Ochutnali jste při svých cestách hmyzí pochoutky? Říká se že, kdo v Thajsku nejedl hmyz, tak tam ani nebyl. Vlastně tam ani být nemusíte, stačí zajet do brněnského Klubu cestovatelů, kde se již po desáté konal Velký hmyzí večer. Ohlas je tak velký, že degustační akce se v této restauraci pořádají každý měsíc za neustálého zájmu návštěvníků.
FOTOREPORTÁŽ: Chuť hmyzu v Klubu cestovatelů
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieV roce 2010 byl poprvé pozván do brněnského Klubu cestovatelů kuchař a specialista na hmyzí kuchyni Petr Ocknecht. V té době už měl za sebou několik akcí pro veřejnost, ale povědomí o entomofágii v ČR bylo velmi malé. Díky paní docentce Borkovcové a jejího vědeckého týmu z Mendelovy univerzity se osvěta o výhodách konzumace hmyzu dostává k široké veřejnosti. V roce 2009 vydávají společně knihu Kuchařka hmyzem zpestřená. Petr se rozjíždí po celé republice se svým tříhodinovým programem a česká společnost se postupně seznamuje s chutěmi hmyzích specialit.
Restaurace už je naplněna k prasknutí a všichni netrpělivě vyčkávají a fotí si vystavený hmyz v krabičkách. Začíná se listovým salátkem s moučnými červy. „Nesmíte přemýšlet nad tím, co jíte, ale soustřeďte se na to, jak to chutná,“ radí Petr rozpačitým strávníkům. Veškerý hmyz se připravuje čerstvý, tepelně opracovaný, dochucen pouze solí a špetkou koření, aby vynikla osobitá chuť jednotlivých druhů. Degustace je doprovázena odborným výkladem o historii a současnosti, nutričnímu složení a možnostech přípravy v českých podmínkách.
Pro Středoevropana je to silný zážitek spojený s adrenalinem, ale v Africe, Asii nebo Latinské Americe je to každodenní součástí jídelníčku. Kvůli svému bohatému složení a to hlavně proteinům a nenasyceným mastným kyselinám se vědci z Mendelovy univerzity snaží o to, aby se do budoucna v ČR mohly používat hmyzí produkty třeba v přípravcích pro seniory nebo sportovce.
Po ochutnání prvního chodu se atmosféra uvolňuje. „Bála jsem se, že to bude škrábat a chuť bude divná, ale jsem příjemně překvapena. Moučný červ mi připomíná trošku oříšky,“ říká nadšená účastnice a už se těší na další pokračování. Porce jsou pouze degustační, ale i tak mnozí odejdou příjemně nasyceni.
Dalším chodem je zophobas na chilli, u nás známý spíše jako velký moučný červ. Larvy potemníků brazilských chutnají podobně jako mouční červy. Může se mezi nimi objevit tak zvané lahůdkové stádium, což je čerstvě svlečený jedinec, který má světlejší barvu a daleko jemnější chuť. Jejich výživová hodnota je velká, kvůli nemalému obsahu tuků.
Na světě je známo přes 3 000 druhů jedlého hmyzu. Chuťově v nabídce Petra Ocknechta dominuje cvrček banánový. Jednoduchá příprava na másle a soli překvapí svou výraznou chutí. Patří mezi rovnokřídlý hmyz, který je ve světě konzumován nejčastěji společně s kobylkami. Veškeré druhy připravované na akci jsou z kontrolovaného chovu od ověřeného chovatele.
Tak jako vše i konzumace hmyzu v sobě skrývá určitá rizika. Spousty druhů je jedovatých. Některé jsou toxické, jiné se živí jedovatými potravinami, některé mají na sobě chloupky, které mohou nepříjemně podráždit krk i další části zažívacího systému. Pokud se užívají pouze vybrané druhy z kontrolovaných chovů, tak žádné riziko nehrozí. Další překážkou může být alergie. Pokud máte alergii na krevety nebo humry, je dost pravděpodobné, že podobná reakce bude i u konzumace hmyzu. V tomto případě se jíst hmyz nedoporučuje.
Další nabídkou v hmyzím menu je saranče stěhovavá nebo saranče stepní. Na první pohled zaujmou svou velikostí a zbarvením. Při konzumaci se doporučuje odejmout spodní část zadních nohou, která může vadit například lidem s citlivějšími dásněmi. I tak ale patří chuťově k nejzajímavějším druhům.
Nejsilnějším zážitkem je bezesporu konzumace švába argentinského. Díky svému výraznému vzhledu a velikosti vzbudí ve společnosti nejsilnější vlnu adrenalinu. Petr Ocknecht proto dává možnost přípravy švába napřírodno a nebo ve vaječném těstíčku. Chuť se těžko specifikuje, ale někdo přirovnává ke škvarkům a někdo k chuti smažených žampionů.
Hmyz se může připravovat na všechny způsoby a dá se jím ozvláštnit prakticky každá ze světových kuchyní. Výborný je i přidání sušeného hmyzu do dezertů a pečiva. Jako sladká tečka se podává světlý perník se sušenými cvrčky a zophobasy, doplněné rybízem. Výborný je také karamelizovaný hmyz popřípadě zalitý čokoládou.
Tak co, máte chuť zažít nevšední gastronomickou show? Díky obrovskému zájmu se budou hmyzí degustace konat v brněnském Klubu cestovatelů každý měsíc. Aktuální termín je neděle 15.12. 2013.
V tento den povede celou akci šéfkuchař restaurace Milan Václavík, který se přípravě hmyzí kuchyně také dlouhodobě věnuje. V příštím roce jsou vypsány další termíny vždy v neděli od 18:00 v podání Petra Ocknechta, který vám na speciální objednávku připraví i štíra:
- 26.1.2014
- 23.2.2014
- 23.3.2014
- 13.4.2014
Více informací a rezervace na: //www.hedvabnastezka.cz/klub-cestovatelu-brno nebo na https://www.facebook.com/HmyzNaTaliri.
jestli by nebylo lepší ten hmyz nějak vkusně upravit,rozemlet,vyloupat,nebo v něčem zapečený. takto bych toho červa do ruky nevzal :-)pravda že mořské plody se také servirují v ulitách i s klepetama.ale třeba ten koláček vypadá velice pěkně .
napad super a lákavej ….jen bude se dělat toto i v Pražské pobočce? bych měl zájem ….zkusit se má všechno 🙂
V Praze děláme hmyzí hostiny na objednávku http://www.hmyzihostina.cz
Tip měsíce: Turecko
Top 10 míst v Istanbulu
Úchvatná krajina Kappadokie: skály tu připomínají obří údy
Zvláštní jezera v turecké střední Anatolii: Nar, Meke, Çıralı obruk
Knižní tipy
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou
Nové články
Mentawajci ze Siberutu
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Bilbao, hrdé město hrdých Basků
Vybavení na cesty
FOTOOBRAZ Z CEST
Vytvoř si ten svůj na Tiskařík.cz
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
CESTOVATELSKÝ FOTOKALENDÁŘ
Vytvoř si ten vlastní na Tiskařík.cz