HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Desetidolarové hotýlky

Desetidolarové hotýlky

Přinášíme vám seriál o levném, ale krásném ubytování ve světě. Cílem bude přiblížit hotýlky, guesthousy, penziony, lodge či resorty vyhlášené a oblíbené cestovateli, které mají něco navíc. Něco, co z nich udělá místo, kde zůstaneme déle než bylo původně v plánu.

Dva pilíře cestování


Islámská víra má svých pět pilířů, na kterých stojí celé její učení. Cestování, víra duší plahočících se jakoby bezcílně světem sem a tam jich má mnohem méně. Pouhé dva. A jedním z nich je ubytování.

Někdo se spokojí s přespáváním pod širákem, jiní vyráží na cesty vybaveni vlastním stanem, další vyhledává poutnické ubytovny, různé dharamsaly, misie a kláštery, kde se dá složit hlava zdarma. Ale pro většinu z nás, je to především pokoj s postelí, záchodem v podobě díry v podlaze a někdy i kohoutkem ve zdi, ze kterého při troše štěstí vytéká životadárná tekutina omývající prach a špínu cest, přinášející uvolnění znaveným údům a navozující svým zvukem pocit spočinutí v Rajské zahradě.

Pokoj, který nás skryje před zvědavými pohledy a alespoň na chvíli nám dá pocit soukromí. Místnost, kde rozkramaříme všechny své věci, protože to, co teď nejnutněji potřebujeme jsme si chytře zabalili na dno batohu. Prostor, kde můžeme odložit své špinavé svršky a jen tak ležet pod chladivými závany větráku, který se zrovna rozběhl, protože pustili proud.

I tak může vypadat vysněný hotel, ke kterému směřují všechny naše myšlenky a tužby při šedesáté hodině trávené na předposlední sedačce autobusu skákajícího po rozmlácené silnici kdekoliv na světě.

My se ale vydáme dál

Našim cílem bude přiblížit vám hotýlky, hotely, penziony, lodge či resorty, malé i velké názvem nebo rozlohou, vyhlášené a oblíbené cestovateli i průvodci ale i neznámé a opuštěné uprostřed liduprázdna pouště nebo oceánu, které mají něco navíc.

Něco, co z nich udělá místo, kde zůstaneme déle než bylo původně v plánu, na které se znovu vrátíme, když to bude možné a které budeme vehementně doporučovat všem, ať o to stojí či nestojí. Může to být způsobené vyjímečnou polohou, výhledem, vybavením pokoje, romantikou, rodinou majitelů, zařízením, umístěním, jídlem, každým zvlášť a nejlépe vším dohromady, co ve vás zanechá tak silný zážitek, že se rozhodnete nám napsat a podělit se o takové místo i s ostatními. Mezi drahými hotely je takových míst jistě mnoho, čím více máme v kapse peněz, tím zajímavěji a komfortněji můžeme bydlet. Jenže nám je bližší počátek cenové polopřímky a víme, že i tam se dají najít skutečné perly, proti kterým jsou standartně vybavené pokoje tříhvězdičkových hotelů nudnou předraženou šedí. My vyrazíme tam, kde noc v dvojlůžkovém pokoji pořídíme do 10 dolarů.

Byli jste také v pensionu snů?

Těšíme se i na příspěvky vás, čtenářů. Cenová hranice deseti dolarů je hlavním kriteriem recenzí v této rubrice. Na tom vašem hotýlku vás může zaujmout pokoj nebo hotýlek samotný nebo třeba jeho bezprostřední okolí. Nezapomeňte na fotografie, jméno, adresu a cenu ubytování v onom nejkrásnějším pokoji vaší cesty a klidně můžete přidat i ceny jídla, pokud se tam vaří a ceny dalších pokojů a služeb, spolu s doporučením, jak se tam nejlépe dostat. Pokud si ovšem všechny tyto informace přesně nepamatujete, nevadí – i tak bude váš tip pro jiné cestovatele zajímavý!

První díl seriálu o levných, ale krásných hotýlcích najdete zde.

Iniciátorem seriálu a autorem prvních příspěvků je cestovatel a průvodce zájezdů CK Adventura Michal Čepek(www.hamaka.eu)

Zkušenosti čtenářů

Radka

Jedno z nejlepších ubytování (poměr cena/výkon :o) jsme měli na Sumatře u jezera Toba v Ambaritě v hotelu Barbara v přepočtu za 35 Kč pro oba (r. 2002). V domečku s batackou střechou, s koupelnou, s terasou, s výhledem na jezero… nádhera! Akorát terasa neměla odtok a tak když při prvním dešti nám začala voda pomalu stoupat do pokoje, odjeli jsme o dům dál :o)))
Do 10 USD jsme bydleli skoro všude, v Myanmaru stál dvoulůžák s koupelnou 6 USD (r. 2004), v Ekvádoru 8 USD (2005), v té Indonésii max 3 USD (r. 2002)…

Karel W
Radka:

Behem nasi rocni cesty v Asii jsme natrefili jen na par hotylku, ktere v nas zanechaly hlubsi vzpominky. Nizka cena, prijemni spravci a mile okoli. Vice viz clanek na "http://www.setkanicestovatelu.cz/index.php?a rt=2098"

Peter Nesvara
Radka:

Pri svych toulkach po svete jsem narazil na mnohe zajmave lokality. #1 pro mne ale je hotel Espana v Lime, Peru. Opravdu levny, presnou cenu nepamatuji ale tusim to bylo nejakych 20 solu coz je asi 180 Kc. Vlastni pokoje jsou asi trochu drazsi, ja bydlel v takove boude na strese – pro setrilky tam takovych budek maji vic. Na strese se rovnez naleza nadherna hospudka utopena v zeleni ktere kraluje pulmetrovy uzasne barevny papousek. A je to primo v centru, primo pred vlakovym nadrazim ze ktereho vyrazeji s frekvenci jednou za nekolik mesicu vlaky na nejvyssi zeleznicni trat na svete do Huancaya (tusim, v te oblasti je to same hua – huanuco, huancayo, huaraz, huascaran). Dnes uz je to dle zprav druha nejvyssi zeleznice, uz ji trumfli cinani se spojenim na Tibet. Hlavni Limske namesti plaza Mayor je na dohozeni kamenem. snad maji i web stranku, lze vygooglovat. SJEZDIL JSEM CELY SVET ALE TENTO HOTYLEK DOPORUCUJI KAZDEMU.
Druha uzasna destinace byl hausboat na jezere Dan v Kasmiru. O tom snad napise nekdo jiny, to je velmi znama lokalita.

Radka
Peter Nesvara:

V hotelu Espaňa v Limě jsme 1 noc strávili v listopadu 2005. Pokojík pro dva na terase nás stál 35 S. což je asi 250 Kč. Hotel byl moc pěknej, čistej, upravenej, krásnej + ta zeleň na terase byla opravdu úžasná (a papoušek byl ještě krásnější :o))

Karel W
Radka:

O hausbotech jsme napsali tady: http://www.hedvabnastezka.cz/c/karel_wolf_a_petra_ bielinov/karel_wolf_ a_petra_bielinova_v_i/Srinagar_-_mesto_plne_vojaku .html

Mafi
Karel W:

Hausboaty na Dal Lake jsou moc fajn, nedejte se ale presvedcit na zbytecne vysoke ceny, vyzkousel jsem tam v ruznych letech 4 ruzne a stejna krasa za 20Usd/noc tak za 50rs. V jednom jsem mel prima sluhu na cisteni bot a prani ktery umel vytecne opravdu vytecne varit. Kupodivu tam maji i elektrinu:) http://mafi.ucw.cz/indie2003/krajina/krajina0_0006 _.htm

Martin Pánek
Radka:

Asi neopakovatelné ubytování bylo v Siam Reapu v Kambodže – hotel Winter – 4 dolary za noc pro dva. Z dlážděné podlahy by se dalo jíst. Obložení krásným dřevem. Vše velice čisté, v oknech moskytiera, teplá voda. Prostě super. (Cestou z Bangkoku do autobusku přistoupil zřejmě Thajec, který začal, že nám ukáže ubytování…. Vzhledem k tomu, že jsme přijížděli v noci, vzpomněl jsem si na některé horší okamžiky v cestování, kdy se na rychlo v noci něco bere z nouze – nebylo tomu tak. Opravdu co řekl, to splnil – dokonce nabídl, že když někdo u něj nebude chtít bydlet, odveze ho jinam – nabídnutých 5ti USD jsme usmlouvali na 4. Na druhý den jsme si najali motorku i s řidičem a benzínem za 5 USD za osobu – prostě super vč. služem. – jídelna v hotelu i naproti na tržnici – jídlo na tržnici 20 THB.)

Petr

V Peru (září 2007) se dá taky pořád „vejít“ do 10 USD celkem v pohodě. Určitě bych doporučil Pirwa hostel v Cuzcu (včet ně internetu a kulečníku) nebo rodinný hostýlek La Posada del Virrey v Arequipě, oba za 15 S./, tzn. cca. 5 USD, oba houstly v centru. Dá se sehnat i levnější, ale tyhle dva byly v pohodě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: