Francouzský region Nice je klenot plný historie, umění a nekonečného pobřeží

Francouzský region Nice je klenot plný historie, umění a nekonečného pobřeží

Jihofrancouzské město Nice je bezesporu jedním z největších lákadel Francie. Přímořské letovisko se stalo jedním ze symbolů francouzského turistického ruchu, nadšenými turisty je vyhledávané už od 19. století a počet cestovatelů se každým rokem stále zvyšuje. Přesto by byla škoda si při návštěvě tohoto regionu prohlédnout pouze metropoli. I v okolních vesnicích se totiž ukrývají krásná místa, která v mnohém předčí samotné Nice a která mají stále nádech staré kouzelné Francie.

Nejstarší částí už tak starobylé metropole Nice je Staré Město, ve francouzštině Vieille Ville. které je tepnou místního rušného života. Křivolaké uličky a náměstí jsou poseté obchůdky a restauracemi, dominantou ale zůstává překrásná barokní katedrála. Nad Starým Městem se při pobřeží tyčí Zámecký vrch Colline du Château, odkud je krásný výhled na město i Středozemní moře. Moderní části Nice vévodí kilometr a půl dlouhá třída Avenue Jean-Médecin, na jejímž konci se rozprostírá největší místní náměstí Place Masséna. Už tady začíná proslulé nábřeží Promenáda Angličanů, která je symbolem města a také jeho nejvyhledávanějším místem.

Okolí Nice se stejně úchvatné jako město samotné

Region Nice Côte d’Azur je stále velmi vyhledávanou turistickou oblastní ve Francii. V těsné blízkosti Nice se ukrývají malebné francouzské vesničky s mnohými historickými i kulturními památkami. Cestovatelé tu mohou mimo jiné obdivovat panoramatické výhledy na moře i hory nebo úzké historické uličky s domy, na kterých se dochovaly staré kamenné fasády. Za zmínku stojí i místní autentická gastronomie, co ve světě tolik proslavila francouzskou kuchyni.

Právě takovým místem je středověké město Haut de Cagnes, která leží jen 15 kilometrů od Nice. Místní dominantou je již na první pohled hrad Grimaldi, který se pyšně tyčí nad městem a v současnosti se v něm nachází historické muzeum. Kromě toho hrad nabízí i kouzelné vnitřní prostory a v jeho blízkosti najdete i Muzeum olivovníků nebo výstavu současného umění. Do hradu i celého města se v minulosti zamilovali světoznámí malíři jako Soutine, Renoir, Modigliani nebo Ziem. Místo můžete nyní obdivovat právě z jejich obrazů, lepší ale je se zamilovat na vlastní oči.

Mezi nejkrásnější vesnice ve Francii se právem řadí i Eze. Vesnice se nachází 16 kilometrů daleko od Nice, a i dnes je krásně cítit středověkem. V úzkých historických uličkách a kamenných domkách najdete kavárny, umělecké galerie či řemeslnické obchůdky a jediným vstupem do vesnice stále zůstává kamenná brána z 14. století. Místním klenotem je exotická zahrada na samém vrcholu města, která stojí na ruinách staré městské pevnosti a s trochou štěstí z ní dohlédnete až do Saint-Tropez.

Centrum vesnice je s mořem spojeno cestou Chemin de Nietzsche, právě tady totiž slavný filozof našel inspiraci pro svou knihu Tak pravil Zarathustra. Cesta vede ze spodní části města a přes dva kilometry strmě klesá dolů, což umožňuje krásný výhled na moře. Pobřeží vesnice přímo láká k pikniku na pláži nebo osvěžení se v čistém teplém moři.

Exotická zahrada / OTM NCA

Vydejte se do středověkého města po staru na koni

Dvacet kilometrů od Nice nevynechejte město Vence z 16. století, jehož historické centrum se za tu dobu změnilo jenom nepatrně. V úzkých uličkách a středověkých a renesančních domech poznáte skutečnou uměleckou duši města, která se promítla do bezpočtu galerií. Tou nejzajímavější je pak Musée de Vence-Fondation Emile Hugues, které představuje díla slavných umělců pobývajících v minulosti ve Vence.

Kromě objevování zdejší historie a kultury nabízí Vence také úchvatnou a nedotčenou přírodu. Ta nabádá k netradičním způsobům, jak se do města dostat – na koni, kole nebo po svých. Pokud se rozhodnete do města dorazit na koni, pro začínající i pokročilé jezdce jsou tady k dispozici zkušení instruktoři a spousta turistických cest. Ty se klikatí po pobřeží mezi borovicemi a olivovníky a nabízí dechberoucí panoramata i krásnou a čistou přírodu. Výlet do Vence v sobě tak umí spojit čerstvý vzduch, přírodu, koně, kulturu a umění, historii i typickou francouzskou gastronomii.

Vence a její malebné uličky OMT NCA / J.Kelagopian

Všechny klenoty Francie na jednom místě

Další vesnicí rozkládající se nedaleko od Nice je 22 kilometrů vzdálené Carros. To je zasazené krásně mezi mořem a horami a jeho dominantou je hrad z 12. století. I zbytek vesnice si uchoval původní středověkou architekturu, hrad ale v současnosti slouží jako mezinárodní centrum současného umění. Carros je tak jedinečným spojením historického dědictví a moderní umělecké tvorby zasazené do přímořské francouzské vesnice.

Samotná Francie je právem jedním z nejnavštěvovanějších evropských států, přímořské město Nice na jihu je pak jejím velmi populárním klenotem. Při návštěvě této evropské metropole by ale byla škoda nenavštívit okolní malebná a historická městečka, která stále ukrývají tradiční francouzskou kulturu a umění a jsou okouzlujícím spojením historie a čistého moře. Region Nice Côte d’Azur stojí za návštěvu úplně celý, od začátku až do konce.

Metropole Nice Côte d’Azur přináší naprosto jedinečné zážitky. Potkává se zde příjemná atmosféra přímořského městečka s dramatickými výhledy na hory. Milovníci sportů ocení lyžařská střediska, zázemí pro cyklisty nebo spoustu příležitostí k výpravám do hor. Na své si přijdou i milovníci gastronomie či poklidného výhledu na moře. Spoustu dalších informací naleznete na en.nicetourisme.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí