HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Jižní Amerika

Amazonie

johnyy

Dobrý den rád bych dostal nějaký tip na knihu,encyklopedii nebo cokoliv jiného kde by byli jedlé rostliny peruánské amazonie popřípadě rady jak v oblastech Madre de dios přežít.Předem děkuji za informace

Zkušenosti čtenářů

O žádné knize přímo na toto téma nevím, jinak asi nejlepší co se u nás dá sehnat na podobné téma tak asi příručka SAS jak přežít, autor myslím John Wiseman. Jinak pro tyto účely bude asi nejlepší se zůčastnit nějakého kurzu přežití v džungli
sám teď řeším něco podobného, a asi bych to nezkoušel jako samouk:) popř. najmout nějakého průvodce na pár týdnů a něco se přiučit.
Jinak nejsi náhodou ten samý johnny co se ptal ve Volné diskusi na zbraně a půjčování auta v Peru? to jen tak..a jestli se můžu optat, tak kam přesně a za jakým účelem se tam chystáš?

johnyy

Díky moc za tip už jsem myslel že se nikdo neozve.Jinak jsem to ten samý Johny.A chystám se tam někdy v budoucnu,zatim jsem na střední škole ted už ve čtvrtáku a po dokončení chci vydělat co mi na moje sny ještě zbývá.Jinak zní to bláznivě chci prostě jenom vypadnout do džungle na hodně dlouho a co nejvíc daleko od civilizovaného světa,vím že v oblsti se nachází několik skupin nekontaktovaných kmenů,takže stručně řečeno chci udělat něco podobného jako Andre Cognat.

hb
johnyy:

Ty kmeny prakticky odriznute kmeny napr. v Peru jsou, ale nikdo tam neumi spanelsky a co jsem zjistoval, tak priblizit se k nim bez nekoho mistniho je zivotunebezpecne. Maji ruzne povery o bilych a ted napriklad v Peru zastrelili dva polske cestovatele, kteri se plavili na rece a cela vesnice si rozdelila jejich majetek.

Dany
hb:

ta informace o problemu polskych cestovatelu je zajimava, muzes prosim uvest zdroj. Dik.

terehodas

Cau kluci, nechci se vam michat do konverzace o preziti v dzungly, ale verte tomu nebo ne, bydlim v Rurrenabaque v Bolivii u povodi reky Beni na rozhrani Madre de dios a NP Madidi. Jsem tu uz 5let a mam tu malou spolecnost jenz vodi lidi jako vy do Dzungle a s indianskym pruvodcem se uci prezit. Ne jen kytky ale i brouci a hmyz a cervy se daji jist tak jako houby a hlavne se staveji trampy na zvirata a lovi se ryby lukem a sipem. vic info na http://www.mogli-jungle.com nebo na facebookou: Mogli jungle, je tu vic nez 500foto……
snad vam to pomuze ve vasem hledani…..at uz za cim koli…
zdravi
Tere

kubajs
terehodas:

Nazdarek.Chci se zeptat na nějaké info.Chtěl bych ject do amazonie a potřebuju poradit přes kterou zemi tam mám vstoupit bez toho aby po mě chtely vidět peníze.Chci tam odjet a už tam zůstat.Nebezpečí které tam čeká si moc dobře uvědomuju a právě proto tam chci dožít svuj život.Nechci tam škodit přírodě ale pokud bude možno tak chci škodit lidem co tam těží dřevo a likvidují amazonii.Prosím poraďte mi.Diky.Kubajs

Yarda
kubajs:

Hola Kubajs, muzes tam vstoupit pres jakoukoli zemi nekde nebudou chtit Ti kontrolovat penize. Urcite se sam nepoustej do skodeni lidem kteri tam tezi drevo nebo vypaluji drevene uhli to bys tam dlouho nebyl. Preji Ti uspech. Yarda

johnyy

Jo o těchto polských cestovatelech jsem sice neslyšel ale vím že se indiáni bílých lidí bojí a rozhodně ne neoprávněně.Pro bezpečnost indiánů je to jenom dobře že zabíjejí bělochy.Ale já daleko radši zemřu mladý v džungli než starý tady v čechách.Ale bylo by také dobré vědět že do takových oblastí kde indiáni zabíjeli bělochy pronikal sám bez doprovodu náš nejvýznamější cestovael(alespon z mého pohledu)Vojtěch Alberto Frič.
Já vím že to zní bláznivě a naivně ale já si prostě vůbec nedokážu představit že bych tam nikdy neodjel a žil celý život tady v civilizovaném světě.

beggard
johnyy:

Tak tohle mě zajímalo a mocný google to našel a potvrdil. Velká smůla…
http://www.laht.com/article.asp?CategoryId=14095&ArticleId=406129

That man from Rio
beggard:

Elders from the Ashaninka tribe wrote an open letter to asking for forgiveness of both the Polish nation and Europeans in general, condemning what they described as an “isolated” act, of which they were “ashamed.”

http://www.transparent.com/polish/polish-couple-killed-in-peru/

johnyy
beggard:

Hm je to sice smůla ale museli s tim počítat když lezou na indiánské uzemí,že se tam nemůžou roztahovat jako v Evropě

hb
johnyy:

Oni jeli na lodi a ze brehu do nich zacal nekdo chladnokrevne strilet az je doslova rozstrilel. Asi to byl blazen, ale na druhou stranu to, ze si pak cela vesnice rozdelila vsechny jejich veci, take o necem svedci.

jeff
johnyy:

tak aby jsi nakonec nedopadl jako on:-)

beggard
jeff:

Jeffe, ty jenom furt strašíš! Vždyť každej ví, že kdo se bojí, nesmí do lesa! No ne?

jeff
beggard:

já měl na mysli starýho friče:-)

johnyy

Jo je to možný že mě čeká stejnej osud.

David

Ahoj Johnyy,
určitě tam jeď a vyzkoušej si to.
Sám jsem si párkrát něco takového vyzkoušel. Počítej spíš s tím, že napoprvé se ti nic zvláštního nepodaří. Už jenom najít vhodný prales, přicestovat do něj a zjistit, jak se v něm lze pohybovat zabere dost času a nejde to jen vyčíst z internetu a map. Až na místě zjistíš, jak to tam vlastně vypadá, co je možné a co ne a co všechno k tomu potřebuješ – jak z hlediska vybavení, tak z hlediska přípravy na pobyt v pralese. Neznám nikoho, kdo by si doma nastudoval mapy a knihy a pak poprvé někam vyrazil a strávil úspěšně delší dobu v nedotčeném pralese.
K „hledání potravy“: na světě prý existuje asi 10 špičkových botaniků, kteří se tropickým pralesem zabývají celý život, kteří rozpoznají asi 1/3 stromů v pralese. Ani oni neurčí, co jsou zač zbylé 2/3 stromů v amazonském pralese, natož aby určili, co z nich je jedlé anebo rozpoznali keře a menší rostliny. Naučit se pár rostlin z příručky nebo od indiánů je fajn, ale je asi tak 99% pravděpodobnost, že ty rostliny v pralese prostě nenajdeš. Je to příklad třeba výše zmíněné příručky SAS – rád ti ji půjčím, ale těch 20 jedlých rostlin z Amazonie, co tam doporučují v pralese téměř jistě nikdy neuvidíš, natož aby tě uživily.
Jednou jsem měl sebou i docela odborný atlas dřevin Amazonie, ale k ničemu mi to nebylo 🙂
Tím tě nechci nijak odrazovat, naopak – čím líp se připravíš a vše si promyslíš, tím je větší šance na zajímavou výpravu.
David

johnyy
David:

Díky moc určitě to zkusím a jsem rád za jakoukoliv morální podporu.

martin
johnyy:

malá rada o tom, jak jsem to udělal já… je prostá, to co můžou opice, můžeš jíst i ty, je jedno jak se to jmenuje, je jedno jak to chutná. V amazonii maš sám jedinou možnost, držet se blízko potoka či řeky, jít proudu a koukat ja k to dělaj opice…

kitty
martin:

Až na to, že to není pravda.
Existuje spousta rostlin a plodů, které opice jedí, ale pro člověka jsou nestravitelné nebo jedovaté. Obzvláště to platí v jižní Americe, kde jsou opice vývojově opravdu velmi vzdálené člověku. Stejně tak i to, co je pro jeden druh opic jedlé, může být pro jiný jedovaté.

martin
kitty:

no, pro mě je to prostě praxe, takhle jsem to udělal a teď tu takhle sedím a píši… ale hádal bych se… místní to dělají přesně tak, jak jsem řekl… dokonce i červené platanos o kterých se tvrdí že jsou pro člověka značně jedovaté jsem jedl bez větších problémů pečené v popelu, a jak tak o tom mluvíme, tady jsou všechny, alespoň mě známé druhy opic všežravé a tudíž daleko spíš než o ovoci a bobulích se bavíme o červech, hmyzu, kořenech a palmách, ono totiž dostat v deštném lese k bobulím a ovoci je dost obtížné a domnívám se, že mango a banány pozná každý…

martin

tak mi to nedalo, tohle jsou přesně ty opičky, který používám jako indikátor jedlosti toho co najdu v lese… http://pin.primate.wisc.edu/factsheets/spanish/tufted_capuchin
mám za sebou jen za posledních pět let 32 výletů do amazonie. venezuelské, brazilské a amazonské, nejdelší pobyt byl skoro sedm měsíců. asi jediné, na bych řekl že by jsi si měl dát pozor jsou hořké mandle. Omlouvám se za názvy, já prostě nevím, jak se ty věci česky jmenují. Skoro každý je chtěl ochutnat, voní nádherně, vypadají jako mandle, ale chuť mají neuvěřitelně hořkou, až pálivou. Opičky je nejedí. Já měl po třech semenech křeče v žaludku a nevím jak dlouho úporný průjem.

martin

podle mongabay, ktere považuji za velmi seriozní je tohle úplný seznam známého jedovatého ovoce v deštném pralese…

http://es.mongabay.com/rainforests/0503.htm

ještě poznámka: v textu se mluví o tom, že pokud vynecháš jadérka, můžeš jíst i tyhle druhy…

martin

a tady to máš i s obrázkama a bez ohledu na to co píší jsem tohle všechno jedl…

http://www.sabelotodo.org/agricultura/frutales/toxicidadfrutales.html

johnyy

Díky moc,jsem rád že mi poradil někdo kdo tam skutečně byl.
A ještě jsem se chtěl zeptat vy jste byl v Amazonii s nějakou agenturou nebo jste tam byl taky sám a ještě bych rád věděl jak se k vám chovali indiáni a tak.Omlouvám se ale mě tohle hrozně zajímá.

martin
johnyy:

no, to je na dlouhé povídání… já žiji na pomezí venezuely, brazílie a guayany, mluvím warao, piaroa a španělsky. Řeknu to takhle, když ty se chováš slušně, většinou se chovají slušně i k tobě. Jde o to nikam se necpat, když přijdeš, měl bys pozdravit první a zeptat se, jestli se smíš přidat ať už jen k diskusi, nebo třeba k obědu. Indiáni žijící v pralese jsou poměrně hrdí lidé a já se fakt nedivím, že jim vadí skupiny všemu se divících bělochů vzájemně se upozorňujících na to, co jim přijde ve vesnicích zajímavé… Takže uvolněnost a nesoudit a nekoukat se na to očima evropana, ať se ti to bude zdát sebe divnější, oni mají svou kulturu a nikdo z nás nemá právo vnucovat jim to, co považujeme za normální… Na většině míst se domluvíš španělsky, ne se všemi, ale někoho najdeš. Ve spoustě vesnic žijí lidé, kteří studovali na univerzitách v latinské americe i v usa. Nedávají to znát, ale je to tak. Takže pozor na přezíravé chování. Pokud budeš cestovat sám, nezapomínej, že pokud se týče venezuely je většina indiánských území rezervacemi s omezeným vstupem a je třeba žádat o povolení ke vstupu.

Mira
martin:

Martine, chci se zeptat, co s malarií při takhle dlouhých pobytech ? M.

martin
Mira:

antimalarika predem. Já jsem je nikdy nepoužíval, ale určitě nechci říct, že to je to pravé. Zajdi do institutu tropických nemocí a nech si doporučit co a jak. Nejsem doktor, ale ze zkušenosti mám za to, že to dost souvisí s tělesnou kondicí a odolností obecně. Já se nechávám očkovat jen proti chřipce a žluté zimnici a to speciálně jen kvůli pití vody, která mnohdy není úplně to pravé ořechové a mě nebaví tahat s sebou tablety na čištění vody.

terehodas

Cau kluci, nechci se vam michat do konverzace o preziti v dzungly, ale verte tomu nebo ne, bydlim v Rurrenabaque v Bolivii u povodi reky Beni na rozhrani Madre de dios a NP Madidi. Jsem tu uz 5let a mam tu malou spolecnost jenz vodi lidi jako vy do Dzungle a s indianskym pruvodcem se uci prezit. Ne jen kytky ale i brouci a hmyz a cervy se daji jist tak jako houby a hlavne se staveji trampy na zvirata a lovi se ryby lukem a sipem. vic info na http://www.mogli-jungle.com nebo na facebookou: Mogli jungle, je tu vic nez 500foto……
snad vam to pomuze ve vasem hledani…..at uz za cim koli…
zdravi
Tere

johnyy

Takže je lepší si koupit něco na filtraci vody pít jí asi jen tak by nebylo zrovna rozumný?A ještě jsem se chtěl zeptat střelné zbraně do džungle se nejspíš sehnat nedají.

martin
johnyy:

filtrace je asi příliš náročná na tahání na zádech… viděl bych to spíš na nějaké ty chlorové tablety, nedávno jsem viděl dvousložkový granulát co dotáhl jeden krajan, zapůoměl jsem jak se to jmenuje, ale určitě se doptáš.
ke zbraním… říká se, že za peníze v praze dům, sehnat se tu dá cokoliv, ale postarat se musíš sám, já ti nepomůžu, stejně jako jinde na světě je to tu nelegální bez povolení a to jako cizinec prostě nedostaneš…

jeff
martin:

Co je tak těžkýho na nějakým druhu filtrace od 2 nejmenovaných známých značek…chlorový tablety to nemyslíš vážně:-).

Mira
johnyy:

Johny, po kom chceš střílet ? – jdi v míru 🙂
Mira.
PS : jestli tam chceš vpadnout jako kovboj, tak nepochodíš

terehodas
Mira:

Cau kluci, nechci se vam michat do konverzace o preziti v dzungly, ale verte tomu nebo ne, bydlim v Rurrenabaque v Bolivii u povodi reky Beni na rozhrani Madre de dios a NP Madidi. Jsem tu uz 5let a mam tu malou spolecnost jenz vodi lidi jako vy do Dzungle a s indianskym pruvodcem se uci prezit. Ne jen kytky ale i brouci a hmyz a cervy se daji jist tak jako houby a hlavne se staveji trampy na zvirata a lovi se ryby lukem a sipem. vic info na http://www.mogli-jungle.com nebo na facebookou: Mogli jungle, je tu vic nez 500foto……
snad vam to pomuze ve vasem hledani…..at uz za cim koli…
zdravi
Tere

mlokie

Ahoj,
dovolím si přispět, sám jsem nějaký čas pobyl v různých rovníkových džunglích světa a to včetně amazonie a to na ekvádorské straně. Musím ti Johnny říct (a to bez urážky), že tvé představy jsou opravdu řádně naivní :-). Tak jak popisuješ se prostě do těchto oblastí nejezdí. V prvé řadě ti garantuji, že se ty sám jako evropan z plodů džungle nikdy neuživíš, musel by jsi žít s indiány mnoho let, aby jsi si osvojil to co umí oni. Je to stejné, jakoby si domorodý indián z nitra peruánské džungle z příručky vyčetl jak u nás funguje rezervační systém na lístek do multikina a jak se do multikina dostat pomocí MHD… Prostě žijeme každý v úplně jiném prostředí. Rozhodně nikde nic neobjevíš a spíše budeš zklamán. Základem je 100% příprava zde, a zejména štěstí na lidi na místě. Doporučuji ti nejdříve (v zájmu tvého zdraví a peněz-věř mi supů co čekají že tě oškubou je na místě najde víc než dost) se chytnout někoho zkušeného, kdo má již něco v těchto oblastech za sebou a vypravit se tam s ním. Ono se totiž všechno krásně plánuje v teple a bezpečnosti střední Evropy, kde když máš hlad tak jdeš do ledničky, než na místech, která jsou opravdu svým naturelem úplně jiná než znáš ty.
Good luck!

johnyy
mlokie:

Mlokie:Díky za informaci a musím ti říct že máš pravdu a sobě si přiznat že jsem hodně naivní.Sám nemám žádné zkušenosti takže uznávám že si to představuji jako hurvínek válku a všechny mé představy o Amazonii vycházejí jen z knížek.A samozřejmě mám ještě dost času na to abych si vše promyslel a myslím že až nashromáždím určité jmění pravděpodobně se tu odemě opět objeví diskuze s tématem že hledám někoho zkušeného na svůj bláznivý nápad.
A všem vám moc děkuji že jste si udělali čas a odpověděli mi.

jeff
johnyy:

hele vím jak se tam dostat bez peněz:-) zkus se dostat do cizinecké legie, tuším, že mají jednu základnu na franc.guayne, pokud te vezmou, mohli by tě i naučit jak se džugli chovat a postarat se sám o sebe:-).

Pavel Borecky

Zdravim diskutujici,

težko se asi měřit s Martinem, ale i ja jsem si neco v pralese s indiany Asheninka (řeka Abujao, rezervace San Mateo na hranici s Brazílií) i Ashaninka (řeka Yurua, komunita Shoniro a Santana) odzil, konkretne tedy jeden mesic, v centralni peruanske Amazonii. Jelikoz jsem se čerstve vratil zatim mnou vsechny dojmy cloumaji, ale i tak se s Vami muzu podelit. Mým cílem bylo prostředky vizuální antropologie zkoumat sber, zpracovani a využití zdrojů destného lesa, coz by vas mohlo zajimat. Pro zakladni info a na par clanku a fotografi se muzete podivat na můj blog http://www.wayvana.blogspot.com … kdyz budete mit zajem, ozvete se. Hezky den Pavel Borecky

Lucka

Ahoj všichni, kdož máte co dočinění s Amazonií.Chtěla bych se zeptat, zda se najde někdo, kdo byl v Amazonii? Já se tam chci vypravit, abych na vlastní oči viděla amazonský prales a jeho krásy atd., jde mi hlavně o přírodu. Bohužel nikoho neznám, kdo by mi poradil a tak zkouším tuto cestu. Mám celkem strach z bezpečnosti a místních průvodců, kterých je v Manausu údajně hodně. Nebránila bych se ani zájezdu přes CK, ale dost z nich nabízí v Amazonii jen 1,5 dne, já bych chtěla tak týdeni více. Cesta pro turistu, který nemusí jíst živé červy, ale abych viděla něco z přírody, památky ve městech mě neberou. Máte někdo zlušenost či nějaké doporučení? Jinak na netu budu nejdříve až za 2 dny. Díky, Lucka

Petr
Lucka:

Ahoj Lucko, byl jsem v Amazonii před dvěma lety, sjel jsem Amazonku lodí z Pucallpy v Peru (na řece Ucayali) až do Manausu a ještě jsem byl v ústí Amazonky, v Belému a na ostrově Marajó. Výlet do pralesa jsem absolvoval v Iquitosu, protože Peru je podstatně levnější než Brazílie. Z hlediska bezpečnosti – výlet s cestovkou by měl být v pohodě, je třeba dávat pozor ve velkých městech, i když třeba v Manausu není tak brutální bezpečnostní situace jako v Riu nebo Salvadoru. Koupit si výlet do pralesa v Manausu není sebemenší problém, určitě i na víc než 1.5 dne. Doporučuji letět letadlem do Iquitosu, přípůadně Manausu, a výlet si koupit až tam – cestovek je tam mraky a můžeš si vybrat podle ceny i programu. O mém výletě do pralesa v Iquitosu si můžeš přečíst tady:
http://www.kompas.estranky.cz/clanky/clanky—amerika/peru-prales-dzungle-iquitos-amazonie.html
Další články o Amazonii najdeš na stejných stránkách pod http://www.kompas.estranky.cz/clanky/clanky—amerika/. Jsou tam moje osobní zkušenosti, včetně cen platných v roce 2009. Jinak pokud chceš v pralese opravdu něco vidět, musíš tam jet s cestovkou. Naivkové typu Johnyho, kteří si myslí, že tam pronikńou na vlastní pěst, se tam buď nedostanou vůbec nebo neuvidí nic. Výlet s cestovkou přitom nemusí být žádná megaakce, my jsme byli jen dva turisté a měli jsme jednoho průvodce. V každém případě jeď do Amazonie v období sucha (v našem létě), v období dešťů se to moc nedoporučuje… 🙂
Petr Daubner
http://www.kompas.estranky.cz

Petr:

Ahoj Petře,
díky za radu, již jsem si sehnala agenturu, přes kterou plánuji výlet do Brazílie včetně Amazonie. Udělají mi zájezd na míru, je to Čech, který tam spolupracuje s profi průvodcema a vezmou nás do pralesa třeba na 5 dní, to jak si řekneme. Takže nyní čekám na vyčíslení, kolik to bude stát, máme to i s mořem atd. a v březnu hurá do divočiny:-) na vlastní pěst bych do toho nešla, Johnyho neznám, ale pod tímto jménem už byl rádce pro Malajsii, tak snad to není ten samý….

Martina L.
Lucka:

Lucko, tak přesně stejný problém mám já. 🙂 Nejráč bych chtěla najít nějakou CK, která mě zajistí zájezd pro dva lidi s jedním průvodcem, aby to bylo pár dní v Amazonii. Lákají mě vodopády a prales. Musí to být úžasné místo a neuvěřitelný zážitek.

Martina L.:

Ahoj Martino,

tak já už si k tomu něco sehala, přes agenturu „poznejte svět“, stánky jsou tuším http://www.poznejtesvet.cz jsem se spojila s panem Kučerou, který agenturu vlastní a přes něj si domlouvám zájez do Brazílie totálně na míru, spolupracuje tam s průvodcema, kteří nás vemou třeba na 5 dní do nitra přírody, takže se nemusím přizpůsobovat CK a jejich velmi krátkých pobytů v Amazonii. Přes agenturu by o nás mělo být postaráno podobně dobře jako přes CK, tedy snad nás někdo bude čekat na letištích atd. Dle referencí od lidí, kteří tam takto byli si to všichni chválii, prej fantastický. Já se tam chystám v březnu, už to mám rozjednané, čekám na cenový návrh dle toho, co jsem si zadala, že bych tam chtěla vidět – tedy i nějaké moře, Rio atd.Tak snad mi plány vyjdou. Ty děláš nějak do zvířat, že tam tak chceš? Já rybařím, dělala jsem kdysi do ptactva a Amazonie mě dostává tím říčním systémem.

Milada Kimmelová
Lucka:

Dobrý den Lucko,
chystáme se do Peru /Cusco, Amazonie/ na dobu 21 dní v květnu. Chceme vytvořit skupinu max. 8 lidí, máme již vše připraveno vč. velice zkušeného průvodce, který má za manželku peruánku. Pokud máte zájem se k nám přidat, tak se ozvěte, pošlu Vám bližší informace.
Zdraví
M.Kimmelová

Klara
Milada Kimmelová:

Ahoj pratele,
chystame se na prelomu kvetna/cervna do Peru. Mezi trekem v Huraz a navstevou Cuzca mame asi 3 volne dny. Nasledne po Cuzcu mame tyden, ktery bychom vyuzili bud cestou Arequipa – Nasca – Pisco- Lima(odkud odletame), nebo navstevou dzungle (nebo obojim?). Cetla jsem ze nejcastejsim vychodiskem do dzungle je Puerto Maldonado. Chci se zeptat, jestli mate nekdo zkusenost s timto ci jinym pristupem do pralesa, jaka je dopravni dostupnost (napr. Puerto Maldonado – Arequipa se leta asi s 5ti prestupy coz je nanic), jake jsou tam moznosti asi nejspis organizovanych pobytu (1-3dny). A hlavne jaka je opravdovost zazitku. Chtela bych zazit prales, ne turistickou atrakci.
Diky moc za vsechny typy!
Kl.

jura

Ahoj, otázka pro ty co tam byli..nikde jsem se nedopátral jaké jsou tam noční teploty? V případě že sebou chcete brát co nejmíň věcí, jestli třebas spacák nebude zbytečnost?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: