Duben: měsíc, kdy svět přijde do Zlína

Duben: měsíc, kdy svět přijde do Zlína

Už vás k sobě někdy lákaly dvě země najednou? Ale z časových, finančních nebo jiných důvodů jste se museli rozhodnout jen pro jednu? Dalo by se to nazvat takovou Sophiinou volbou cestovatelů. Co kdyby existovalo řešení, díky němuž nebudete před takové rozhodování postaveni. Pojďme ho prozkoumat!

Studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně každoročně organizují cestovatelský festival Culturea, kde prostřednictvím přednášek zkušených cestovatelů, ochutnávek jídel, výstavou fotografií a jiných forem umění představují kultury dvou odlišných zemí. Projekt dokázal přenést návštěvníky např. do Norska a Nepálu, Islandu a Mexika nebo Ukrajiny a Srí Lanky. Vše se odehrálo na jednom místě – ve Zlíně.

Dvě země za tři dny

Letošní již devátý ročník bude oproti předchozím trochu jiný. Místo jednoho dne můžete kouzlo zemí objevovat rovnou tři dny, konkrétně od 9. do 11. dubna. Po vybraných místech ve Zlíně budou rozmístěny menší stanoviště či výstavy, které vám ve spojení s apely na smyslové vnímání umožní cestovat interaktivním způsobem. Dvě země za tři dny. Z takového putování by měl radost i Phileas Fogg, hrdina Cesty kolem světa za 80 dní.

Určitě čekáte na informaci, jaké země letos na Culturei potkáte. Tady je stručná nápověda: sousedé ze shora a krajina, co to umí s koberci. Pokud jste si tipli Polsko a Írán, zasloužíte si pochwału/ ستایش. Odměnu si budete moci vyzvednout třeba ve zlínské restauraci Prašád. Po dobu konání události vytvoří speciální menu plné polských a íránských jídel, která dostanou vaše chuťové pohárky do sedmého nebe. Zbylé smysly samozřejmě nezůstanou pozadu. Např. zrak oslní výstava polských umělců.

Festival se kromě smyslového vnímání a místních zajímavostí zaměří i na problém, s nímž se obě země potýkají. Jedná se o cenzuru. Ne vždy je totiž všechno zbarvené do růžova, jak by se mohlo na první pohled zdát mnohým z nás. Způsob, jakým do tohoto tématu nahlédnete, bude ještě upřesněn.

Nejenže nemusíte platit za nákladnou letenku, bez které byste se na takové cestě neobešli, ale ani vstupné není vyžadováno. Vybrané vstupné rozdělí studenti, organizující festival pod záštitou Velvyslanectví Polské republiky v Praze, mezi zlínské charity. Teleportací svých smyslů do Polska a Íránu můžete tedy pomoci dobré věci. Program na druhý dubnový víkend máte vyřešený.

Více informací naleznete na www.culturea.cz nebo na Facebooku a Instagramu Culturea.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí