HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Thajsko, Barma, Kambodža, Laos a Vietnam

prosba o radu-očkování

Hanka

ahoj, obracím se na vás, kdo máte aktuální zkušenost s cestováním do oblasti S Thajsko a Laos, jak je to s očkováním.
Doporučuje se žloutenka A a B a tyfus.
Něco jsem už zjišťovala, zajímaly by mě odstupy mezi jednotlivými vakcínami, cena a jak dlouho před odletem je potřeba čekat,než očkování bude účinné (i s ohledem na případné vedlejší účinky)?

Dostala jsem zatím info, že prý 14 dní před odletem, žl. A a B se dá očkovat jednou vakcínou cca 6 tisíc a odstup mezi první a druhou dávkou, po které se má dát vycestovat , je šest týdnů. Takže počítat před odletem 8 týdnů na očkování nebo jsou i jiné varianty (na ockovani.cz jsem našla nějaké jiné vakcíny, ale kombinace dávek a časový odstup aj. bližší info neuvádí a všude jsou zatím dovolené, takže moc dostupných zdrojů a info není).
O tyfu zatím nic nevím (cena, vedl. účinky a doba, která je potřeba před vycestováním si očkování pořídit).Jen vím, že se doporučuje.

Poradíte někdo? díky Hanka

Zkušenosti čtenářů

Miloš

Ja to robil pred 4 rokmi,takže možno sa odvtedy niečo zmenilo,ale na Hepatitídu A aj B je kombinovaná vakcína v troch dávkach, Twinrix tuším sa to volalo. Dostaneš prvú,tú druhú po mesiaci a poslednú po pol roku. Imúnna budeš po dvoch dávkach.(Doteraz som síce nepochopil,k čomu je tá tretia).Asi pre celoživotnú odolnosť…
K týfu dostaneš len jednu,tá Ti platí zhruba na tri roky,po uplynutí potrebuješ preočkovanie. Zhruba 2-4 týždne pred odchodom.
S vedľajšími účinkami sa veľmi netráp,jedine iba ak máš nejaké vážnejšie zdravotné problémy,ale inak je to v pohode.
Šťastnú cestu…

Martin

Vzteklinu ! A tyfus, jasně.

MiraS
Martin:

Ahoj lidi,
a co Japonské encefalitida pro Kambodžu a JV Asii obecně? Na některých webech jsem ji našel jako doporučenou, na výše uvedených stránkách http://www.centrumcestovnimediciny.cz/ jsou informace rozporuplné, neboť přímo pod Kambodžou není zaškrtnuté doporučení na očkování, nicméně v mapě pokrytí touto nemocí se Kambodža vyskytuje.
Řešil někdo očkování proti této nemoci?
Mira

marketa

Ahoj, my to ted momentalne taky řešíme, doporučuji navštívit ockovacicentrum.cz, tam nam řekl doktor všechny informace, konzultuje s tebou plan cesty. Ockovani na zloutenku A a B je za cca 1600 a plati co tu již bylo řečeno, před cestou stači stihnout 2 dávky a 3. je pro celozivotni ucinek, vedlejsi ucinky jsem zadne nepocitovala,
tifus stoji 650 a je na 3 roky – nejlepe jit co nejpozdeji – at vydrzi na pripadne dalsi cesty, my jedeme jeste do Kambodze a Laosu tak nam doporucuji antilamarika.
zde odkaz na mapu kde se malarie vyskytuje – doporučuji kouknout http://www.cdc.gov/malaria/map/

m.

Hanka
marketa:

ahoj Markét, tohle byla moje první informace, dneska se mi ozvali ještě na dotaz doktoři z http://www.vakciny.net

Pokud člověk nejede za sexem :-),tak při klasickém cestování prý stačí B, tyfus. Podle charakteru cesty pak doporučí další vhodné.

Co mě trochu překvapilo, intervaly mezi očkováním, vkládám se odpověď, pokud máte nějaké další informace o intervalech mezi očkováním, sím přihoďte..
Určo to asi bude chtít tak 6 týdnů před odletem to mít komplet.
O antimalárikům jsem taky četla, podle rizikovosti oblasti stačí volit ty, očkování proti malárii má prý dost vedlejších účinků (slyšela jsem od známé,co tuhle oblast, Laos, dala – riskla bez očkování):
Pro upřesnění zopakuju svou předešlou odpověď:

Očkování proti hepatitidě typu B je třeba provádět podáním 3 dávek (trvá celkem 6 měsíců), nebo alternativně 2 dávky (v měsíčním intervalu) či 3 dávky ve zrychleném schématu 0-7-21 dní – ochrana se ale objevuje u 60-80 % takto očkovaných, čili nemusí být zajištěna.

Vycestovat můžete i bez tohoto očkování, neboť není povinné. Pokud jste však měla na mysli ochranu po 2dávkovm očkování, pak je jistá jen u 60-80 % takto očkovaných. Zda budete či nebudete chráněna není tak spolehlivé jako kompletní očkování 3 dávkami podanými 0-1-6 měsíci.

Hanka
Hanka:

jsem se do přes příliš složitě formulované odpovědi pana doktra trochu zamotala :-))…
Potřeba je hlavně proti žloutence A, což by mělo být jednou dávkou vakcíny, tzn. 10-14 dní před odletem do oblasti.

MUDr. Jan Rutsch, MUDr. Libuše Banďouchová

Obraťte se s důvěrou na prestižní pracoviště a odborníky
Řadu info najdete na:
http://www.centrumcestovnimediciny.cz/

V případě komplikací v zahraničí zajistíme asistenční službu !

Lukáš

Ahoj lidi,
můžete nám poradit jak se dostaneme bez problémů z Thajska do laoského Pakse? Dá se vízum obstarat přímo na hranici?

m.
Lukáš:

to Lukas>

Do Pakse sa dostanes po zemi, BKK – Ubon Ratachani..vlak… a potom busom, cez Mekong az do PAkse. Viza vybavis na Lao ambasade v BKK.

Kacora

V ordinaci cestovní medicíny nám doporučili před odletem do Thajska vakcínu proti žloutence A a B. Dvě ted před odletem, třetí po novém roce. Každá za 1600Kč, a Břišní tyfus asi za 650Kč.
Vedlejší učinky 1.dávky žloutenky jako u chřipky-bolest kloubů, celého těla a únava trvalo 1-2 dni.
Vedlejší účinky: Břišní tyfus bolelo mě břicho trochu křeče a bolest hlavy cca půl dne. Je to normální dá se to, a po očkování vás na to Dr. upozorní.

Kristzýna

Dobrý den, chci se zeptat, jedeme na 14 dní do JV Asie – Singapur, Jakarta, Bali? Pokud budeme jen v těchto městech je nutné očkování? Proti žloutence máme. Děkuji

dygestor

Zloutenka je potreba i v CR, jinak na Singapur, Jakarta a Bali jsou v poho. Najare se na Bali objevil pripad vzrekliny, ale nebal bych se toho, pokud nebudes behat po lese.

Zasvinit si tělo jenom kvůli tomu, že spíte v hotelu, jíte v lepších restauracích a přesouváte se autobusem nebo taxíkem? Turista prakticky nepřijde do kontaktu s prostředím kde hrozí nějaká nákaza. To se rovnou nechte očkovat, až pojedete do Německa, stejné riziko nákazy.

Adamska

No co jsem zatím vyzkoumal, tak jak se zde píše, do Thajska se obecně doporučuje očkování na hepatitidu A + B a břišní tyfus. Ovšem co se týče toho tyfu, tak od jedné lékařky se specializací na infekční nemoci mi bylo sděleno, že očkování na tyfus je „celkem na nic“, protože prý má účinnost kolem 30 – 40%. Takže je to na zvážení.
Osobně si ale myslím, že těch 800 Kč, co vakcína stojí, není zas tolik a 30/40% je pořád lepší než nulová ochrana…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: