Malajsie, Brunej, Filipíny a Indonésie

Sumatra – Singapur – Malaysie – Kambodža : začátek února 2011

PV

Zdravím všechny cestovatele!

Chtěl bych se 29.1.2011 vydat z Bankgoku na Sumatru (přelet s Air Asia do Medanu). Na Sumatře bych chtěl strávit asi týden a kolem 5.2. bych se chtěl přemístit do Singapuru. Na Singapur budu mít necelé 2 dny a 6.2. bych chtěl pokračovat do Malaysie. V Malaysii bych chtěl strávit 3-4 dny u moře a 2 dny v Kuala Lumpur. 10.2. bych pak přeletěl s Air Asia do Kambodži. V Kambodže chci minimálně navštívit Ankgor Wat a další 2 dny by mi zůstali na další zajímavá místa v zemi. 13.2. už musím být zpátky v BKK.

Zkušenosti čtenářů

PV

Cestovat budu nejspíš sám. Z JV Asie mám pouze kompletně projeté Thajsko. Je mi jasné, že za 16 dnů neuvidím všechny nejkrásnější chrámy a přírodní krásy těchto zemí. Ale pro základní představu a poznání atmosféry těchto oblastí by to snad stačit mohlo. Beru to jako takovou ochutnávku pro přístí cestu. Plán je zatím velmi orientační, někde můžu den ubrat, jinde přidat. Dovedu si i představit odlet z BKK o den dříve. Další den bych mohl získat zkrácením pobytu v Kambodže. Rovněž oblasti jsou zatím jen orientační, konkrétní místa zatím naplánována nemám. Na Sumatře bych chtěl vidět jezero Toba, orangutany a nějakou hezkou pláž. V Singapuru zatím žádný plán. Rovněž Malaysii nechávám otevřenou, ideální by byla nějaká pěkná oblast u moře nedaleko od Kuala Lumpur na cestě ze Singapuru. V Kambodže Angkor Wat a zbytek je také otevřený.

PV

Chtěl bych touto cestou požádat zkušenější cestovatele o vyjádření názoru k tomuto předběžnému itirenáři.

Konkrétně:

– Je to reálné všechno stihnout?
– Kde byste přidali a kde naopak ubrali den?
– Jsou nějaká místa, která bych rozhodně v daných oblastech neměl vynechat? Nebo naopak místa, kterým byste se vyhnuli?

Last but not least – kdyby jste se chtěli někdo přidat na část cesty, budu rád ;).

Děkuju moc!
Petr, 23 let
mr.kecal (at) seznam.cz

MartinT.

Osobně se mi líbí více západní Sumatra než severní (tam jsem už poměrně dlouho nebyl, ale mám raději nevelké jezero Maninjau 3h od Padangu než rozlehlé jezero Toba s odlesněnou krajinou). Z Sumatra se mi vždy zdála tropičtější, zelenější. A není to příliš rozlehlý region (je tuším i menší než Česká republika 🙂 V Malajsii se mi líbil Penang, stojí za návštěvu pár dní (ale rozhodně ne kvůli plážím).

PV
MartinT.:

Ahoj Martine,

moc díky za tip. Na konkrétní plán mám ještě čas. Určitě ale popřemýšlím o západní Sumatře. Předpokládám, že Medan je výchozím bodem i pro západní Sumatru, správně? To, co bohužel nepočká, jsou letenky. Chtěl bych je zakoupit do konce týdne. Jinak severní Sumatru jsem zvolil zejména kvůli počasí. Pořád tak nějak doufám, že by tam nemuselo tolik pršet jako třeba na Bali, Jávě či jižní/západní Sumatře. Co myslíš? Pořád nevím co od Sumatry očekávat. Zejména mě zajímá jaké jsou možnosti transportu, když budu cestovat sám.
Co se týká Malaysie, tak Penang i Langkawi mě připadají velmi zajímavé, ale přeci jen je to docela daleko ze Singapuru. Spíš by mě zajímala nějaká oblast/oblasti na cestě do Kuala Lumpur. Nemáš nějaký tip?
Děkuji

MartinT.
PV:

Zdravím, Pavle. Malajsii dobře neznám. Jelikož sis naplánoval vše tak, abys viděl vše z „rychlíku“, pak musíš vyhledávat nekomplikované zastávky jako např. zmiňovaná Melaka (nebyl jsem tam, jel jsem místo toho do Penangu, což je takový „Singapur před 40 lety“, říkají někteří). Ve státě Johor je tuším rozlehlý národní park Endau Rompin, kdybych měl čas, stavil bych se, ovšem je to určitě jistá zajížďa a není to možná to, co tě zajímá. Na západním pobřeží Malajsie jižně od KL tuším žádné velké „atrakce“ jinak nejsou, tuším ještě středisko Port Dickson. Rozhodně bych věnoval čas „pořádněji“ méně místům. Z KL to létá jak do Padangu, tak do Medanu. Cca 2h od Medanu je známé vesnice Bukit Lawang, dá se projet i vysočina Karo pod sopkami Sibayak a Sinabung a samozřejmě i oblast Toba Bataků kolem velkého jezera. Padang- Medan autobusem zabere cca 20 hodin. U Padangu (Z Sumatra) je řada zajímavostí. Pršet může více, ale jeden nikdy neví. Lokální místní doprava nekomplikovaná, je to relativně rozvinutá provincie, byť zemětřesení by mohlo být méně. Jinak, na severu mi bylo doporučen jungle camp Tangkahan, kde mají kemp pro 7 slonů původem z Acehu – patrolují v rezervaci (kraj parku G. Leuser). Doprava z Medanu prý cca 4 hodiny. Prý zajímavé. Na druhé straně parku Leuser (z Acehu) jsou také solidní možnosti, prales ap., ale pro ambiciózní výlet typu 4 země v jednom asi nevhodné. Vynechal bych celou Kambodžu nebo celou Sumatru, ale to je můj skromný osobní názor. O Sumatře si vygoogluj Tenggara Forum, je to takový můj malý (a neudržovaný) web výhradně o Indonésii.

PV
MartinT.:

Díky za rady Martine! Přemýšlím, že bych jel z Medanu do Bukit Lawang. Odtud do oblasti Karo. Dále bych pokračoval k jezeru Toba. Od jezera Toba bych asi směřoval k východnímu pobřeží do Damai. Nemáš tip na nějakou oblast na východním pobřeží, případně po cestě k němu? Bude mi 7 dnů stačit? Trochu se děsím transportů – doby trvání, dostupnosti a cen.

Západní Sumatru bych si nechal spolu s jihem na příště :).

MartinT.
PV:

Cesta po východním pobřeží asi není nic moc zajímavá, zůstávají tam už jen zbytky lesů, provincie Riau (Dumai, Pekanbaru) bývala obrovským nížinným pralesem, dnes na Sumatře v každé jen trochu rovné krajině se kácí a zakládají se plantáže olejových palem. V provincii Riau existují některé menší a nespojité národní parky, ale není to příliš příznivé pro krátkodobé návštěvníky, já se o to nikdy ani nesnažil. Přijde mi rozhodně vhodnější se netrmácet přes fádní krajinu a přeletět třeba opět z Medanu. Bukit Lawang- Berastagi – Samosir, to by se za týden zvládnout dalo…

PV
MartinT.:

Ještě bych se chtěl zeptat, jaké jsou možnosti přesunu ze Sumatry do Singapuru? Jak dlouho trvá přeprava lodí a odkud je nejlepší vyjet? Zatím mi připadá jako nejlepší varianta Damai – Batam – Singapore. Nemáte někdo osobní zkušenost?

V případě cestování po západní Sumatře bych samozřejmě volil letadlo z Padangu do Singapuru.

Pavel

Ahoj, v Kambodže je zajímavej fakt jen ten Angkor. A bohatě ti stačí den. Všechny ty temply jsou hezký, ale po chvíli budeš uplně přeangkorovanej. Byl jsem tam před dvěma rokama. S kámošema jsme tam taky dost jezdili na motorkách, ale zajímavýho tam v podstatě už není skoro nic. Taky si o tom Angkoru něco přečti, abys byl trochu v obraze.

PV
Pavel:

Ahoj Pavle,

díky za odpověď. Asi vím co myslíš. Měl jsem podobný pocit v Thajsku. Prvních několik chrámů mě nadchlo, ale pak už to bylo pořád to stejné. Pořád stejná ,,amosféra“. Asi si nechám jeden celý den od rána do večera na Angor a pak se přesunu někam jinam, nejspíš k moři :).

Jarda
PV:

Opravdu chceš cestovat stylem „jestliže je úterý, musíme být v Belgii“? Jestliže potřebuješ pouze odškrtnout Angkor jako navštívený, pak ti jeden den stačí …, pokud bys ho chtěl poznat, či dokonce vychutnat, pak rozhopdně ne … A to samé platí i o celé Kambodži, krásná zem, na jejíž poznání ti nestačí měcíc …

PV
Jarda:

Mě tento způsob cestování docela vyhovuje. Když jsem v nějaké oblasti trochu delší dobu, tak to začne být nudné. Stejná architektura, krajina, lidé. Vzhledem k tomu že mám pouze 16 dnů, tak chci vidět co nejvíce rozdílných ,,světů“. Ano bude to jen takový pohled z rychlíku, ale pořád si myslím, že pro základní představu o navštívených oblastech to stačí. Na vychutnávání bohužel letos nemám čas, protože mám ještě nějaké plány v BKK. Angkor si chci samozřejmě zašrktnout jako navštívený, předpokládám, že jeden den pro ,,zaškrtnutí“ stačí. Tím rozhodně neříkám, že se do něj třeba příští rok nevrátím na delší dobu. Každopádně děkuji za Vaši reakci i názor

Lucie

Ahoj Petře,
v Malajsii vč. Singapore jsem na poslední cestě strávila 15 dnů. Singapore mě nijak zvlášť nenadchl, myslím že se o jeho vyjímečnosti trochu přehání, proto trochu zklamání a nic moc k vidění. Je to tam i poměrně dražší než jinde v JV Asii a trávili jsme dlouhou dobu sháněním ubytování, vše bylo obsazené. Poté jsem pokračovala busem do Malajsie. Dva dny jsem strávila na poměrně neprofláklém Kukup (nejjižnější část pevninské Asie), kde lze spát v příbytcích v mangrovovém lese. Koupat se v moři nelze. To platí o celém západním pobřeží od jihu až po Penang. Poté jsem pokračovala do Melaka, dle mého názoru také nic moc, pouze město evropského typu s křesťanskými kostely. Kuala Lumpur určitě za navštívení stojí, vč. Batu Caves.
Nadchly mě pralesy a příroda v Cameron Highlands, super na treky a žádní lidé oproti Taman Negara, kde jsou davy turistů a zpoplatněné vstupy. Vzhledem k nepříznivému počasí na západě, jsme museli pokračovat zpět do KL a odtud na východní pobřeží, kde jsme pár dnů strávili na úžasném ostrově Tioman, málo lidí, supr moře a džungle. Doporučuju východní stranu ostrova – Juara.
Doporučuji tedy zvážit, zda se vydat po západním pobřeží (rychlejší doprava díky dálnici, města a moře bez koupání) nebo východní pobřeží (příroda, pláže, moře, ale delší přesuny). I když v našem případě o všem rozhodlo počasí…
Snad ti informace k něčemu budou užitečné 🙂
Jinak myslím, že za 16 dní nelze stihnout to co plánuješ.

PV
Lucie:

Ahoj Lucko!
Děkuji za obsáhlou odpověď. V Singapuru bych nejspíš strávil jen jednu noc a pak pokračoval do Malaysie. Koukal jsem na ostrov Tioman a vypadá moc zajímavě! Něco takového jsem přesně hledal. Děkuji za tip. Tři noci bych mohl strávit tam a další dvě noci v Kuala Lumpur.
Můžu se zeptat, kde konkrétně bych mohl mít časový problém? Počítám že 6 dní na Sumatře by mohlo být dost na návštěvu orangutanů, jezera Toba a následný přesun do Damai. Z Damai do Singapuru to snad déle jak den netrvá. V Singapuru bych přespal, ráno se trochu pokochal a kolem oběda bych mohl pokračovat třeba na Tioman. Tam bych strávil 2-3 noci. Poté počítám tak půl dne až den na transport z Tiomanu(?) do Kuala Lumpur. Další 2 noci bych strávil v Kuala Lumpur a pak letadlem do Siam Reap. V Siam Reap bych přespal a druhý den strávil celý v Angoru. Ještě ten den večer nebo druhý den ráno bych pokračoval k moři. Vím že to bude honička a po detailech jsem se zatím moc nepídil, zatím je pro mě rozhodující pouze zakoupit letenky :). Snad nejsou moje časové představy moc naivní. Děkuji za připomínky

john
PV:

Ahoj, tvůj plán je relativně dobrý, rady ostatních také, až na malou chybičku. Na Tioman se v tu dobu nedostaneš, protože je tam monzun, hotely jsou zavřené a lodě tam nejezdí. Ty se musíš držet na západním pobřeží, tady je teď sezona až do května. Koupání a pláže v okolí KUL neexistuje, čili ti zbývá na výběr Penang – nedoporučuji a Langkawi – doporučuji, je v bezcelní zoně – vše třikrát levnější než na pevnině a můžeš od nás pokračovat třeba do Thajska, což je dvacet km.
Kdyby jsi chtěl bližší info, napiš mi na mail, žiji tady na Langkawi, v Cameron Highlands žije Jirka, v KUL žije Kuba, můžeme ti pomoci. Na Sumatře žije Milan, má tam stanici na záchranu orangutanů.
Mail: [email protected]

Jirka

Co budes delat v Singapuru? Proc more v Mlay kdyz Indonesie ma lepsi. V Kambodzi jaka dalsi zajimava mista? Bokor? Ton Le Sap? Mondol Kiri? Mel bys v tom mit jasno protoze nemas moc casu.
Ten itinerar je prilis roztristeny. Budes kazdou chvili nekde jinde na par dni. Dej si plan jen Sumatru a Kambodzu nebo si dej Indonesii pro tentokrat a priste Kambodzu Laos a Vietnam.

Daniel

nevi nekdo jak nejlepe ze singapore na sumatru

Jiří Korel

Buď letadlem přímo do Medanu na Sumatře, nebo do Penangu a poté lodí na Sumatru.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: