Člověk v tísni v Nepálu rozdává tisíce plachet, provizorní přístřeší poskytne 6200 rodinám

Člověk v tísni v Nepálu rozdává tisíce plachet, provizorní přístřeší poskytne 6200 rodinám

Tým Člověka v tísni lidem v Gorce, kteří při ničivém zemětřesení 25. dubna přišli o domov, rozdává v těchto dnech tisíce plachet. Materiál na provizorní zastřešení, které lidi ochrání před dešti, dostane celkem více než 6200 rodin. Právě plachty teď potřebují místní lidé nejvíce, protože do Nepálu se blíží silné monzuny, které většinou trvají do září.

První plachty distribuoval Člověk v tísni spolu s dobrovolníky a partnery z platformy Alliance2015 Welthungerhilfe a Helvetas v šesti vesnicích už o víkendu. V neděli se pak podařilo do Gorky dostat pět nákladních aut s tisícovkami plachet z Káthmándú, další dorazily na začátku týdne. „Dnes jsme stovky plachet distribuovali v několika poničených vesnicích v okrsku Gorka,“ popisuje koordinátorka humanitární pomoci Člověka v tísni v Nepálu Denisa Bultasová s tím, že každá rodina dostane velkou plachtu a k tomu provaz na upevnění.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

„I když některé domy stojí, lidé se v nich bojí spát. Ještě pořád přicházejí následné otřesy, někdy i několikrát denně,“ vysvětluje Denisa Bultasová. Mnoho lidí přitom o domy přišlo úplně a teď se nemají kde před deštěm ukrýt. Proto bude Člověk v tísni v následujících dnes s rozdáváním plachet pokračovat. Další tisíce plachet rozdají partneři z Alliance2015 do konce týdne v okolních vesnicích.

„Celkově v příštích dnech rozdáme přes 6200 plachet, které se nám postupně daří dostat do Gorky,“ říká Denisa Bultasová a dodává, že doprava, která normálně z Káthmándú do Gorky trvá 3 hodiny, nyní kvůli poničené infrastruktuře zabere celý den. Obtížná je pak i doprava dál do vesnic. Spolu s partnery tým pomáhá i v oblasti Sindpalchuk, kde si zemětřesení dosud vyžádalo nejvíce obětí. „Spolu s organizací Phase Nepal distribuujeme plachty a základní zdravotnický materiál pro 1200 domácností vesnicích Hagamand a Fulpingkot,“ přibližuje vedoucí týmu Člověka v tísni v Nepálu Petr Návrat.

Do horských oblastí se lze dostat jen vrtulníky

Do některých vesnic na severu oblasti Gorka se přitom pomoc ani deset dní po katastrofě nedostala. „Kvůli náročnému terénu a silným následným otřesům, které často způsobily mohutné sesuvy půdy, jsou vesnice nepřístupné. Jediným způsobem, jak se tam dostat, je vrtulník,“ vysvětluje mediální koordinátorka v Nepálu Tereza Hronová s tím, že právě takovou dopravu se nyní tým Člověka v tísni snaží zajistit. Možností je také využít nosiče.

„Ve vyšších polohách je podle některých informací problém i s jídlem, protože při zemětřesení popadaly sklady s kukuřicí a rýží. Jinde potřebují zdravotníky a zdravotnický materiál,“ říká Tereza Hronová. Pro tým na místě je teď zásadní zjišťovat priority pro konkrétní vesnice, protože ty se často velmi liší. Tým Člověka v tísni zároveň v Gorce pomáhá s koordinací pomoci.

Nejširší nabídku průvodců a map Nepálu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Člověk v tísni plánuje veřejné práce a posiluje tým

„Zvažujeme spuštění programu veřejných prací, při kterých se mohou uklízet a třídit sutiny, zprůjezďnovat komunikace nebo odstraňovat sesuvy a kde stovky lidí vydělají drobnou denní mzdu,“ říká vedoucí humanitárních programů Člověka v tísni Marek Štys. „Témat týkajících se obnovy zničených vesnic je mnoho, ale do té musíme lidem pomoci saturovat nejakutnější potřeby souvisejících s přístřeším a dostupností pitné vody a jídla,“ dodává.

Potřeby na místě jsou stále obrovské. Zemětřesní si dosud vyžádalo více než 7500 obětí, dalších 14500 lidí je zraněných. Zemětřesení podle OSN srovnalo se zemí 191 000 domů, dalších 175 000 je poničených. Více než tři miliony lidí potřebují potravinovou pomoc. I proto má Člověk v tísni na místě pětičlenný tým, který brzy posílí další dva kolegové. „Stavíme tým místních kolegů, který bude mít 20 až 25 lidí a zároveň pracujeme s velmi dobře fungujícím týmem místních dobrovolníků,“ říká Marek Štys.

Obnova zničeného Nepálu bude trvat spousty let. Nyní je třeba zajistit místním alespoň lidem základní podmínky pro přežití. Podívejte se na dalších 5 možností, jak pomoci Nepálu.

Člověk v tísni děkuje všem, kteří na pomoc Nepálu přispěli nebo finančních příspěvek zvažují. Prostředky budou potřeba v následujících měsících při obnově země. „Turisté jezdí do Nepálu proto, že nabízí vše od džunglí až po nejvyšší vrcholy světa. Paradoxní je, že tektonické desky, které tuto přírodní krásu tvoří, způsobily nedávnou katastrofu. Proto je teď dobrá chvíle, aby ti, kteří do Nepálu jezdí čerpat energii a poznání, teď zemi vyjádřili svoji solidaritu,“ říká Marek Štys.

Člověk v tísni vyhlásil na pomoc obětem zemětřesení veřejnou sbírku SOS NEPÁL. Zároveň alokoval až 1 000 000 korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni na okamžitou pomoc a na místo den po zemětřesení vyrazil tříčlenný humanitární tým. Nejničivější zemětřesení v Nepálu za posledních 80 let dosáhlo síly 7,8 stupně a epicentrum mělo v centrální části země. Dosud si vyžádalo 7500 obětí a před 14 500 zraněných lidí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí