Dánský Aarhus je evropským městem kultury pro rok 2017

Dánský Aarhus je evropským městem kultury pro rok 2017

Evropské město kultury je koncept podpořený Evropskou unií, který každoročně představuje zajímavá města široké veřejnosti. Letošní štafetu převzalo druhé největší město v Dánsko – Aarhus, nacházející se uprostřed východního pobřeží Jutského poloostrova. Festival otevřel své brány veřejnosti již 21. ledna tohoto roku, kdy se město zaplnilo světly, různými zvuky, ale dokonce i vikingskými loděmi.

Příběhy města

V dubnu zahájí muzeum Den Gamle By výstavu zaměřující se na příběh o tomto skandinávském městě. Tato výstava bude permanentní a návštěvníkům umožní nahlédnout do chronologického vývoje města a to od jeho počátků, až do podoby jak město známe dnes. Podle dostupných informací ale budou převažovat příběhy z posledních 150 let, jelikož právě ty byly pro vývoj města klíčové.

Zahrada – začátek konců

V roce 2017 představí místní Galerie moderního umění ARoS první třetinu nové výstavy Zahrada – začátek konců. Tato expozice nejenže rozšíří ty stávající, ale také nabídne návštěvníkům venkovní expozice, které se budou nacházet podél vytvořené stezky. Tato zóna tak bude představovat více než 4 kilometry plné inspirace, pohody a zajímavé tvorby.

Divadlo na střeše

Pro Dány neexistují žádné překážky. Důkazem může být i divadelní představení Červený had, které si pro návštěvníky města přichystalo Dánské národní divadlo a jež se bude odehrávat na střeše Moesgaardova Muzea a to rovnou 29 krát. Příběh vypovídající o životě mladého Vikinga, který bojuje o srdce své lásky – královy dcery.

To nejlepší z festivalu

O spektakulární vizuální a umělecký zážitek se postará moderní balet „Tree of Codes“, známý z New Yorku či Manchesteru. K vidění bude v městské koncertní hale během 27-29 dubna a celá událost je považována za zlatý hřbet festivalu.

Co dalšího nabízí Evropské město kultury 2017?

Kromě výstav, koncertů a tanečních představeních můžete v Aarhuse obdivovat  krásy všudypřítomné skandinávské architektury nebo se třeba vydat na výlet na kole. Město a jeho okolí je také ideální pro milovníky kempování, cyklistiky, rybaření nebo také fotografování.

Co v Dánsku ochutnat

I milovníci jídla si ale přijdou na své. Určitě nevynechejte ochutnávku dánského sendviče a slavného hot dogu, který najdete ve stáncích nazývaných Polsevogne. Národním dánským jídlem je potom smažené vepřové maso s omáčkou z petržele a brambory ( stegt flæsk med persillesovs og kartoffler). V supermarketech ale také najdete širokou nabídku ryb, masových produktů (Dánsko je jeden z největších producentů vepřového masa v Evropě) nebo škálu oku lahodících dortíků a koláčků.

Autorka Lenka Malinová pochází z Prahy a již třetím rokem studuje a žije v dánském městě Horsens. Ve volném čase se ráda věnuje hře na klavír a hudbě všeobecně a také sportu. Její aktuální sen je vyrazit s baťohem do Asie. Své cestovatelské zážitky sdílí na blogu  www.lennymali.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: