Filmový festival Kino Brasil v Biu Oko nabídne to nejlepší ze současné brazilské tvorby

Filmový festival Kino Brasil v Biu Oko nabídne to nejlepší ze současné brazilské tvorby

I v letošním roce bude letenské kino Bio Oko hostit čtyřdenní festival brazilského filmu Kino Brasil 2018. Už pátý ročník úspěšného festivalu proběhne ve dnech 1. až 4. listopadu.

Pražským divákům nabídne šest kritikou oceňovaných brazilských snímků včetně loňského nominanta na Oscara filmu Bingo: Každé ráno králem. V kině bude připraven také zajímavý brazilský doprovodný program.

V hlavní roli klaun na drogách

Festival brazilského filmu Kino Brasil se koná v Praze každoročně již od roku 2014, kdy sem místní nadšenci a dobrovolníci začali v Česku zatím spíše neznámé brazilské filmy dovážet. Letošní pátý ročník bude opět nabitý kvalitními filmovými zážitky a vřelou brazilskou kulturou. Festival oficiálně zahájí ve čtvrtek 1. listopadu ve 20:30 film Tekutá pravda režisérky Caroliny Jabor, napínavé a velmi aktuální drama o tom, jak snadné je šířit strach a nenávist v době sociálních sítí. Precizní portrét dnes běžného on-line veřejného lynčování nás vnese do dilematu, kdy jsou vina i nevina neprokazatelné.

Bingo každé ráno králemBingo každé ráno králem

Páteční večer nabídne hlavní film festivalu, kterým je snímek Bingo: Každé ráno králem debutujícího režiséra Daniela Rezendeho inspirovaný skutečným příběhem oblíbeného televizního klauna brazilských osmdesátých let Arlinda Barreta. Mladý herec Augusto se postupně stává nejpopulárnějším klaunem v zemi, ač jeho pravou tvář pod nánosy make-upu a paruky kvůli smlouvě s televizní společností nikdo nezná. To ctižádostivý Augusto těžce nese a v jeho životě se roztáčí kolotoč plný drog, divokých večírků, ale i vnitřních ran. Film byl v loňském roce nominován na Oscara.

Kino Brasil chce diváky “zpražit”

Diváci se však mohou těšit i na další filmy napříč žánry. Kromě dramatu Mama Brasil, které již plátny českých kin prošlo, dnes už ale u nás k vidění není, například i na veskrze tarantinovský krvák Laskavá bestie, za jehož vznikem stojí úspěšná režisérka a scénáristka Gabriela Amaral. Případně na film na samotném pomezí dokumentu a fikce Exšaman o amazonském kmenu Paiter Surui, kde indiáni hrají sami sebe. Klíčem k výběru filmů pro letošní sezónu Kino Brasil byl požadavek, aby v divákovi zanechal co nejintenzivnější dojem.

Letošním leitmotivem festivalu je „Kino Brasil tě zpraží“. Chceme tentokrát našeho diváka šokovat, vyvést ho z míry, aby odcházel z kina doslova opařený. Nejsou to však jen prvoplánové a šokantní filmy, ale často se za tím diváckým otřesem ukrývá něco mnohem hlubšího a niternějšího. Ty filmové šoky právě v lidech otevírají skulinky, do kterých se ty hlubší vrstvy a témata mají šanci zavrtat. Divákům tak určitě doporučuji zejména divokého BINGA a pralesní meditaci EXŠAMAN. Vynikající výběr letošní brazilské sezóny,“ říká k výběru snímků dramaturg festivalu Kino Brasil Ondřej Šálek.

Kurz portugalštiny i brazilské pochoutky

Kromě filmů bude na návštěvníky festivalu čekat také doprovodný program. V sobotu od 14.30 proběhne Čtenářský klubík pro děti s Michele Fernandou a jejím hostem brazilskou spisovatelkou pro děti Andreou Pelagagi, následovat bude rychlokurz portugalštiny, jehož účastníci si hravou formou osvojí základní praktické fráze. Vstup na obě akce je zdarma. V předsálí kina si bude možné zakoupit dárkové předměty. K ochutnání bude také typické brazilské jídlo a v nabídce na baru speciální brazilské drinky.

O festivalu Kino Brasil:

Idea festivalu se zrodila v hlavách několika milovníků brazilské kinematografie, kteří se odmítli spokojit s tematicky velmi omezeným výběrem brazilských filmů, které jsou v Čechách známé a běžně dostupné. Třebaže sociální témata a prostředí favel je důležitou osou brazilské kinematografie, existuje mnoho filmů, jimž dominují jiné náměty. Tato díla se do České republiky doposud dostávala jen velice zřídka. V návaznosti na myšlenku spolku Saudade přinášíme českému publiku pestrost brazilského filmu. Festival Kino Brasil přiváží do Prahy díla různých žánrů, která v posledních letech zaujala jak v domácím, tak mezinárodním prostředí. Festival je zároveň příležitostí pro brazilské režiséry prezentovat svou tvorbu v Evropě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: