Do Valencie a Alicante za horami, historií i tyrkysovou vodou

Do Valencie a Alicante za horami, historií i tyrkysovou vodou

Valencie, město východního pobřeží Španělska, proslula bílými plážemi a divokým nočním životem. Nicméně horaly a sportovce láká její okolí také vysokými vrcholy, úzkými chodníčky a nádhernými výhledy. Vrcholky hor nad Valencií převyšují tisíc metrů a nabízí stovky kilometrů tras, kterými se zabaví jak zkušení horalé, tak také rodiny s dětmi.

Z historických měst do kopců

Valencijské společenství má vlastní hrdost: španělština je zde druhým úředním jazykem; prvním je katalánština, řečená valencijština. Největšími městy jsou historická Valencie orámovaná hradbami, ležící přímo uprostřed společenství, a neméně kouzelné Alicante s dominujícím hradem svaté Barbory, ležící na jihu. Mezi nimi se rozkládají pláže i hory. Mimochodem – Valencie naláká i milovníky moderní architektury. Její Město umění a věd je složitým muzejním komplexem, který do dálky září bílými barvami a přímo láká k procházkám. Zejména v noci, kdy je působivě nasvíceno. Přes den pak můžete navštívit Mořský park nebo interaktivní Muzeum věd (fascinující je prohlídka Chromozomového lesa, zaměřená na poznání lidského DNA) či planetárium, nebo si zajít do opery. Město umění a věd plně dostává svému jménu.

Za hranicemi měst ale začínají hory a kopce, které při návštěvě snad ani nejde opominout. Mějte ale na paměti, že při každém výletu do této oblasti je nutné myslet na to, že zde v létě bývá horko. Zásoba vody (pokud nepůjdete podél řeky) je nutností – v horkých dnech mohou prameny snadno vyschnout. Opalovací krém je vhodný a přikrývka hlavy ještě více. Mnoho cest vede po přímém slunci – stromy zde rostou hlavně v údolích. Zároveň doporučujeme vyrazit na jaře či v brzkém létě, kdy je krajina zelená. Od srpna už převládá žlutá a hnědá a krajina ztrácí část svého kouzla….

Za tajemstvím hor

oblasti Chulilla lze nahlédnout do hlubin hor, ale také do jejich dějin. Velmi oblíbená cesta Los Calderones-Hoces del Turia vás provede mosty zavěšenými nad roklemi a řekami. Místa, kde budou někteří muset zavřít oči (nejvyšší most je dvanáct metrů nad zemí!), jsou velmi fotogenická a na vyhlídkových bodech se nejednou zastavíte. K vodě se dostanete u nádrže Loriguilla, nad kterou se tyčí kolmé skalní stěny, oblíbené mezi horolezci. Nedaleko odtamtud, ve stěně Valfiguera, ke které se projdete skrze zelený les, byly v roce 1998 objeveny skalní malby. Samozřejmě, velký plot vás nepustí až k nim – všichni víme, jak by to dopadlo, kdyby si na ně každý sáhl, jasně je ale uvidíme z předepsané dálky. Rozličné taneční či lovecké scény, obrazy zvířat i geometrické vzory mají nejméně čtyři tisíce let! Okruh má okolo 16 kilometrů a lze ho označit za velmi příjemný, s mírnými i prudšími stoupáními, vždy ale krásnou krajinou.

Neméně fascinující je i trek nazývaný Hiking Cathedral (čili volně řečeno Katedrála horalů). Najdete ho u Alicante v oblasti Vall de Laguar. Své jméno dostal, protože vede přes více než 6800 schodů vytesaných do skály starými Mozáraby, křesťany žijícími v tehdy ještě muslimském Španělsku. Trasa začíná v městě Fleix a zahrnuje Pekelnou rokli s krásnými výhledy na horská stupňovitá políčka a vysázené stromy. Cesta prochází také opuštěnými vesnicemi vyvolávajícími nostalgii, kolem množství studní, a vodních zdrojů – divokých či vytvořených lidmi. Má okolo 15 kilometrů a je vyžaduje být trochu fit – přeci jen, tolik schodů dá zabrat.

Milovníci historie by určitě neměli vynechat cestu Comarca de los Serranos, začínající ve městě Calles, která zahrnuje přechody přes římský viadukt a akvadukt, středověkou mešitu a synagogu v městečku Chelva. Cesta doslova nabitá stoletími dějin prochází přes starodávně cesty a pěšinky, skrze tunely ve skalách až na vrcholky kopců s vyhlídkami do krajiny. A jak jinak, také vodu. Takže plavky s sebou! Má celkem 13 kilometrů a co se terénu týče, je nenáročná.

Turijské zavěšené mosty. Zdroj: https://es.wikiloc.com/
Turijské zavěšené mosty. Zdroj: https://es.wikiloc.com/

A něco delšího?

Milovníci vody by měli vyrazit na osmnáctikilometrovou trasu začínající ve vesničce Montanejos, vedoucí přes jezírka Machón, skrze borovicové lesy a několikrát křižující řeku Mijares. Za krátký čas navíc určitě stojí i odbočka na Fuentes de los Baños, přírodní koupaliště mezi skalami. Patrně tu nebudete sami, ale místo je to nádherné. Když budete mít štěstí na slunné počasí, vody vás odmění úžasnými tyrkysovými barvami. Takže nezapomeňte, plavky s sebou (a možná i čelovku, protože nad tou krásnou a pohodou se snadno zatmí).

Vrcholky hor i hlubokým údolím vás provede trasa z vesničky Culla do Font d´Horta, kde na 31 kilometrech nasbíráte i slušné stoupání a klesání. Cesta vede přes historickou krajinu valencijských vesnic s kostelíky i pevnostmi, které spojují cesty vyšlapané dobytkem. Opevněné vesnice, které připomínají doby, kdy obyvatelé pobřeží před piráty utíkali do hor, lze obdivovat i na trase, která se jmenuje Cruz de los tres Reinos (Kříž tří království), která má přes 36 kilometrů, ale výškové rozdíly jsou velmi snesitelné, a prudkých kopců je minimum.

Při příští cestě do Valencie tedy zabalte pohorky a hůlky a alespoň den věnujte prozkoumávání horské krajiny tohoto regionu. Je totiž stejně bohatá, jako jeho pobřeží.

Výlety do hor nejlépe naplánujete s Federací horských a lezeckých sportů Valencijského společenství a volnou databází map WikiLoc, kde podrobné a popisné tipy, mapy, souřadnice i inspirující fotografie.

Článek vyšel ve spolupráci španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na www.spain.info.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí