HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Diogo Dias – objevitel Madagaskaru

Diogo Dias – objevitel Madagaskaru

Méně slavný bratr Bartolomea Diase se zasloužil také o poznání pobřeží Afriky a jejího okolí.

DIAS Diogo (15.–16. století) – portugalský mořeplavec

Mladší (?) bratr B. Diase se také účastnil zámořských plaveb, i když jeho objevy zdaleka nedosahují bratrova významu. V roce 1500 vyplul Diogo Dias z Lisabonu jako velitel jedné z lodí výpravy P. A. Cabrala. Účastnil se tak objevení Brazílie, při další plavbě se dostal k mysu Dobré naděje a v bouři, v níž utonul jeho bratr, se loď Dioga Diase oddělila od ostatních. Při další plavbě pak ryze náhodou objevil ostrov Madagaskar, už ale známý (nejméně od 10. století) arabským kupcům. Dias se pak připojil zpět ke Cabralově výpravě, aniž by se Madagaskaru více věnoval.

Již o rok později se na ostrově vylodil Fernão Suarez, během následujícího desetiletí pak Portugalci poznali celé pobřeží největšího afrického ostrova. Protože ale Portugalci měli dostatek základen na pobřeží (Lorenço Marques, Sofala, Quelimane, Kilwa), nejevili o Madagaskar větší zájem a ostrov, objevený Diasem, tak zabrali Francouzi, kteří založili na jeho jižním konci pevnost Ft. Dauphiné. Vlastní prozkoumání ostrova je ale až dílem 18. a hlavně 19. století (Grandidier).

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Zkušenosti čtenářů

Milena Pokorná

Příspěvek,nemám ale otázku.Seznámila jsem se náhodně ze slečnou žijící ve Franciji její rodina pochází z Madagaskaru. Její otec jménem Nariniaina Rasolonavalona ,udajně potomek královské rodiny.Moje otázka zní,zdali někdo z vás má možnost mi poradit ,jak se dostat k bližší infornaci o minulosti Madagaskaru a královské rodině.Nebo dostupné literatuře ale v češtině. Děkuji za spolupráci.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: