Thajsko, Barma, Kambodža, Laos a Vietnam

Horečka dengue v JV Asii

Evinca

Hojky,

nevíte někdo jak je to aktuálně s horečkou dengue v JV Asii.

Strávili jsme tam několik měsíců před dvěma lety a v tu dobu to byl větší problém než malárie.

Teď tam plánuju výlet pro rodiče a bratra se ženou, tak abych případně některý oblasti vynechala 😉 díky e

Zkušenosti čtenářů

Markoff

kto prahne po chorobach ten ich dostane, kto ich ignoruje toho aj ony odignoruju

naozaj neviem co by musel jeden robit aby dostal v pevninskej SEA malariu ci dengue, kamos ju dostal na borneo co je specificky pripad a tiez ma smoly na choroby, aj v indii dostal malariu 🙂

rozhodne je v SEA daleko vacsia pravdepodobnost ze sa zomries ci zranis pri autonehode ktoru neovplyvnis ako pasazier (minivany v TH, busy v ID/PH, motorky vsade), takze nejaku horucku by som neriesil

Markoff

Evinca
Markoff:

My to projeli taky naprosto bez problémů, vím, že nejdůležitější je udělat vše pro to, aby Tě ten komár prostě neštípnul 😉 Ale ve chvíli kdy jsme tam byli, tak byla horečka poměrně dost aktuální problém, který řešili hlavně místní, proto se ptám. Imunita dvacetiletýho člověka a člověka kterej má přes šedesát je přece jenom o něčem jiném…

to Markoff – vyraz si do nemocnice nejlépe třá na onkologické oddělení a tam jim vykládej svá moudra. Obzvláště dětská onkologie bude fajn, maminky těch nemocnejch prcků, Tvou teorii jistě moc rádi uslyší.

Víťa
Evinca:

To Evinca,

pomíjím diskusi na téma cestování. Chci reagovat pouze na Tvou poznámku o onkologii, dětské onkologii a maminkách nemocnejch prcků. Myslím si, že tento Tvůj příspěvek je naprosto mimo a nemá naprosto žádnou souvislost s primárním zaměřením tohoto diskusního fóra – toť na obranu Markoff. Přičemž v žádném případě nechci snižovat tragédie všech, a to nejen dětských a vážně nemocných pacientů. To be honest: Tvá poznámka o nemocných patří asi do jiné diskuse. Jinak souhlas to Miro.

Markoff
Evinca:

co ma spolocne onkologicke oddelenie s tropickymi chorobami? moja skusenost je taka ako som popisal, ludia co su pred cestou vyplaseni z chorob a zo vsetkeho poondiati ich nakoniec aj dostanu nech robia cokolvek a ten kto to ma na haku toho maju na haku aj choroby, ale mozno je to len statisticky skor tak, ze chorobu nedostane prakticky nikto a ked ju uz dostane niekto kto sa jej nebal tvori to podstatne mensie percento z tych co sa nebali nez ked ju dostane niekto z tej casti hypochondrov

mna komare obcas postipali ale nebudem riesit take blbosti, od toho maju snad nemocnice a pre nich su tieto choroby bezne ako pre nas chripka, ludia to celkovo vsade prehanaju so zranim liekov a zavaznostou chorob pokial je clovek mlady a zdravy, tak vacsinou ani malaria nie je taka tragedia ako z toho ludia robia, treba si nieco nacitat, nieco ine je to u malych deti, dochodcov a ludi s oslabenou imunitou

Markoff

Indonesie
Markoff:

Nesouhlasim Markoff!! Jsem v Indonesii pres 3 mesice, o zadny bakterie jsem se nebala a myslela, ze me se to nestane. A ouha, rychle prisla vysoka horecka, zvraceni atd a diagnostika byla bakterie ameba a brisni tyfus (i kdyz jsem ockovana). Snazila jsem se davat pozor, ale nic platny). Nikomu to nepreju protoze pro jejich nemocnice by se mohlo zdat ze to je „jen“ chripka ale vetsinou si ani s tim nedokazou poradit levou zadni.

Co se tyce dengue, tak ta tu proste je a nakazit se muzes i kdyz na to nemyslis. Mozna kdybys neco chytil, tak nebudes uz tvrdit, ze kdyz na to nemyslis, tak to nechytnes.
Momentalne me stipnul komar a tak jen doufam, ze z toho dengue nebude.
Malarie bych rekla ze je v Indonesii mensi problem nez Dengue…

Miro

Zdarec,
kousek Asie jsem už projel (Viet, Tha, Bar, Cam, Lao, SriL, atd..) a nikde jsem jsem ani nepsr.l s vyjímkou Laos, kde jsem to chytnul po silné kávě, anžto já naprostý nekafař jsem se nechal ukecat na jedno silný kafe po snídani. Takže si myslím, že nemoci zaplať Buddha/pánbůh nejsou pro běžné turisty příliš velkým issue.

Honza

Tak musím oponovat,že horečka dengue není problém,jedna holčina z naší skupiny to chytla,dle inkubační doby někde v Kambodži.Projevuje se bolestmi kostí,vysokou teplotou,vyskáčí fleky,nechuť k jídlu.V Thajsku udělají rozbory krve a výsledky prakticky na počkání.Nic moc se s tím dělat nedá,stačí zapátrat na netu.Nikomu to nepřeju.

vyplašený zajíc

To Markoff: Evinca má podle mě pravdu, je lépe se dopředu informovat a od toho snad tento portál je. lidé co všechno vědí jako ty mají holt život snažší. Bobík by ani neštěkl vidět ty tvoje řeči.

Kristýna

Ráda bych oponovala Markofoovi. Já jsem vyplašená vůbec nebyla, je mi 27, zcela zdravá, žádné nemoci nevyhledávám a za hypochondra se nepovažuju a ejhle, 3 týdny v Kambodži (jen v Phnom Penhu podotýkám) v období sucha a přes měsíc v posteli s horečkou Dengue. Nemyslím si, že lidi něco přehání, např. na Dengue tady minulý týden umřelo asi 8 lidí. a z vlastní zkušenosti můžu říct, že bych radši brala preventivně nějaké léky, kdyby byly než tohle absolvovat. Je to už 5 měsíců a moje tělo si stále užívá afteshock, teď momentálně mi padají vlasy takovým způsobem, že za chvíli asi budu plešatá. Tvrdit, že nemoci tady nejsou problém je čirá tupost.Nevím jak ostatní země ale v Kambodži je momentálně epidemie Dengue, takže bych to rozhodně řešila.

Palo
Kristýna:

Znamy sa zastavil cestou z Noveho Zelandu do Europy v Saigone a bezprostrednom okoli. Bol tam asi 10 dni. Hned po navrate mu zacalo byt strasne. A pane doktore, co by ste rekl? Ano, chytil Dengue.
Nechcel by som to zazit na vlastnej kozi: Popisuje, ze to je, ako keby mu lamali vsetky kosti v tele jednu po druhej. A schudol tak, ze vyzera ako kostra. Doktor ho varuje, ze uz nikdy nesmie cestovat do oblasti, kde sa Dengue vyskytuje, pretoze ak by to chytil druhy krat, uz by to nemusel prezit. Takze ziadna sranda

Markoff

1. kolko z tych 8 mrtvych bolo cudzincov? ake percento zdravych cudzincov ju dostane a ma s nou vazne problem? nieco ine je nejaky vychnudnuty kambodzan a nieco ine je dobre ziveny zdravy europan

2. povodny tazatel sa pytal pre svojich znamych ohladne kratkeho vyletu ratam do turistickych miest a ziadne dlhodobe existovanie na jednom mieste

Markoff
azia.markoff.biz

Kristýna
Markoff:

1. Ano, je možné že všech 8 mrtvých byli místní, to si ale myslím, že vůbec nemění vážnost situace. Stačí se ale podívat po internetových diskuzích kolik cizinců popisuje svoje zkušenosti s Dengue a je jasné, že to není žádná chřipečka, kterou za dva dny v posteli máš za sebou.

2. A to jako podle tebe si ten komár vybírá lidi, kteří jsou tu víc jak měsíc nebo co? Já jsem to chytla nějaký 10 až 14 den podle inkubační doby. A Phnom Penh snad není turistické místo? Právě naopak, Dengue se vyskytuje především v osídlených oblastech, takže města s větší koncentrací lidí jsou úplně ideální. Velké problémy mají momentálně v Siem Reapu, což si myslím je dostatečně turistické místo.
Já nikoho nepřemlouvám ať to nějak hrotí, když sem člověk jede, neznamená to, že bude mít Dengue, ale myslím si, že je dobré o tom vědět a brát to v potaz. Všude se řeší malárie, zda brát či nebrát antimalarika, ale na nějaké solidní informace o Dengue narazíte málo.

Ota Veverka
Kristýna:

Žiji v Siem Reapu už šest let a nějak jsem nezaznamenal. že bychom momentálně měli velké problémy s dengue. Za šest let jsem neměl ani dengue, ani malárii, a to neberu žádné preventivní léky a repelenty používám jen velmi vyjímečně.
To samozřejmě neznamená, že se dengue anebo malárie nedá chytit, ale není pravda, že se vyskytují především v hustě osídlených oblastech. Určitě není příjemné dostat dengue na dovolené, ale jak zde už bylo řečeno je to jen taková horší chřipka. Umírají na ni někdy lidé, ale převážně malé děti anebo staré osoby, tedy jedinci se slabší imunitou.
Varování lékaře před opětovným onemocněním dengue je pitomost, protože pokud ji člověk jednou prodělá, má na ni doživotní imunitu. Na druhé straně existuje několik typů dengue, takže onemocnění jiným typem není sice zcela vyloučeno, ale je to velmi vzácné.
Opatrnosti není nikdy nazbyt, ale moje filosofie je, že co člověk dostat má, to dostane. Denně mě pokouše aspoň deset moskytů a zatím žiji. A to jezdím dost často na výlety do džungle a opuštěných chrámů, kde je riziko malárie i dengue mnohem vyšší. Nevím, co se vyřeší tím, že člověk bude vědět o riziku onemocnění a brát to v potaz, když s tím stejně nemůže nic dělat. Na dengue přece neexistují žádné pilulky, takže prevence = repelenty.
Otázka ale zní, jaká jsou rizika repelentů? O tom se většinou nemluví. Pokud neseženete skutečně přírodní prostředky z citronové trávy, většinou jsou to dost hnusné chemikálie. Nikoho k ničemu nenavádím, ale společně s Markoffem to osobně prostě neřeším.

Mirek K.
Ota Veverka:

Poupravím, rezervoárem pro nemoc Dengue je člověk. proto se nemoc nejvíce vyskytuje právě v přelidněných oblastech. Někde v pralese se může vyskytovat u primátů, které koáři také napadají. Komár se infikuje od člověka nebo opice a poté roznáší nemoc dále.
Po prodělání Dengue má jedinec protilátky na prodělaný sérotyp. Další sérotyp (celkem jsou čtyři)zvyšuje pravděpodobnost pro vypuknutí krvácivé formy Dengue. laicky řečeno se efekt sérotypů nasčítává.

Ota Veverka
Kristýna:

Abych byl trochu přínosnější tonoucím v obavách z dengue. Prevence: Noste dlouhé kalhoty, ponožky a uzavřenou obuv. Pokousáním moskyty jsou vždy nejvíce ohroženy ohroženy nohy, a to hlavně večer. Moskyti milují šero a tmu, a tak se s chutí zakousnou do vašich holých lýtek ve stínu pod stolem, při večerním posezení v restauraci nebo baru. Pokud používáte repelenty, nestříkejte to svinstvo na sebe jako hasičskou hadicí. Stačí zmáčknout tlačítko spraye cca dvakrát, a pak to rozetřít dlaní. Přírodní ochranný prostředek je citronová tráva, ze které se dělá olej nebo mast. Dnes ovšem tovární podvodníci napíšou na každou lahvičku, že je z citronové trávy, ačkoli to není pravda.
Pokud dostanete dengue, neberte antibiotika, jsou na nic. Obyčejný aspirin, paracetamol apod., je lepší. Hlavně, a to je nejdůležitější, hodně pijte. Největším nebezpečím dengue je totiž dehydratace.
Momichodem, Khmerové tvrdí, že komáři způsobující dengue, koušou ve dne, a ti malaričtí večer a v noci. Netuším ovšem, zda je to pravda.
Upozorňuji, že moskytům nevadí klimatizace. Nejlepší obrana ať už někde v restauraci nebo při spánku je namířit přímo na sebe zapnutý fén. Moskyti nesnášejí vítr. Tož tak hlásím na rádiu Siem Reap.

Monika Majvaldová

Zažili jsme dengue v Thajsku na ostrově Lanta a taky jsme si ji přivezli z Malajie z Perhentian Islands. Zdraví sportovci.
Komáři, přenášející dengue potřebují k líhnutí sladkou vodu – což obě místa( na PI potok vtékající do moře, na Lantě denní slejváky v únoru), koušou ve dne.Je to velký druh buď celý černý nebo tygrovaný.
Obranou jsou repelenty a dlouhý oděv, vykuřování.
Léčba je jednoduchá – zavodnění kapačkami a srážení teploty paracetamolem.Pozor -nikoli aspirinem!Ředí krev, což podporuje možnost vnitřního krvácení, které je největším nebezpečím nemoci.Sama jsem velkým příznivcem aspirinu a jeho podáváním jsem příteli nemoc zhoršila.
Po týdenní léčbě v nemocnici jsme dostali povolení se potápět. Což jsme absolvovali a od té doby nemá žádné následky. Neznám nikoho, kdo by nemoc zvládl bez nemocnice. Znám takto nemocných 8.
Variant dengue je v současnosti 5 druhů, a i když jste prodělali útok jednoho, můžete onemocnět znovu.
Na Lantě se epidemie dengue opakují každou sez=onu v období dešťů a letos se objevila i v sezóně. Lidé padali jako mouchy.
Nikomu ji nepřeji, je to hnus…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: