Dali (Ta-li)

Dali (Ta-li)

Dali je malebné městečko rozkládající se v jihozápadní Číně na březích jezera Erhai (Er-chaj), v nadmořské výšce 1900 m a s 4000 metrů vysokým masivem pohoří Cangshan (Cchang-šan) v pozadí.

V 9. století se Dali stalo důležitým dopravním a obchodním centrem na tzv. „barmské cestě“ a hlavním městem mocného státu Nanzhao (Nan-čao), který se rozkládal na území nejen celé dnešní čínské provincie Yunnan (Jün-nan), ale i na dost velké ploše jihovýchodní Asie (severní Laos, severní Barma). Nadvláda království Nanzhao nad tímto územím trvala až do poloviny 13. století, kdy bylo rozvráceno mongolskými hordami při jejich tažení na jih.

Dali si dodnes snaží uchovávat atmosféru středověkého města vtěsnaného do hradebního opevnění. I když město nepůsobí tak kompaktním dojmem jako starobylý Lijiang (Li-ťiang) a z jeho opevnění se již mnoho nedochovalo, můžeme po nedávných rekonstrukcích obdivovat zejména Severní a Jižní bránu – dvě vstupní brány do starého města. K nejcennějším památkám městečka patří areál Tří pagod z 9. století, z nichž nejvyšší – 16poschoďová – dosahuje výše 70 metrů.

K oblíbeným zdejším aktivitám pak náleží výlet lodí po jezeře Erhai do okolních vesniček s tradičními venkovskými tržišti nebo se zastávkou na protějším břehu u pavilonu Bohyně Guanyin (Kuan-jin) – Bohyně milosrdenství. Po nedávném vybudování lanovky pod horou Cangshan získává na oblibě pěší, asi 11 km dlouhý, okruh, jenž vede po dlážděném vyhlídkovém chodníku po úbočí hory a končí u kláštera Zhonghe Si (Čung-che S’) – kláštera Dokonalé harmonie. Klášter se nachází asi 500 m nad městem a je z něj nádherný výhled na celé údolí s rozsáhlým jezerem Erhai v pozadí.

Zpracováno ve spolupráci s China Tours.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: