Další zprávy z rezervace Green Life na Sumatře: Boj s pytláky pokračuje

Další zprávy z rezervace Green Life na Sumatře: Boj s pytláky pokračuje

HedvabnaStezka.cz se snaží pomáhat při vytváření nestátní přírodní rezervace Green Life uprostřed sumaterského deštného pralesa. Pravidelně vám taky přinášíme novinky o tom, co se v rezervaci děje. Máme pro vás další zprávy z rezervace od Milana Jeglíka.

Boj proti pytlákům a ochrana kriticky ohrožených zvířat je celosvětový problém, se kterým se potýkají především strážci národních parků a ochránci přírody. Většina z nás zná příběh výjimečné ženy Dian Fossey, která bojovala v letech 1978 až 1985 v africké Rwandě za záchranu goril horských. Po 18ti letech tvrdé, nebezpečné a frustrující práce byla v roce 1985 o vánočních svátcích zavražděna ve své chatě ve rwandských horách. Realita je však taková, že díky neúnavné práci této ženy se podařilo gorily zachránit a zviditelnit důležitost jejich ochrany.

Tato žena se stala nesmrtelným příkladem pro mnoho ochránců přírody a zvířat, kteří nechtěli s rukama v klíně pozorovat, jak kolem nás vymírají živočišné druhy a překrásná ohrožená zvířata. Dian Fossey se stala příkladem i pro český projekt Green Life na Sumatře, kde Občanské sdružení Prales dětem a partnerská indonéská nezisková organizace Yayasan Hutan Untuk Anak podepsali 4. září 2013 smlouvu o spolupráci na ochraně a ostraze části národního parku Gunung Leuser. České občanské sdružení Prales dětem takto získalo pod svou ochranu 20 km hranic a 400 km² prostoru národního parku mezi řekami Berkail a Sekelam.

Co se děje nyní:

V lednu 2014 byla založena česko-indonéská proti pytlácká hlídka Green Patrol, která během února až dubna absolvovala osm hlídek, během nichž se podařilo získat mnoho důkazů o pytláckých činnostech, včetně fotografií pytláků. Stejně tak se podařilo získat fotografie ilegálních dřevorubců u řeky Sekelam. Všechna data jsou odevzdávána na správu NP Gunung Leuser – Bohorok. V průběhu těchto měsíců došlo k zahájení spolupráce s mladou domorodou komunitou z vesnice Batu Katak, k vyčištění, označení a zviditelnění 10 km hranic NP Gunung Leuser. K velkým úspěchům bylo objevení a zlikvidování pytláckých táborů, kde se nalezlo více než 100 pytláckých ocelových ok připravených k instalaci na odchyt zvířat.

lednu 2014 bylo v národním parku Gunung Leuser rozmístěno 14 foto pastí, do kterých se podařilo zachytit záběry medvědů malajských, jelenů mundžaků, levhartů obláčkových a mnoha dalších druhů zvířat. Díky foto pastem jsme získali též důkazy o pytlácích, ale po dvou měsících práce s foto pastmi, se nám začala tato zařízení ztrácet. Během března až dubna jsme přišli o 4 foto pasti. Z některých oblastí jsme museli některé foto pasti odinstalovat. Novou cestou bude maskování foto pastí za pomoci potisknutých pláten se strukturou stromové kůry a navíc budeme muset zařízení zabezpečit ocelovými zámky. Nakonec zůstalo v terénu 8 foto pastí a z toho 4 u řeky Berkail na migrační stezce slonů sumaterských, kteří se stávají jedním z cílů naší ochrany.

dubnu 2014 jsme zakoupili pozemek 20×20 metrů na výstavbu Tygřího domu, který se od roku 2015 stane prvním výchovně vzdělávacím centrem na ochranu tygra sumaterského a kanceláří Green Patrol. Zároveň je zde plánována výuka domorodých dětí a mládeže, ať už se jedná o angličtinu, či enviromentální programy. Budou zde školeni budoucí průvodci v NP Gunung Leuser v ekoturistické zóně Batu Katak.

květnu 2014 byla zahájena výstavba nového pralesního tábora Green Camp II, který bude sloužit pro dobrovolníky již na letním dobrovolnickém táboře 2014 a zároveň bude od roku 2015 sloužit pro účely etické ekoturistiky. Každý člověk se zájmem o ochranu deštných pralesů a kriticky ohrožených druhů zvířat se může zapojit do projektu Green Life a zúčastnit se dobrovolnických táborů. V roce 2014 je letní tábor téměř uzavřen, ale je ještě 6 volných míst pro termín 3.7. až 30.7. 2014.

Přidejte se i vy k ochraně světového přírodního dědictví a staňte se členy Tygřích hlídek, pomocníky v české rezervaci, či lektory domorodých dětí. Staňte se součástí myšlenky Green Life – www.pralesdetem.cz.

Charitativní večer v Praze

30. května se v pražském Havana Vieja Clubu uskutečná charitativní večer Tancem pro pralesy a tygry. Těšit se můžete na skvělé tanečníky i přednášku o situaci na Sumatře. Vše začíná v 19:00 a vstupné činí 150 Kč. Přijďte se podívat!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: