Ejnar Mikkelsen – Dán v Grónsku

Ejnar Mikkelsen – Dán v Grónsku

Již od mládí cestoval do Grónska, kde mapoval flordy na pobřeží, účastnil se záchranné výpravy a také působil jako vládní inspektor na ostrově.

MIKKELSEN Ejnar (* 23. 12. 1880, Vester Brønderslev poblíž Hjøringu, Dánsko, † 3. 5. 1971, Hellerup, Dánsko) – dánský polárník

Dvacetiletý geograf se poprvé dostal do Grónska v roce 1900 s Amdrupovou výpravou, při které se nechal vysadit ve Scoresbyho zálivu (Itoqortoormiit) a v jeho blízkosti mapoval fjordy u východního pobřeží Grónska. V dalším roce pobýval s výpravou Baldwina a Zieglera na Zemi Františka Josefa. Roku 1906 se plavil na malé jachtě kolem pobřeží Aljašky a v Beaufortově moři pátral po neexistující „zemi tuleňů“, o které hovořili Eskymáci. Pokus proniknout odtud dál k severu (1907) zastavil příliš měkký sníh.

S lodí Alabama se Mikkelsen vydal do Grónska hledat zmizelého Mylia-Erichsena. Prohledal Lambertův ostrov, kde J. P. Koch našel mrtvého J. Brønlunda, a v následujícím roce se pustil ze zálivu Hove spolu s I. Iversenem ke fjordu Danmark (našel tam dvě zprávy Mylia-Erichsena) a pokračoval k severovýchodnímu cípu Grónska. V listopadu 1910 se dánští polárníci vrátili do zálivu Dove, kde zjistili, že se Alabama potopila a posádka odplula na tuleňářské lodi, která ji zachránila. Osamocení polárníci přežili v obtížných podmínkách dvě zimy, až je v létě 1912 zachránila nová výprava J. P. Kocha a A. Wegenera.

E. Mikkelsen se nepřestával vracet do Grónska. Vedl několik dalších výprav na jeho východní pobřeží. V období 1933–50 zastával funkci vládního inspektora na ostrově, který byl dánským poručenským územím.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: