Decathlon nabízí cenově přívětivé oblečení do tropů

Decathlon nabízí cenově přívětivé oblečení do tropů

Cestování v tropických oblastech má svá úskalí. Zejména pak, pokud holdujete chození po lesích. Decathlon pro tyto účely připravil vhodné oblečení a nejen to. Prodává mimo jiné unisex bundu s pořádnou kapucí, kalhoty v dámské i pánské verzi, ale také uzavíratelnou hamaku.

Tým odborníků a zkušených cestovatelů spojených se značkou Forclaz vytvořil kolekci vybavení Forclaz Tropic, které vám pomůže ulevit především od dvou největších nepřátel tropického treku – hmyzu a vlhkosti. Jednotlivé součásti kolekce byly delší dobu vyvíjeny a poté testovány v laboratoři i v reálných podmínkách tropického lesa.

Bunda i kalhoty: Lehké a současně odolné

Unisex bunda Tropic 900 s integrovanou ochranou proti komárům poskytuje díky lehkému (celková váha kolem půl kilogramu), pružnému a prodyšnému materiálu dostatek pohodlí. Zároveň její odolnost zaručuje ochranu nejen před komáry a vlhkostí, ale i větrem (do určité intenzity). Bunda v ceně 999 korun uschne do 4 hodin a v připojené kapuci se navíc ukrývá skládací moskytiéra.

„Velmi hustě tkaná látka slouží jako mechanická ochrana proti bodnutí komárů. Účinnost se ale snižuje, pokud je látka hodně napnutá. Místo impregnace na bázi permethrinu (insekticid) jsme zvolili mechanické řešení, které je šetrnější vůči životnímu prostředí,“ uvádí Decathlon v popisu kolekce. Vzhledem k unisex řešení bundy se ženám doporučuje velikost vždy o jednu úroveň menší oproti jejich skutečné, mužům naopak o úroveň větší (právě kvůli volnosti nošení s ohledem na ochranu proti komárům).

Na chlup stejnou prodejní cenu jako bunda a velmi podobné vlastnosti mají s ohledem na účel turistické kalhoty Tropic (v dámském i pánském provedení). K jejich „vymoženostem“ patří nepromokavé a vyjímatelné pouzdro na doklady či mobil, chránící před vodou ze všech stran. Dále pak integrované návleky, materiál absorbující pot na vnitřní straně pasu nebo dva odvětrávací zipy, které při větší námaze zlepšují cirkulaci vzduchu.

„Díky specializované laboratoři jsme mohli účinnost kalhot testovat v extrémních podmínkách. Do neprodyšně uzavřené místnosti jsme vypustili 60 samiček komára (ano, ve skutečnosti bodají pouze samičky) 3 různých druhů (komár tropický, pisklavý a Anofeles). V místnosti se pak pohybovalo 10 osob po dobu 60 minut. Výsledek: materiál zablokoval 95 % štípanců komárů,“ konstatuje s hrdostí Decathlon.

Náš test

Kýžená ochutnávka skutečného tropického lesa se mi dlouho úspěšně vyhýbala, byť jsem v rovníkových oblastech pobýval už několikrát. Nikdy nebyla mým snem vyloženě expedice napříč pralesem, vždy jsem toužil pouze po pocítění atmosféry tohoto respekt budícího ekosystému. V Tanzanii mi zhatil splnění „snu“ časový skluz, ve Rwandě zase docházející peníze nerozhodnost. Konečně koncem minulého roku se „misi“ podařilo splnit na thajském ostrůvku Ko Tao. Výprava do džungle se dvěma malými dcerami byla krátká. Zhruba dvě hodiny v lese strávené byly ale pro nás pocitově podstatně delší.

Důvod této „odměny“ byl prostý – komáři. Nedá se říct, že by byli všudypřítomní (na to ani nebyla v polovině prosince sezóna), bylo jich ale hodně přinejmenším z pohledu mé osoby, na níž komáři takzvaně jdou. Při vyzkoušení kolekce Tropic v ateliéru jsem zpětně litoval, že jsem ji neměl přibalenou s sebou už v Thajsku. Jednotlivé součásti spolu krásně funkčně i esteticky ladí. Téměř stoprocentní ochrana před proniknutím komára je taky víc než zřejmá, přičemž se ale člověk necítí „jako ve vězení“ ani v klobouku s dokonale utěsněnou moskytiérou. A kalhoty jsou opravdu nesmírně pohodlné – klidně i při hodinách práce u počítače za pracovním stolem…

Jan Prokeš, redaktor

Redaktor oblečený v kolekci Tropic, autor: František Vrbecký
Redaktor oblečený v kolekci Tropic, autor: František Vrbecký

Výběr dalších produktů a parametrů z kolekce Tropic

Klobouk s moskytiérou

Součástí je skládací moskytiéra v okraji (napevno) se 40 otvory na cm² (WHO doporučuje pro moskytiéry minimálně 25 děr na cm²).

Když moskytiéru nepotřebujete, stačí ji složit do klobouku.

Lehký (135 g) a snadno se složí do přiloženého obalu (13×10 cm).Z okrajů stačí udělat osmičku a pak klobouk přeložit na půl.

cena 499 korun

Hamaka s moskytiérou

Prostorná a lehká hamaka z padákoviny, kterou snadno zavěsíte a která vás ochrání před různými druhy hmyzu.

Dodávána s upínacím systémem (popruhy, karabiny, pruty).

Ideální pro 1 osobu do 190 cm a 110 kg. Rozměry: 250 × 146 cm, váha 1,1 kg

Součástí je moskytiéra bez možnosti odepnutí, chrání dolní i horní část hamaky.

Snadné zavěšení (do 5 minut), uvnitř velké členěné kapsy.

Jako ochranu před deštěm lze přikoupit dvousezónní přístřešek Tarp Trek 900 šedý

cena 1299 korun

Dámské tričko Techwool

Velmi lehké tričko (kolem 0,25 kg) s dlouhým rukávem z merino vlny (dvě třetiny použitého materiálu mimo rukávy).

Prodyšný materiál s vysokou absorpcí vlhkosti omezuje vznik nepříjemných zápachů (laboratorní test ISO 17299-3), je vyztužen v oblasti ramen a paží.

Testováno 52 uživateli (kteří nepoužívali deodorant). Průměrná délka, po které účastníci testu uvedli, že už cítí zápach, byla 6,3 dne. Každý den strávili chozením nejméně 5 hodin.

cena 849

Celou kolekci si můžete prohlédnout zde. Neváhejte si oblečení objednat na nejbližší prodejnu a vyzkoušejte si ho.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: