HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Erik Dagobert von Drygalski – autor teorie proudícího jevu

Erik Dagobert von Drygalski – autor teorie proudícího jevu

Němec Drygalski se svou lodí zamrzl v jižních mořích. S kolegy si zde čas krátili přednáškami a přišli s teorií proudícího ledu.

DRYGALSKI Erich Dagobert von (* 9. 2. 1865, Královec, Königsberg, dnes Kaliningrad, Rusko, † 10. 1. 1949, Mnichov, Německo) – německý geofyzik, oceánograf a antarktický badatel

Německý badatel Georg Neumayer předpokládal v Antarktidě (mezi 60. a 100. východním poledníkem) existenci hlubokého zálivu, který se víc než Rossovo moře zařezává do antarktické pevniny. K prozkoumání příslušné části ledového kontinentu vyplula 11. srpna 1901 německá loď Gauss. Polární výpravu vedl profesor geografie na berlínské univerzitě Erich von Drygalski, který už v letech 1891–93 stál v čele dvou německých expedic k západnímu Grónsku.

Na počátku roku 1902 se loď zastavila na Kerguelenových ostrovech a potom zamířila k jihu. Koncem února (21. 2.) se dostala k jižnímu polárnímu kruhu, kde účastníci expedice spatřili rozsáhlé zaledněné pobřeží. Dostalo jméno císaře Viléma II. (dnes pobřeží Pravdy) a vysoká hora, která z něho vyčnívá, se stala Gaussovou. Na konci března 1902 využil Drygalski mimořádně pěkného počasí k pozorování Antarktidy z upoutaného balonu. Nastávající zima uvěznila německou loď v ledovém sevření. Dlouhé jihopolární noci si krátili členové expedice přednáškami, a z lodi tak vytvořili jakousi antarktickou univerzitu.

Led kolem Gausse povoloval jen zvolna. Teprve na počátku března 1903 se za prudké bouře loď uvolnila z ledu (i když s poškozeným lodním šroubem). Mezi plovoucími ledovci a uvolněnými krami se obtížně proplétala k volnému moři. Dobrodružná plavba ledovým oceánem přispěla k vytvoření teorie proudícího ledu, jejímž autorem je E. D. von Drygalski.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: