Eje Cafetero: Odpočinek v kávovém srdci Kolumbie

Eje Cafetero: Odpočinek v kávovém srdci Kolumbie

Čtvrtý kolumbijský týden jsem dorazil do města Arménia ležící v srdci kolumbijské kávové oblasti nazývané Eje Cafetero, což v překladu znamená „kávová osa“. Zde jsem se rozhodl trochu zdržet. Po sedmi měsících na cestě jsem se již cítil trochu unaven z věčného přesouvání a vůbec z toho hrozného života, co teď vedu. Navíc tato oblast vypadala, že si to zaslouží. A taky že jo!

Dobrovolnictví volá

Abych okusil trochu něco jiného, přes stránky Workaway.info jsem si našel dobrovolnickou pozici v hostelu ve městě Armenia. Tohle dobrovolničení má nejednu výhodu. Tak třeba není nutné platit ubytování ani si každý třetí den balit svůj život do jedné krosny. To je fajn. Hlavní přínos je pro mě ale v něčem jiném.

Když se člověk na chvíli zastaví a někde pracuje (v mém případě spíš „pracuje“), pozná to místo z trochu jiné perspektivy a násobně lépe, než když tudy jen (jako malý chlapeček jednou před válkou) projede. Skoro se pak to normální cestování a projíždění zdá až trochu povrchní, ale s tím se nedá nic dělat. Vsadím se, že po třech měsících je to zase o dost lepší než po třech týdnech. A co teprve po třech letech.

Chystáte se do Jižní Ameriky? Co si nenechat ujít v Kolumbii už víte, ale pokud byste zavítali do Peru, inspirujte se tipy na úžasná místa kolem peruánského „gringo trailu“. Nepotkáte tam tolik turistů, ale bude to stát za to!

Samotná Armenia moc krásy nepobrala, ale má skvělou polohu. Ani ne hodinu cesty místním autobusem z rušného terminálu leží malebné vesnice Pijao, Buenavista, Filandia, turistické městečko Salento i údolí Valle del Cocora s typickými palmami ležící na úpatí pohoří Centrální Kordillery.

Kávová osa dobra

Eje Cafetero či Zona Cafetera, je oblast ležící v departamentech Quindio, Caldas a Risaralda a pochází odtud skoro čtvrtina veškeré kolumbijské kávy a to je spousta. Káva tu je základem hospodářství a nepřímo i turistiky. Můžete zde, mimo jiné, navštívit pár malebných vesniček mezi plantážemi, strávit den v kávovém zábavním parku, nebo si  třeba udělat osobák v množství vypité kávy za den, protože tady je kafe obzvláště dobré i levné.

Nejširší nabídku průvodců a map Kolumbie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Farma rostlin

Jedním z dalších lákadel Eje Cafetero je, ne zcela překvapivě, návštěva kávové farmy. I já jsem udělal výjimku a vyrazil na jednu místní ‘tour del café’, ačkoli mám tyhle organizované výlety od doktora zakázané. Naštěstí to nebyla úplně klasická turistická výprava. Farmář don Leo byl známý majitelek hostelu, ve kterém jsem pracoval, a svoji usedlost začali vetřelcům ukazovat teprve nedávno.

Ten starej plantážník nám vysvětlil a ukázal, kde a jak svoji kávu pěstuje, suší, loupe, třídí a balí, což bylo od zajímavé. Já byl ale spokojen hlavně kvůli tomu, že to byla skutečná fungující farma a ne turistický skanzen, jak to tak někdy bývá. Návštěvy cizáků tu byly jen vedlejší mimo-sezónní činnost a probíhal tu prostě normální pracovní den. Po exkurzi následoval „Kulturprogram“ uvařený jeho manželkou a spolu s námi jedli i jeho stálí zaměstnanci.

No, a jelikož farma leží v úrodné tropické Kolumbii, nerostla mu tam pouze jedna plodina. Kromě kávovníků a tradičních banánů tam don Leo pěstoval pro vlastní spotřebu i mandarinky, limetky, dva druhy avokád, ananasy, bavlnu, guanabanu, plantejny, čerimoju, hopsinky a peří ptáků Dodo, Kuku a Nene. Na konci nám Leonard střelil i něco z jeho již upražené produkce. Férovější fair trade těžko najdete, ačkoli přes EET to asi nešlo. Himbajs šůviks, plantážníku, to byla zábava!

Národní park Los Nevados

Když vás v Eje Cafetero omrzí zelené kopce, malebné vesničky a kávové plantáže, můžete vzít batoh a na pár dní vyrazit do nedalekého národního parku Los Nevados, jako jsem to učinil já. Počasí mělo k ideálu daleko, ale i tak jsem si ten čtyřdenní pochod krajinou okolo 4000 m.n.m.  mezi zasněženými sopkami užil. Ostatně vydatné srážky jsou pro místní speciální biotop páramo typické, takže jsem to bral jako součást zážitku.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí