Fotoreportáž z Krampuslauf – sobotního čertovského masakru v Schladmingu

Fotoreportáž z Krampuslauf – sobotního čertovského masakru v Schladmingu

Krampuslauf, neboli průvod čertů, je úžasný roj masek čertů z celých Alp. Historie sahá až do 11. století a každoročně se na tyto festivaly sjíždí několik tisíc diváků z celého světa. Krampusáků jsou v Rakousku stovky, a tak můžeme staré dobré Rakousko s lehkou mírou nadsázky považovat za centrum pekelné říše.

Letos jsem vyrazil do štýrského Schladming, který není jen výchozím místem pro úžasnou zimní lyžovačku nebo vstupní branou pro vysokohorskou turistiku. Vždy koncem listopadu, tentokrát to bylo 23. listopadu, hostí jeden z největších sletů čertů, Krampuslauf. Toto místo je díky jeho snadné dostupnosti mezi Čechy velice oblíbené a 21. ročník toho byl opravdovým důkazem. Podle odhadů moderátora mohlo být na tomto krampuslaufu až 70% návštěvníků z naší vlasti.

Průvod čertů či běh čertů  je nádherná alpská tradice sahající až daleko do historie. Čerti se slétávají po celém Rakousku od začátku adventu, přes Nový rok až po Tři krále. A čertů je opravdu hromada, ať už to jsou lední, koňští či skalní, předvedou pro diváky nezapomenutelnou podívanou. Běží vždy přes hlavní náměstí ve skupinkách, které čítají až na 30 Krampusů, a straší návštěvníky tohoto festivalu. Někteří i dostanou výprask.

Krampusové mají nádherné ručně vyráběné masky

Krampusové mají vždy velice krásnou propracovanou masku, která se mnohdy dědí z otce na syna. Bývají proto staré i několik desítek let a jsou i značně těžké, mnohdy i přes 30 kilogramů. Maska bývá obvykle vyřezána z lipového nebo borového dřeva, na které se pak připevní beraní, mufloní, kamzičí nebo jelení i kozí rohy, které mohou být až metr dlouhé.

Někteří krampusové jsou i modernější a trošku ze žánru sci-fi. Neubránil jsem se proto vzpomínkám na Mordor z Pána Prstenů. Kostým je často ušitý z pravých kůží a krampusové jsou tak zakryti srstí od hlavy až k patě. Nechybí jim ani hlomozící zvonec, pařáty, koňské žíně nebo spletené melty na trestání hříšníků. Pořízení takové masky není levná záležitost. Každá z nich je ručně vyrobená a je skutečný originál, který vyjde až na 50 tisíc korun. Každá skupinka čertů, neboli „Pass“, má však jednotný styl těchto masek.

Děsivý pochod městem

Krampusové jdou městem ve svém passu připravenou trasou, kterou hlídají organizátoři. Často se však stane že jeden z čertů vběhne mezi diváky aby je pořádně vystrašil, a práská kolem sebe bičem nebo se ohání metlou. Mlácení metlou opravdu není moc symbolické a už i z vlastní zkušenosti vím, že to trochu bolí.

Krampuslauf je jedna z nejúžasnějších alpských tradic, kterou opravdu stojí za to navštívit. Tento slet bude probíhat ještě v dalších rakouských městech, tak pokud plánujete zajímavý víkend, toto může být velice zajímavý program. Dalším velice známý a oblíbený Krampuslauf je v Saint Johann v Pongau.

Při průchodu jsou doprovázeni dělobuchy a dalšími světelnými a ohnivými efekty. Často s sebou vezou i vládce pekelné říše, Lucifera. Toho táhnou hříšníci, ostatní krampusáci nebo historické traktůrky. Není raritou, že se mezi nimi objeví i Mikuláš či krásní andělé.

Luboš Lněnička, milovník cestování, poezie a dechovky. Více o autorovi na worldinphotos.net.

Zkušenosti čtenářů

Ara.cz

Pěkný článek! Tento rok se můžete vydat na Krampuslauf do rakouského Grazu 30. listopadu mezi 4 a 6 hodinou odpolední, více info i zde: http://www.ara.cz/evropa/clanky-a-cestopisy/krampuslauf-pruvod-plny-strasidel-v-rakousku

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: