HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Diniz Dias – první Portugalec u Zeleného mysu

Diniz Dias – první Portugalec u Zeleného mysu

Jak to skutečně bylo s Dinizem Diasem je dnes ve hvězdách, pravděpodobně se ale pokoušel o plavby kolem Afriky a doplul až na její nejzápadnější mys.

DIAS Diniz (15. století) – portugalský mořeplavec

O Dinizi Diasovi máme k dispozici jen několik vzájemně si protiřečících zpráv, takže o něm nemůžeme tvrdit mnoho jednoznačného; snad byl jedním z obchodníků, kteří podnikali obchodní plavby „na vlastní pěst“ a za vlastní peníze.

Inspirován úspěchem Tristãa v oblasti Arguinu a Lançarota, proplul Dias v roce 1445 dále k jihu, minul ústí řeky Senegal a jako první z Portugalců dosáhl nejzápadnějšího bodu Afriky, Zeleného mysu. V jeho blízkosti se setkal s bohatou vegetací včetně palem, čímž podal první důkaz o flóře a fauně tropické Afriky a vyvrátil Ptolemaiův názor o pustém a spáleném pásu tropů. Nepříznivý vítr mu pak zabránil v další plavbě, a tak se rozhodl vrátit do Lisabonu.

Někdy se uvádí, že byl otcem B. a Dioga Diasů, kteří se účastnili plaveb ve vrcholné éře portugalského objevování na konci 15. století, jiné zdroje ale dokonce popírají jeho příjmení a tvrdí, že se vlastně jmenoval Fernandes. Zde ale zřejmě došlo k záměně s lisabonským obchodníkem Diogo Fernandesem, který roku 1445 nebo 1446 také doplul k Zelenému mysu a postavil na něm dřevěný kříž. Protože lisabonské archivy byly zničeny při katastrofálním zemětřesení roku 1755, dnes už asi pravdu o Diasovi/Fernandesovi nezjistíme…

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: