonie a Byron se po řadě dobrodružství vrátil do Evropy až v roce 1745.

Ansonovy lodi obepluly jih Ameriky a zamířily k ostrovu Juana Fernandeze. Vrátily se k americkému pobřeží a podél něho pronikly až k Mexiku. Proťaly Tichý ­oceán, zastavily se na Tinianu v souostroví Mariany a obrátily se k Filipínám. Odtud zamířily do Macaa a Indickým oceánem k mysu Dobré naděje.

Po téměř čtyřech letech se Ansonovy koráby vrátily, obtížené poklady ze zajatých španělských lodí, v červnu 1744 do Anglie. Literatura uvádí, že Ansonova výprava nepřinesla podstatné geografické poznatky, ale bohatství, kterého se zmocnila, zvyšovalo hrdost Angličanů na sílu královského loďstva a vyvolávalo snahu proniknout do jižního Pacifiku. Na Ansonovu plavbu zakrátko navázal J. Cook, který se v srpnu 1768 vydal na první objevnou výpravu.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: