Festival bollywoodského filmu zahájí 13. ročník 7. října v Praze

Festival bollywoodského filmu zahájí 13. ročník 7. října v Praze

Praha a Bollywood je v současné době stále častější a populárnější spojení. Nejen díky pravidelnému představování současné indické filmové tvorby v pražských kinech, ale hlavně také díky většímu zájmu indických filmařů o místní romantické prostředí! Natáčením velkofilmů se tak Praha stává lákadlem pro indické turisty a zároveň Bollywood je čím dál větším lákadlem pro českého diváka.

Po úspěšných snímcích Rockstar, Drona nebo Prague se Praha naposledy představila ve filmu Bang Bang! Diváci se na tento vysoko rozpočtový remake hollywoodské akční komedie „Knight and Day“ (2010) mohou přijít podívat v pátek večer a kromě záběrů důvěrně známého prostředí uvidí jedny z nejvelkolepějších akčních scén v dosavadní historii indického filmu. A před filmem se mohou těšit také na nějaké ty „historky z natáčení“.

Bang BangBang Bang

Bollywood, jak má být

Také v dalších dnech se promítnou typické bollywoodské filmy s největšími hvězdami současnosti. „Mám velkou radost z letošního zahajovacího filmu PK. Komedie o mimozemšťanovi, který ztroskotá v Indii a snaží se porozumět, jak funguje lidská společnost, je nejen třeskutě zábavná, ale ukazuje také všechny naše špatné vlastnosti – včetně podléhání svodům nejrůznějších náboženství – v plné nahotě. A skoro v plné nahotě ukazuje plakát i hlavní hvězdu filmu Aamira Khana, což v prudérní Indii vyústilo v zábavný skandálek“ říká umělecký ředitel festivalu Radim Špaček o filmu, který se stal nejvýdělečnějším indickým filmem všech dob.

Typickou bollywoodskou „masalu“ Bajrangi Bhaijaan představí také Salman Khan. Smích, pláč, tanec, zpěv a spousta barev doprovodí příběh o složitých vztazích Indie a Pákistánu, který se stal v Indii trhákem roku 2015. A konečně po 3 letech se na festivalu představí také asi úplně největší hvězda Bollywoodu Shah Rukh Khan! Jab Tak Hai Jaan, je ukázkovým zástupcem moderního bollywoodského melodramatu o lásce dvou lidí, která může ničit jejich životy.

Film PKFilm PK

Všechno se ale nenatáčí pouze v Bombaji a také to nemusí být jen bláznivé romantické komedie a „dojáky“! Ve čtvrtek jsou na pořadu tamilské filmy Jigarthanda a Kaaka Muttai, filmařsky 
působivá a originální díla. Páteční drama The Silence naráží na závažná, tabuizovaná témata (např. násilí na ženách) a vyzdvihuje otázku, zda přijmout zodpovědnost nebo zůstat zticha. „Hodně jsem  zvědavý na bengálský film Teenkahon, jsou to vlastně tři povídky o obsesích, které se odehrávají v průběhu sta let. Bengálská kinematografie je známá intelektuálním přesahem svých děl, vzpomeňme např. Satyajit Raye, fanoušci artových filmů si jistě přijdou na své“ doplňuje Radim Špaček. Nedělní napínavý thriller NH10 pak je sice natočen bollywoodskými studii, ale písně, tance a romantiku zde rozhodně nečekejte…

Trailer k filmu NH10:

Těště se i na dokumenty

K festivalu samozřejmě patří také dokumentární sekce. Například dokument Jai Ho sleduje profesionální a osobní život významného hudebního skladatele A. R. Rahmana (mimo jiné také slavná skladba Jai ho z filmu Milionář z chatrče). Za svou práci získal spoustu ocenění, mezi nimi Zlatý Globus a dva Oscary. Nízkorozpočtový dokument Bhaijaan se zase snaží pochopit indickou mužnost skrze postavu herce Salmana Khana. Do sekce dokumentů patří také podsekce „The Best of Kashish“, výběr toho nejlepšího z bombajského queer festivalu Kashish. Festival bollywoodského filmu tedy má program opravdu pro všechny.

Bajrangi BhaijaanBajrangi Bhaijaan

Pro zpestření je připravena soutěž, party a „mela“ – po celou dobu konání bude přítomna indická restaurace, k vyzkoušení tzv. indický kulečník – carrom, masala chai a možnost nakupování 
indických potravin a suvenýrů. A všichni si mohou protáhnout své tělo při bollywoodských tancích na tradiční Bollywood Party v sobotu večer – tentokrát na novém místě, Klub DCS na Vinohradské.

Celý program na www.bollywood.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: