FOTO Z CEST: Soutěž pro všechny fotografy

FOTO Z CEST: Soutěž pro všechny fotografy

Fotíte na svých cestách? Pošlete svoji nelepší fotku do soutěže. Možná vás čeká spoustu hodnotných cen předaných na slavnostní vernisáži výstavy FOTO Z CEST 2012.

Nahrajte svoji fotku přímo na portále www.fotozcest.cz. Zaslané fotografie hodnotí trojčlenná nezávislá a odborná porota. Po uzávěrce jednotlivých kol vyhodnotí a zveřejní výsledky hodnocení.

Co vyhrajete?

Můžete vyhrát zájezd s Pangeo Tours, foťák Canon EOS 60D, knihy z nakladatelství Mladá Fronta, poukázky na večeři v Klubu cestovatelů a další. Generálním partnerem a organizátorem soutěže je významná fotografická firma OEHLING CZ. Mediální podporu projektu zaštiťuje www.HedvabnaStezka.cz.

1. kolo – Zimní kouzlení

Zima nás dokáže uchvátit mnohými kouzly. Umí nám nabídnout ztichlou zasněženou krajinu, která pod azurově modrým nebem jiskří v paprscích slunce, stejně jako vznešené horské štíty, ze kterých silný vítr odnáší oblaka sněhu, která se mísí s cáry mraků a vše se odehrává na pozadí olověné oblohy, která věstí příchod sněhové bouře. Kouzla zimy také vnímáme jinak jako děti, jako mladí lidé v partě kamarádů a kamarádek, ve dvojici se svou milou nebo milým, jako rodiče, prarodiče, … Zimní kouzla, to jsou ale také třeba akrobatické skoky extrémních lyžařů, stejně jako zátiší s oknem, které svým jedinečným způsobem ozdobil mráz, anebo šelma na lovu, obezřetně číhající ve sněhové závěji. Věříme, že svými fotografiemi tento stručný „inspirační“ výčet bohatě rozmnožíte – námětů se nám nabízí nekonečný počet.

2. kolo – Viděno širokoúhlým pohledem

Tedy vyfotografováno širokoúhlým objektivem. Některé motivy, situace nebo tvůrčí záměry přímo „volají“ po použití objektivů se širokým úhlem záběru, které zachytí větší výsek scény, podporují prostorovou hloubku a poskytují zobrazení se specifickým perspektivním dojmem – „prodlouženou perspektivou“. Širokoúhlé objektivy také rozšiřují oblast hloubky ostrosti a umožňují ostré zobrazení od blízkého popředí až po vzdálené pozadí. Výrazně širokoúhlé objektivy a zejména objektivy typu „rybí oko“ velmi zkreslují obraz. Toho můžete využít ve své tvorbě a vhodně uspořádat objekty v popředí, ve středním plánu a v pozadí a vytvořit až neskutečně působící obrazy, snové krajiny nebo výjevy. Těšíme se na to, jak všech těchto možností využijete při tvorbě svých soutěžních fotografií.

3. kolo – Fotografický portrét z cest

Cestování a fotografování k sobě patří od počátků fotografie a v dnešní době se těší obrovské popularitě. Zaměřte se na svých cestách na lidi. A je jedno, zda jsou cílem vašich cest daleké a exotické země, anebo naše krásné hory, cyklostezky, řeky nebo rybníky. Zkuste zachytit a zajímavě výtvarně pojednat podobu a charakter osob, se kterými se zde setkáváte, anebo s nimiž cestujete, a to spolu s prostředím, ve kterém se nacházejí, nebo s naznačením činnosti, které se právě věnují, v případě domorodců pak spolu s portrétem vhodně pojednejte místo, kde portrétovaná osoba žije, pracuje nebo tráví volný čas a podobně. Usilujte o co největší autentičnost – hodnověrnost a přirozenost, vyvarujte se strojenosti.

4. kolo – A to se opravdu stalo?

Každý den je plný nejrůznějších událostí, a to „velkých“ i drobných, veselých i dramatických, kuriózních i „tak trochu očekávaných“ – a pokud je chceme fotograficky zaznamenat, musíme být ve správnou chvíli na správném místě a připraveni pohotově reagovat. Můžete uplatnit techniku momentních snímků a prožít si to zvláštní tvůrčí napětí kombinované s radostí z každého zdařilého „úlovku“. Hlavní motiv vašich snímků může být vlastně cokoli – jeden člověk, člověk překonávající překážku či jiná situace, dvojice v nějakém vzájemném vztahu nebo sportovní akce, celá skupina osob za určitých, třeba už neopakovatelných okolností, výjevy se zvířaty, automobil a motocykl nebo jiná technika v různých situacích, lidé a technika a tak podobně.      

5. kolo – Magická krajina

Nebo také krajina okouzlující, nádherná, přitažlivá, působivá, … Zkrátka a dobře – pochlubte se svými nejkrásnějšími krajinářskými snímky! Můžete nás okouzlit fotografiemi z cest nebo dovolených, ale také záběry ze svých oblíbených míst, na která chodíte pravidelně a víte přesně v jakou roční a denní dobu zde panují nejlepší světelné podmínky. Můžete zasílat krajinářské snímky bez civilizačních prvků i zajímavé obrazy „městské krajiny“, anebo romantické snímky malebných vesnic s krásnými domky s rozsvícenými okny v údolí pod strmými svahy s nebeskou klenbou se zářícími hvězdami a měsícem v úplňku. Ale také třeba záběry v mlžném oparu a ranní les, jehož hustým porostem proniká svazek slunečních paprsků a vytváří neskutečnou atmosféru.

6. kolo – Výtvarné využití teleobjektivu

V posledním soutěžním kole roku 2012 vás čeká obdobně hravé zadání jako ve druhém, jen s tím rozdílem, že nyní využijete ve své tvorbě teleobjektiv. Tedy objektiv s dlouhou ohniskovou vzdáleností, zhruba od 85 mm výše, a s úhlem záběru pod 35 °. A je jen na vás, jaké motivy, vhodné pro ztvárnění pomocí dlouhého ohniska, vyhledáte. Nabízí se vzdálené krajinné prvky, hory, detaily, ale také využití perspektivního dojmu, kterého lze docílit jen „dlouhým sklem“ a jehož výsledkem je stlačení figur, „kulisovitost“ scény nebo monumentalizace vybraného motivu. Určitě také rádi využijete malé hloubky ostrosti pro působivé zdůraznění hlavního skladebného prvku na krásně rozostřeném pozadí a – věříme, že ne vždy půjde „jen“ o výtvarně pojaté portréty.

Pro více informací a uzávěrky jednotlivých kol se podívejte na www.fotozcest.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: