HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Thajsko, Barma, Kambodža, Laos a Vietnam

Myanmar (Barma) – zkušenosti s přejezdy

Pepa2

Ahoj,
zajímají mě vaše zkušenosti s cestováním po zemi, vodě nebo letecky v Myanmaru na uvedených trasách, odpovědi ve stylu „co vás překvapilo a mělo být jinak“, „co není v knize-průvodci“:

Trasa ve 2 na konci listopadu na 11 dní bude:

1. Rangoon – Inle lake (letecky nebo bus),
2. Inle – Bagan (bus),
3. Bagan – Ngapali beach (bus)
4. Ngapali – Rangoon (letecky nebo bus)

Považujeme se za budget batůžkáře, zkušenosti s cestováním máme, čerpán info z fór Thorntree a Tripadvisor, mám průvodce LP a tak už mám o Myanmaru něco načteno. Cestování vlakem jsem spíš zavrhl, jezdí snad jen přes den, velmi pomalé a cenově nic moc. Busy nabízí cestování i přes noc, jenže jsou trasy jako do Ngapali, která je údajně hodně špatná a obecně cestování busem je o to být zadobře se svým žaludkem. Přítelkyně trpí motion sickness, na dvouch cestách po Panamě (do San Blas) a Kambodži to dost protrpěla, takže zvažuji dost využití letadla a poprvý po letech nebudu koukat na budget :-/ (11 dní není moc a uvedené trasy vyžadují celodenní cestování busem, a ušetřený čas jsou taky peníze :-D).
Ke konci chceme na dva dny na pláž, asi Ngapali se jeví zajímavě. Hodil by se mi tip na pěkné místo u moře.

Předem děkuji za příspěvky.

Zkušenosti čtenářů

dan

Ahoj, byl jsem v barmě měsíc v létě 2007, krátce před těmi protesty. Naše trasa byla:
1. z rangoonu do baganu přes noc busem. cca 18 hod. a celkem očistec (šílená cesta, natřískaný bus), ale dalo se to.
2. z baganu do mandalaje. cca 12 hod. busem přes den. cesta o něco lepší, zážitek horší, páč na mě lezla horečka :))
3. z mandaleje do myityiny cca 24 hod. vlakem. 1 třída. vlak se hrozně šoural, ale hodně místa a skvělý gastronomický zážitek po cestě. nevýhoda – cena (myslím že 40 usd).
4. z myitkyiny do bhama. busem cca 12 hod přes den (lodě kvůli rozsáhlým monzunům na horním toku Ayeyarwady nejezdily.)
5. z bhama do mandalaje lodí 36 hod. 1. třídou. super projížďka, kvůli které jsem se vlastně na sever vydali (cca 50 usd)
6. z mandalaje na inle letecky (doprava už začala těžce znavovat) mandalay air (cca 30 usd).
7. z inle do rangoonu letecky yangon air (cca 40 usd).
8. z rangoonu na ngwe saung beach busem s přestupem v patheinu cca 10 hod. do patheionu celkem ok. z patheinu asi 3 hodky očistec. a pak stejnou trasou po třech dnech zpět do yangonu.

Ceny a časy jsem uváděl přibližně, páč už si to přesně nepamatuju a určitě se to měnilo od té doby. Jinak ngwe hsaung beach jsme zvolili jako kompromis a bylo to super. Kromě nás tam byl jenom jeden německý pár, jinak žádný turista (ale byli jsem tam mimo sezónu – přelom srpna a září) a krásné dlouhé prázdné pláže. Ubytko v chajdě 30 m od moře asi za 15 usd za doubleroom.

Jinak pokud můžu srovnat cesty třeba z Indie, Bangladéše, tak bych řekl, že v Barmě jsou silnice i autobusy určitě v nejhorším stavu, zvlášť v létě. Navíc i na dlouhé vzdálenosti se používají úplně obyč. busy s miniaturníma sedačkama, příp. plastovýma židličkama v uličce, a je to peklo. Takže pokud člověk absolvuje takouto cestu přes noc, musí se počítat s tím, že následující den nebude zrovna fit a musí se tak přizpůsobit i plán…

Honza

Ahoj, jel jsem sice trochu jiné trasy (více na http://hondza.info a najdi si cast týkající se Barmy), ale obecně autobusy byly v poměrně slušném stavu s průměrnou rychlosti pokud se zajelo do hor tak 20kmh, na rovině to bylo o něco lepší.
Jezdi většinou starší čínské stroje, jako cizinec většinou máte menší přednost, takže sedátko v uličce moc nehrozí. Jinak pohoda a nezapomeň se vždy mrknout na typ busu, kterým se má, páč některý jsou poměrně šílený.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: