Danxiashan (Tan-sia-šan)

Danxiashan (Tan-sia-šan)

Scénická oblast pohoří Danxia (shan = hora) se nachází v provincii Guangdong (Kuang-tung) asi 200 km od Kantonu a dala název celému typu krajiny, jaký se nachází nejen v Číně, ale po celém světě zhruba v 1200 lokalitách (jen v Číně samotné je jich asi 650).

Tzv. geoparky Danxia jsou tvořeny červeným pískovcem z období křídy, z něhož postupem času eroze vymodelovala kamenné věže, skalní stěny, mosty a převisy. Krajina je velmi podobná krajině krasové, tvořené vápenci, ale jelikož je z pískovce, je označována jako pseudokrasová.

V pohoří Danxia, které je jednou z největších a nejrůznorodějších lokalit tohoto krajinného typu, nalezneme na rozloze 280 km2 zhruba 380 různých takovýchto roztodivných útvarů. Nejzajímavějšími z nich jsou bezesporu Yangyuan (Jang-jüan) – jangový kámen, připomínající pánské přirození, a Yingyuan (Jing-yüan) – jinový kámen, připomínající přirození ženské. Nejvyšší vrcholek oblasti má 409 m. Celá oblast je protkána jeskyněmi, jezírky a protéká jí také řeka, po níž je možné si udělat příjemný výlet loďkou. Nachází se zde také několik klášterů a chrámů.

Zpracováno ve spolupráci s China Tours.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: